Virüsün Öldürdüğü ve Dirilteceği Diğer Mevzu: Ekonomi

Küresel Ekonomik Kriz Kapıda

Dünya ekonomisi tarihin en büyük ekonomik krizlerinden birine hazırlanıyor. En büyük ekonomi ABD’de salgının başlangıcından bu yana 26 milyondan fazla kişi işsiz kaldı. Türkiye, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya gibi ülkeler bu dönem için işten çıkarmayı yasaklarken; ABD, İngiltere, Belçika, Rusya gibi ülkeler herhangi bir kısıtlama koymadı. Kısıtlama koyan ülkelerin aldığı önlemler de kesilmiş bacağa yara bandı yapıştırmaktan farksız. İşverenler çok zor günler yaşıyor.

Virüsün Öldürdüğü ve Dirilteceği Diğer Mevzu: Ekonomi

Yakın zamanda birçok şirketin iflas bayrağı çekmesi bekleniyor. Bazı hükümetlerin açıkladığı ekonomik önlem paketleri işverenleri doğrudan desteklemek yerine, emekliler, asgari ücretliler, gündelik çalışanlar gibi alım gücü düşük vatandaşları hedefliyor. Bu da işverenlerin sırtındaki yükü azaltmıyor. Aynı zamanda büyük maddi kaynaklar gerektiren projelerin de ertelenmesi bekleniyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobil projesinin ertelenmeyeceğini açıklasa da bu pek mümkün gibi görünmüyor. Bunun yanında Kanal İstanbul, yeni YHT hatları gibi projeler de ileri tarihlere ertelenecek. Bazı ülkelerin önümüzdeki günlerde önlemleri hafifleteceğini açıklamalarının ardından piyasaların hareketleneceğini öngören yatırımcılar tepetaklak olan borsalarda hafif yükselişlere sebep oldu.

Petrol Fiyatları Adeta Gösteri Yaptı

Azalan petrol talebine karşın Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) fiyatları dengede tutma amacıyla yaptığı üretimi azaltma çağrısı Rusya tarafından karşılık bulamayınca Suudi Arabistan rest çekmiş ve fiyatları iyice düşürüp Rusya’yı köşeye sıkıştırmak amacıyla üretimi artırmıştı. Doların yükselmesine rağmen Türkiye’de de belirgin indirimler fiyatlara yansıdı. Ardından Rusya geri adım atıp üretimi bir miktar azaltmasıyla beraber fiyatlar eski seviyesine doğru hafif yükseldi. İlerleyen süreçte ABD’de Batı Teksas (WTI) tipi ham petrol fiyatları tarihte ilk defa 0’ın altını gördü. Diğer petrol tipleri de bundan etkilenerek düşüşe geçti.

Peki Bu Dönemden Kimler Güçlenerek Çıkacak?

Türkiye gibi gelişmekte olan ve ithalata bağımlı ülkelerin ekonomileri kısa vadede zarar görecek. Ancak salgın sebebiyle dünya ticaretinin zayıflaması kaçınılmaz olduğu için ülkelerin kendi kendilerine yetmesi gerekecek. Bu da ülkelerin önü kesilen ithalattan vazgeçip refleks olarak üretim kapasitesini artırmasına sebep olacak. Yani uzun vadede gelişmekte olan ülkelerin ekonomik güçlerinin artması bekleniyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Yayınınızı oluşuturun

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Giriş Yap

Kullanıcı adı ile giriş yap

Şifreni mi unuttun?

Henüz bir hesabın yok mu? Kayıt Ol

Şifreni mi unuttun?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Kapalı
Kapalı