Waffle Tarifi

Waffle; yapılması oldukça pratik olan, malzemeleri basit olmasına karşın lezzeti sevilen ve meyve içermesinden dolayı sağlıklı olan tatlılardan biridir. Kısa sürede yapılarak hemen tüketilmesi gereken bu tatlı için hem Waffle makinesi hem de ev gereçleri kullanılarak benzer görünüm sonuçlarına ulaşılabilir. Bu konuda; tatlı için gereken malzemelerin neler olduğu, nasıl hazırlanacağı, ne kadar sürede hazır hale geleceği ve püf noktalarını bilmek önemlidir. Böylelikle gerekenler temin edilebilir ve lezzeti öne çıkan waffle yapılabilir. Sonuç olarak waffle tarifi rahatlıkla uygulanabilir.

Waffle Tarifi
Waffle Tarifi

Waffle Hamuru Malzemeleri Nelerdir?

Waffle içerisinde kullanılacak malzemeler, hamur kısmı için ve üzeri için olan malzemeler şeklinde ikiye ayrılır. Tüm malzemelerin eksiksiz tamamlanması gerektiği unutulmamalıdır.

Bu bağlamda hamur kısmı için kullanılacak malzemeler şunlardır:

 • Bir adet yumurta
 • İki yüz miligram süt
 • Yarım su bardağı şeker
 • Altı yemek kaşığı un
 • Bir paket kabartma tozu
 • Bir paket vanilya şeklindedir.

Bu malzemelerin tamamı kullanılmadan hamurun istenilen kıvama ulaşmayacağı unutulmamalıdır.

Waffle Üzeri İçin Gereken Malzemeler

Waffle hazırlanırken üzerine süsleme yapılacak olan ve tatlı lezzeti katacak olan meyveler ve süsleme içerikleri gerekli olur.

Gereken malzemeler:

 • İstenilen iki veya üç çeşit meyve (Genellikle en uyumlu ve lezzetli bulunan, tatlı için uygun olan meyveler; muz, çilek ve kividir. Ancak istenirse elma ve ayva gibi diğer yumuşak meyveler de eklenebilir.)
 • Taban kısmına tatlı lezzeti katmak için kullanılacak sürülebilir, orta akışkan özellikteki çikolata
 • Süsleme aşamasında kullanılmak üzere pasta süsleri veya renkli şekerlemeler gibi hem göze hem de lezzete hitap eden besinler
 • Çikolata sosu
 • İsteğe bağlı olarak dondurma gerekecektir.

Waffle Hamuru Hazırlanışı

Hem hafif hem de doyurucu Waffle için tüm malzemeler (Süsleme, hamur ve üst meyveleri dahil) baştan hazır edildikten sonra hamur hazırlanmalıdır. Yumurta ve şeker, geniş bir kap içerisine alındıktan sonra beyaz köpüksü bir görüntü oluşana kadar çırpılır. Bu süreçte mikser veya çatal kullanılarak istenen karışım kıvamı yakalanabilir.

Daha sonra kabartma tozunun dışında kalan hamur malzemelerinin tamamı aynı anda kap içerisine eklenir ve çırpma işlemine devam edilir. İçerisinde tane tane ayrışmayan karışımlar kalana kadar sürdürülen çırpma sonrasında kabartma tozu da eklenerek bir dakika kadar daha karıştırılır. Böylece hamur kısmı hazır olacaktır.

Eğer imkan varsa waffle makinesi içerisinden taşmayacak kadar hamur yerleştirilir ve hem üst kısmın hem de alt kısmın pişirilmesi için iki dakika kadar beklenir. Daha sonra makinenin kapağı açılarak doğrudan kullanılacak taban alınır. Makine olmadan yapılacak hamur hazırlığındaysa geniş ve düz olan, kenar kısımları çok yüksek olmayan bir tava içerisine oval şekilde hamur uygulanır.

Üst kısmından kabarcıklar çıkana kadar orta ateşte pişirilen hamur ters çevrilir ve pişmemiş olan kısmın tamamının tava yüzeyine temas etmesi sağlanır. Ortalama otuz saniye sonra hazır olan taban alınarak üst kısmın yerleştirilmesine ve servis aşamasına geçilir.

Waffle Hazırlanışı Nasıldır?

Alt tabanındaki hamuru hazırlanan ve daha sonra pişirilen tatlı için meyvelerin yerleşmesi aşamasına geçilir. Henüz hamur sıcakken orta akışkanlıkta olan sürülebilir çikolata alınarak hamurun üst kısmının büyük çoğunluğuna yayılır. Üzerine dilimlenmiş halde olan meyvelerden damak tadına göre yeterli bulunan miktarı alınarak yerleştirilir.

İstenirse üst üste katman halinde yerleştirilen meyveler, yine istenirse tek bir sıra halinde az miktarda da yerleştirilebilir. Son olarak çizgi şeklinde, yazı yazılarak veya rastgele çikolata sosu ilavesi ile süsler eklenir. Kenar kısmına da dondurma koyularak hazırlama aşamasının sonuna gelinir. Servisi tamamlanan tatlı tüketime hazırdır.

Waffle Tarifi Püf Noktaları

Waffle hazırlığında birçok şefin veya ustanın ayrı tarifleri ele alarak tatlı hazırladığı görülebilir. Bu tarifler içerisinden hem sağlıklı hem de lezzetli olanı bulmaksa oldukça önemlidir. Püf nokta olarak devreye giren tatlı hazırlığı sayesinde belirtilen verimli sonuç alınacaktır. İlk olarak tatlının içerisine kesinlikle sıvı veya tere yağ eklenmez.

Hamurunun ağır olması, tatlıda bol çikolata ve meyve olması nedeniyle tatlının bırakacak olduğu lezzetiyle aromasını bozacaktır. Bunun yanında eğer makine olmadan pişirme yapılacaksa hamurun tavaya yapışmaması için teflon olanlardan tercih edilmesi gerekir.

Yapışmaz özellikleri sayesinde ve hamurun yumuşak kıvamı nedeniyle yeterli pişirilme düzeyinde kolayca hamur çıkacaktır. Böylece; şekli bozulmayan kopmalar olmayan ve her tarafı aynı ölçüde pişirilmiş olan waffle yapılmış olunur.

Waffle Hazırlanma Süresi

Waffle tatlısı, diğer tatlılara kıyas yapıldığından en hızlı hazırlanan ve tüketilen tatlılardan biridir. Hem meyvelerin dilimlenme süreçleri hem de hamur karışımının hazırlanarak pişirilmesi dahil edilse dahi durum böyledir. Hamurun hazırlanması ve pişirilmesi toplam on beş dakikaya varacaktır ancak geçmeyecektir.

Üst kısmının hazırlığı ile dizilmesi de on beş dakika alacağı için çekirdek ailelere yetecek kadar tatlı toplam yarım saat içerisinde hazırlanmış olur. Zamanla sık yapılarak pratiklik kazanıldığında sürenin on beş dakikalara kadar inmesi de muhtemel olacaktır.

Waffle Tarifi
Waffle Tarifi

Waffle Servis Önerileri

Waffle tariflerinin karın doyuruculuğu kadar servilerinin de göz doyurucu olma özelliği vardır. Ayrıca servisin lezzet üzerindeki etkisi de araştırmalarla kanıtlandığı için nasıl servis edilebileceğine hakim olmak önemlidir. İlk olarak genişçe bir servis veya tatlı tabağının içerisine hamur koyulduktan sonra servis hazırlığı yapılmalıdır.

Yani önce başka bir tabakta veya alanda tüm süslemeler yapıldıktan sonra tabağa taşınırken bozulmalar olabileceği ve servisin mahvolabileceği unutulmamalıdır. Buna dikkat edildikten sonra beyaz çikolatayla taban kısmı kaplayarak üzerine rengarenk meyvelerin daha şık duracağı, çok hafif, daha fazla renk katması için siyah çikolata sosu kullanılabileceği bilinmelidir. Tam tersi olarak tabana siyah çikolata ve üst kısma da beyaz çikolata olabilirken, aykırılıkla servis oluşturulması önerilir. Evde pratik şekilde uygulayabileceğiniz waffle tarifi sona erdi, afiyet olsun.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu