Yemek Sepeti Hacklendi Mi?

Pandemi sürecinde en çok tercih edilen platformlardan biri yemek sepeti uygulamasıydı. Fakat gündeme bomba gibi düşen iddia sonucu yemek sepeti kullanıcıları anlık bir panik yaşadı. Yemek sepeti hacklendi mi? Sorusu gündemde yer alırken kurucusu Nevzat Aydın bu konuda ilgili açıklamaları yaparak yemek sepetinin siber bir saldırıyla karşı karşıya kaldığını ifade etti. Twitter aracılığı ile de bu olay herkese duyuruldu ve trend listelerinde yer aldı.

Yemek sepetinde ele geçirilen bilgiler konusunda da müşteriler uyarıldı. Yemek sepetinde yer alan finanslar bilgilerin ve şifrelerin korunduğu ve korsanlar tarafından ele geçirilemediği ifade edildi. Fakat bu bilgiler dışında üye olurken kullanılan diğer bilgiler korsanların eline geçti. Ele geçirilen bilgilere kimlerin eriştiği merak ediliyor. Kimliği henüz belli olmayan kişi veya kişiler güvenlik ihlali oluşturmayı başardı.

Yemek Sepeti Hacklendi Mi?

Yemek Sepeti Hacklendi Mi?

Yemek sepetinin kötü amaçlı kişiler tarafından hacklendiği duyuruldu. Siber saldırıya maruz kalan yemek sepetinin kurucusu ve çalışanları da bu olay karşısında büyük oranda sarsıldı. Çoğu kullanıcı da bu siber saldırı nedeniyle uygulamayı sildi ve bilgilerinin güvenliği konusunda şüpheye düştü. Siber saldırı fark edilir edilmez güvenlik tehlikesi olduğu müşteriler ile paylaşıldı. Bilgisayar korsanlarının kimliği şuan için gizemini koruyor.

Siber Saldırı Nedir?

Günümüzde alışveriş, yemek gibi çoğu işlem internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu işlemleri gerçekleştirmek için ise bazı kimlik bilgileri ve kart bilgilerine ihtiyaç duyuluyor. Fakat bazı kötü yazılımlar ve içerikler sayesinde bu bilgileri ele geçirmek mümkündür. Genellikle siber saldırılar kişilere, kurumlara ve hatta devlet büyüklerine karşı da yapılıyor.

Gizli bilgilerin kötü amaçlı yazılımlar ile ele geçirilmesi işlemine siber saldırı adı veriliyor. Yemek sepeti uygulamasına yapılan siber saldırı da bilgileri ele geçirmek amacıyla yapılan bir işlem olarak değerlendiriliyor. Siber saldırılar bazen bir mesaj bazen ise e posta yolu ile gerçekleştiriliyor.

Bu tür saldırılar kurumun adını lekelemek ve kuruma zarar vermek amacıyla da yapılıyor. Siber saldırıları yapan kişiye hacker veya bilgisayar korsanı adı veriliyor. Bu tür saldırılar suçtur ve özel hayatın gizliliğine aykırıdır. Siber saldırıların çeşitleri de vardır. Bazı saldırılar e postayı hedef alır. Bazen ise bilinen bir web sitesi adresi üzerinde değişiklikler yapılır ve gerçek adres hissiyatı verilir.

Siteye girildiği taktirde başka bir sayfaya yönlendirilir ve bu sayede bilgiler çalınabilir. Siber saldırı tehlikesine karşı gerekli önlemleri almak ve korunma yollarını bilmek gerekir. Siber saldırılar ile görüntü ve ses kayıtları da ele geçirilebiliyor. Ele geçirilen görüntü ve sesler istismar amaçlı da sıkça kullanılıyor.

Ayrıca ele geçirilen görüntüler genellikle şantaj için kullanılıyor ve internet ortamına sunuluyor. Bu tür saldırılar için elektronik cihaza virüsler gönderiliyor. Bu virüsler de veri tabanının çökmesine ve güvenlik açığının oluşmasına neden oluyor.

Siber Saldırıların Ne Gibi Sonuçları Vardır?

Bu tür saldırılar çok farklı amaçlar için yapılabilir. Kişiye yapılan siber saldırılar genellikle tehdit etmek amacıyla kullanılır. Kişinin fotoğrafları kullanılarak şantaj yoluyla para istenebilir. Ağır tehditler ve şantajlar kişinin intihar girişimi ile sonuçlanabilir. Kurumlara yapılan saldırılar ise kurumun bilgilerini çalmak veya kurumun adını zedelemek amacıyla yapılır.

Bunun sonuncunda müşteri kaybetme ve kazanılan güveni yitirme gibi olumsuz sonuçlar meydana gelir. Devlete yapılan siber saldırılar hepsinden daha tehlikelidir. Bu yüzden devlet sistemleri yüksek güvenlik sistemleri ile korunur. Hacklendiği taktirde devletleri ekonomik, siyasi ve sosyal açıdan büyük sıkıntılara sokar. Büyük yatırım ve projelerin ele geçirilmesi hiç hoş olmaz. Devletlerin ekonomisine darbe vurabilir ve bunun sonucunda devletlerin gelişimine engel olmuş olur.

Siber saldırıya karşı alınması gereken önlemler hakkında doğru bilgiler elde edilmeli ve doğru seçimler yapılmalıdır. Siber saldırı sonucu şifre ve kredi kartı bilgileri de ele geçirilebilir. Bu bilgilerin ele geçirilmesi hesabınızda mevcut olan bakiyenin kolaylıkla çekilmesine sebep olur. Yani siber saldırılar dolandırıcılık amacıyla da kullanılıyor. Bu dolandırıcılık sonucunda iflas eden çok sayıda firma ve kurum vardır.

Yemek Sepeti Siber Saldırıya Mı Uğradı?

Yemek sepeti büyük bir siber saldırı ile karşı karşıya kaldı. Güvenlik açığı yakalayan korsanlar yemek sepeti uygulamasını hackledi ve çoğu kullanıcının bilgilerini ele geçirdi. Siber saldırıyı yemek sepetinin kurucusu da bildirdi. Yani kesin olarak yemek sepeti siber bir saldırıya uğradı. Bu saldırı sonucu hangi bilgilerin ele geçirildiği de merak konusu oldu. Saldırının 25 Mart tarihinde bilgisayar korsanları tarafından gerçekleştirildiği biliniyor. Ünlü yemek platformlarından biri olan yemek sepeti oluşan güvenlik açığı hakkında müşterileri uyardı.

Yemek Sepeti Hesabı Üyeliğimi İptal Etmeli Miyim?

Yemek Sepeti Hacklendi Mi?

Yemek sepeti kullanıcıları haberi alır almaz büyük bir endişe içine düştü. Yemek sepetine üye olan kullanıcılar üyelik iptal edilmeli mi? Sorusu ile karşı karşıya kaldı. Çoğu kullanıcı üyeliğini iptal ederken çoğu kullanıcı ise hale platformu kullanmaya devam ediyor. Yemek sepetinin kurucusu ele geçirilen bilgiler hakkında da bir açıklamada bulundu. Peki, hangi bilgiler ele geçirildi?

Ele geçirilen bazı bilgiler şunlardır:

  • İsim ve soy isim
  • Telefon numaraları
  • Kullanıcı e postası
  • Bazı kimlik bilgileri
  • Kişilerin adresleri

Bu gibi bilgiler siber saldırı sonucu korsanların eline geçmiş oldu. Kredi kartı şifreleri ve bilgilerinin de ele geçirilip geçirilmediği çok merak edilmişti. Açıklamalar sonucu bu tür bilgilerin korunduğu ve ele geçirilmediği bildirildi. Bu tür bilgilerin yemek sepeti sistemleri üzerinde saklanmaması kullanıcılar için büyük avantaj oldu. Yemek sepeti üyeliğini sonlandırmak için sistemin mail adresine üyelik iptali başvurusu yapılabilir. Arayarak da üyelik iptalini gerçekleştirmek mümkündür. Tereddütte kalanlar üyelik iptali yaptırabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu