Moda

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Yüzükler, en çok kadınlar tarafından tercih edilen bir aksesuar çeşididir. Bir çok farklı modeli ve şekli olabilir. En çok tercih edilme nedeni ellerin güzelliğini ön plana çıkarmak ve daha zarif göstermektir. Özel günlerin de vazgeçilmezleri arasında yer alan yüzükler kullanan kişilere bambaşka bir hava katar. Aynı şekilde erkekler tarafında yüzük kullanımı eski zamanlara dayanır ve günümüzde de sıkça tercih edilen bir aksesuardır. Hal böyle olunca birbirinden farklı markanın ürettiği, birbirinden farklı modeller karşımıza çıkabilir.

Bu modeller gidip bizzat alınabilecek kadar yakınımızda olsa da bazen başka şehirlerde ya da ülkelerde olabilir. Neyse ki online alışveriş sisteminin gittikçe arttığı bu günlerde herhangi bir ürüne ulaşmak eskisinden çok daha kolay. Ancak kıyafetlerde beden ölçüleri, ayakkabılarda numaralar olduğu gibi yüzüklerinde belirli standart ölçüleri vardır. Bu ölçüleri bilmek veya ölçüleri almayı bilmek online yüzük alışverişi yaparken oldukça önemlidir. Peki, yüzük ölçüsü nasıl alınır?

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Yüzük Ölçüsü Almak

Yüzük ölçüleri genel olarak standart ölçülerdir. Standart ölçülerin daha üzerinde veya daha aşağısında ölçüleriniz olabilir. Bu herkesin el ve parmak yapısının farklı olmasından kaynaklanır. Bundan dolayı özel ölçme aparatları da kullanılmaktadır. Bu aparatlar her yerden satın alınabilecek ve kolay kullanılan malzemelerdir.

Ancak yüzük ölçüsü aşırı kilo alma veya verme durumları haricinde fazla değişmeyeceği için yüzük ölçünüzü öğrenmek için aparat satın almak yerine herhangi bir kuyumcu veya bijutericiden yardım isteyebilirsiniz. Özellikle kuyumcular bu aparatları sürekli kullandıkları için bir çok farklı ölçüde aparak bulundurabilir ve size daha çok yardımcı olabilirler.

Yüzük Ölçüsü Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer çok fazla kilo almadıysanız veya vermediyseniz yüzük ölçüleriniz çoğu zaman standart ölçülere yakın değerlerde çıkacaktır. Ancak ölçü vermeden önce bazı detaylara dikkat edilmelidir. Aksi durumda yanlış ölçüler alınabilir.

Yüzük ölçüsü verirken şunlara dikkat edilmelidir;

  • Çok sıcak havalarda vücut esneyebilir ve parmak ölçünüz doğru ölçüsünden daha fazla çıkar.
  • Çok soğuk havalarda parmak ölçünüz doğru ölçünüzden biraz daha küçük çıkabilir.
  • Yüzük ölçüsü vereceğiniz gün çok tuz tükettiyseniz vücutta ödem birikir ve bu parmak ölçünüzde farklılıklar meydana getirir.
  • Regl döneminde vücutta şişkinlikler meydana geldiği için bu dönemlerde de yüzük ölçüsü vermek sağlıklı sonuç elde etmenizi engeller.
  • Eğer kilo verme ya da alma dönemindeyseniz ölçü verirken bu durumu da göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

Bu gibi detaylara dikkat ederek ve ölçülerinizi birden fazla kez alıp karşılaştırma yaparak doğru şekilde yüzük ölçüsü alabilirsiniz.

Yüzük Ölçüsünü Bilmek Ne İçin Önemlidir?

Kıyafetlerde beden ölçüsünü bilmek ne kadar önemliyse yüzüklerde de ölçü bilmek çok önemlidir. Özellikle maliyetli bir yüzük satın alacaksanız sürekli küçültme ve büyültme işlemi yaptırmak ürüne değer kaybettirebilir veya görünüşünü bozabilir. Aynı şekilde özel bazı sınırlı üretim özel tasarım ürünlerde de büyültme veya küçültme işlemleri yapılamayabilir.

Bundan dolayı ölçü alırken dikkat etmek hem maliyet hem de yüzüğün görünüşü açısından çok önemlidir. Yüzük ölçüsünü bilmenin tek avantajı maliyet değildir. Online alışverişlerinizde yüzük ölçüsü bilmek çok önemlidir. Yüzük ölçünüzü doğru şekilde bilerek gidemediğiniz birçok başka şehir ve ülkeden istediğiniz yüzüğü kendinize göre almakta zorluk çekmezsiniz.

Evde Yüzük Ölçüsü Alınabilir Mi?

Yüzük ölçüsü almak için bir kuyumcuya veya bijuteriye gitmek zorunda değilsiniz. Evde de bu ölçüleri almak mümkündür. Ancak yüzük ölçüsü alınırken dikkat edilmesi gereken durumlara dikkat etmeli ve sabit oda sıcaklığı olan bir ortamda ölçü almalısınız. Evde yüzük ölçüsü almanın birçok farklı yöntemi vardır. Bu yöntemlerden biri çevre ölçüsü ile ölçü almak, diğeri ise çap ölçüsü ile ölçü almaktır. Her iki yöntemde herkesin yapabileceği basit yöntemlerdir.

Gerçek Altın Nasıl Anlaşılır? > https://www.pusholder.com/gercek-altin-nasil-anlasilir/

Çevre Yöntemi İle Ölçü Almak

En çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Doğru şekilde ve dikkatli yapıldığı zaman mutlaka net sonucu verecektir. Çevre yöntemi alırken bir ip ve cetvel kullanmak yeterlidir. Yüzük ölçüsü almak istediğiniz parmağınıza ip ile yüzük şekli vererek, şekil verdiğiniz yerden itibaren ipi kesebilirsiniz. Kalan ipin boyutunu cetvel ile ölçtüğünüzde sonuç yüzük ölçünüzü verecektir. Yüzük satın almadan önce yüzük ölçü tablosunda verilen milimetrik ölçütlerden kendi ölçünüzü seçebilirsiniz.

Çap Yöntemi İle Ölçü Almak

Çap yöntemi ile net ölçüyü bulmak için bir başka yüzüğe ve cetvele ihtiyaç vardır. Ölçü almada kullanılacak olan yüzüğün parmağınız ölçülerinde veya ölçülerinize yakın olması gerekir. Bu yüzüğü parmağınıza takarak tam orta kısmını belirleyin ve cetvel kullanarak çap ölçüsünü alın. Yüzüğün parmağınızda daha bol olması çap ölçüsünün de gerçek ölçünüzden fazla olacağı anlamına geldiği için ölçü alırken buna dikkat etmelisiniz.

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?
Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Türkiye Yüzük Ölçü Standartları Nelerdir?

Her ülkede boy ve kilo standartları gibi kıyafet bedenleri veya yüzük ölçüleri gibi standartlarda vardır. Bu ölçüler, en çok alınan ölçüler göz önünde bulundurularak alınan ölçülerdir. Yüzük ölçüleri kilo, cinsiyet ve belirttiğimiz diğer faktörlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Ülkemizde alınan ölçüler doğrultusunda ortalama olarak bir kadının en küçük yüzük ölçüsü 8 numara, en büyük yüzük ölçüsü ise 28 numara olarak belirlenmiştir. Ortalama olarak erkeklerden alınan yüzük ölçülerinde ise en küçük ölçü 10 numara, en büyük ölçü ise 35 numaradır. Bu ölçüler sabit ölçüler değil, ortalama ölçülerdir ve sıklıkla değişiklik gösterebilirler.

Standartlara Göre Yüzük Ölçüsü Belirlenebilir Mi?

Standartlar göz önüne alınarak yüzük ölçüsü belirlemek çok doğru sonuçlar vermese de belirlenebilir. Örneğin daha önce 8 numara bir yüzük aldıysanız ve ölçü belirlerken bu yüzüğün sıkmasını veya bol gelmesini göz önünde bulundurarak bir numara küçüğünü veya bir numara büyüğünü satın alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu