Sağlık

Ağrı Kesicilerin Bilinmeyen Zararları

Günlük hayatımızda her yaştan kişinin, en ufak ağrı karşısında derman aradığı ve başvurduğu yöntemlerden biri ağrı kesici olan ilaçlar, bilinçsiz şekilde kullanıldığında pek çok olumsuzluğu beraberinde getiriyor. Genel olarak baş ağrısı, karın ağrısı, eklem ya da diş ağrısı gibi günlük yaşantıyı dayanılmaz yapan şiddetli ağrıları geçirmek için kullanılan ilaçlar, çoğu kez ağrıyı geçirmekten çok, kişileri psikolojik rahatlatıyor.

Ağrı Kesicilerin Zararı

Fakat ağrı için vazgeçilmez görülen bu ilaçlar, doktora başvurulmadan alındığı zamanlarda, mide başta olmak üzere pek çok organı etkilediği gibi; hastalıkları da tetikleyebiliyor. Günümüzde pek çok insanın en basit baş ağrısı karşısında dahi hemen kullandığı, ağrı kesici olarak bilinen ilaçların, yararı olmakla beraber pek çok zararı ya da yan etkisi de olabiliyor Özellikle sindirim sistemi ya da bağırsaklarda ciddi sonuçları doğurabilen ilaçların, organlarda oluşturduğu olumsuz etkiler pek de bilinmiyor. Peki, ağrı kesicilerin bilinmeyen zararları nelerdir?

Ağrı Kesicilerin Sindirim Sistemine Zararları

Ağrı kesicilerin yan etkilerinin başlıca sebebi, cox enzimlerini baskılamasına dayanıyor. Kişilerin sindirim sistemlerinde ülser, gastrit, kanama gibi pek çok sindirim sistemi rahatsızlığına yol açabiliyor. Ağrı kesiciler doktora danışılmadan bilinçsiz bir şekilde alındığı zamanlarda, pıhtılaşma faktörlerini bozabiliyor ve kişilerde baş dönmesi, kusma, ya da hazımsızlık gibi yan etkileri gösterebiliyor. Peki, ağrı kesicileri nasıl kullanmak gerekiyor?

Doktor Kontrolünde Ağrı Kesici Kullanımı

Çok ağır olmayan yani daha hafif ağrılarda kullanılacak ağrı kesiciler, özellikle de eklem rahatsızlıkları için insanlar tarafından tercih ediliyor. Eklem ağrılarında uzun süreli ya da bilinçsizce kullanılan antiromatizmal ilaç, en büyük hasarı böbreklere ya da karaciğere vermektedir.

Aşırı doz şekilde kullanılan bu ilaçlar böbrek yetmezliğine sebep olabilirken, kişilerin tansiyonunu yükseltip, kalbe de zarar verip kalp krizine yol açabiliyor. Bu nedenle ilaçlar mümkün olabildiğince doktorun kontrolünde dozlarla kullanılmalıdır. Ağrı kesicileri kullanırken hangi noktalara çok dikkat etmek gerekiyor?

Ağrı Kesici Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ağrı kesicileri kullanırken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır.

Bunlar;

  • 10 günden çok ağrı kesici kullanılmamalıdır.
  • Uzun süreli ağrılarda direkt kullanmak yerine, doktora başvurulmalıdır.
  • Ağrı kesicilerin dozu doktor tarafından belirlenmelidir.
  • Ağrı kesiciler tok karnına ve su ile birlikte alınmalıdır.
  • Ağrı kesici ile birlikte alkol tüketilmemelidir.
  • Doktor kontrolünde bu ilaçlar kullanmalıdır.
  • Ağrı kesiciler ağrı başlamadan alınmalıdır şeklinde sıralanmaktadır.

Bu noktalara dikkat edilerek alınacak uygun dozda ağrı kesicilerin vücuda ya da organlara herhangi bir kalıcı zararı bulunmuyor.

Ağrı Kesicilerin Zararları Nelerdir?

Büyük çoğunlukla baş ya da karın ağrısı, diş yahut eklem ağrısı gibi yaşamı olumsuz yönlerde etkileyen ağrıları dindirebilmek amacıyla kullanılan bu ağrı kesici ilaçlar, ağrıyı kesmenin ötesinde vücuda çok ciddi zararlar verir. Çoğu kez reçetesiz şekilde alınan ilaçlar, insan vücudundaki pek çok organı olumsuz şekilde etkiler. Ağrı kesici ilaçlar aynı zamanda, vücutta oluşabilecek olan rahatsızlıkları da tetikler.

Ağrı Kesici İçilirken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Piyasada yer almakta olan tüm ilaçlar çeşitli yan etkilere sahip olur. Ancak ilaçların neden olduğu bu yan etkiler uzman hekime danışarak ya da ilaç dozajında değişiklikleri yapıp kişiler tarafından yönetilebilmektedir. Ağrı kesici ilaçların kullanımları bir tedavi yöntemi olmadığından, bu ilaçlar kişileri mevcut ağrılarından sadece geçici süreliğine uzaklaşılabilir. Eczanelerden rahatça temin edilebilen ağrı kesiciler, herkesin kurtarıcısı olmuş durumdadır.

Günlük hayatta stresle gelen baş ağrıları, herhangi bir nedenden oluşabilen karın ağrıları yahut adet sanıcısı gibi hafif ya da orta şiddetteki ağrıların çözümleri için ilk düşünüşte ağrı kesici ilaçlar gelir. Ancak bu ilaçların ağrı geçirmek gibi faydaları olsa bile çok çeşitli yan etkileri de olur.

Bağırsak ya da sindirim sisteminde çok ciddi şekilde sorunlara yol açabilen ilaçlar, bazı göz sorunlarına da zemin hazırlayabiliyor. Çeşitli sebeplerle acı duyan veya ağrılar yaşayan bireyler bu acı hissini bastırabilmek adına ağrı kesici ilaçları kullanır. Fakat ağrılı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak etkili ilaca sorunun nedeninin bulunmasıyla karar verilmektedir.

Ağrı Kesicilerin Az Bilinen Zararları

Ağrı kesici aşırı doz kullanımda ilaç karaciğer ya da mide gibi organlarına zarar verdiği için bulantı ya da sersemlik yapmaya başlıyor. İçinden çıkılmaz şekilde bir tablo oluşuyor. Günlük ilacını almamış olan hastalar fazla doz kullanımlarda bağımlı oluyorlar. O sebeple bırakmak çok zor oluyor. Doktorlar ilacı bırakmaları gerektiğini belirtseler de kronik baş ağrısı çekenler ve bağımlı olanlar bırakamıyor.

Ağrı kesicilerin en çok bilinmekte olan yan etkileri sindirim sistemimiz üzerine olan etkileridir. Bun etkilerde, sindirim sisteminin mukozasında olan mekanizmalarla bazı hasarlar yaratabiliyor. Bu hasarlar ise hastalarda kanama, ülser görülmesi, altta yatan çeşitli diğer sindirim sistemi hastalıkları varsa onların tetiklenmesi gibi yan etkilere sebep olabiliyor.

Ağrı Kesicilerin Hafife Alınan Yan Etkileri

Ağrı kesicilerin bilinçsiz şekilde kullanımları ise en çok adet döneminde yaşadıkları ağrılardan kaynaklı olarak kadınlarda görülüyor. Adet sancıları sebebiyle günde bir adet alınması gerekli olan bu ağrı kesici, doktora hiç danışılmadan birden çok alınabiliyor. Bu durum birdenbire yan etkilerin artmasına sebep olabiliyor. Ağrı kesici ilaçları en doğru şekilde kullanmanın yan etkileri çok büyük etkide engellediği fakat yine de bazı durumlarda yan etkilerinin olabileceği biliniyor. Her ilacın yan etkileri vardır.

Burada temel amaç rahatsızlığı tedavi ederken, mümkün olduğunca bu zararlı etkileri ortadan kaldırmak ya da oluşacak etkileri en az seviyeye indirmektir. Ağrı kesici zararlıdır diye ilacı kesmek de çok doğru bir yaklaşım olmuyor. Çünkü bu tip ilaçlar yani ağrı kesiciler, esasen hastalığın tedavisinde oldukça yararlı ilaçlardır. İlacı kesmek yerine doktor kontrolünde doz miktarı azaltılabilir, alternatif olan ilaçlara başvurulabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu