Sağlık

Kahvaltıda Ve Gece Saatlerinde Çikolata Tüketmek Sağlığa Faydalı Mıdır?

Çikolata tüketimi sayesinde vücutta; mutluluk hormonlarının salgılanmaya başladığı, huzurlu hissedilme uyarılarının alındığı ve ağrıların az hissedildiği etkiler meydana gelir. Çikolata tüketimi sonucunda ön plana çıkan bu faydalar, çikolatanın her zaman sağlığa faydalı olduğu anlamına gelmez.

Kahvaltıda Ve Gece Saatlerinde Çikolata Tüketmek Sağlığa Faydalı Mıdır?
Kahvaltıda Ve Gece Saatlerinde Çikolata Tüketmek Sağlığa Faydalı Mıdır?

Tüketim zamanı, tüketim miktarı, yanında tüketilen diğer besinler de çikolatanın faydalı veya zararlı olduğunu belirleyecektir. Konu bağlamında; kahvaltıda ve gece saatlerinde çikolata tüketmek sağlığa faydalı mıdır? en fazla fayda hangi zaman aralığında çikolata tüketilerek alınır, gibi konu başlıklarının da araştırılması gerekir.

Kahvaltıda Ve Gece Saatlerinde Çikolata Tüketmek Hangi İnsanlar İçin Uygun Değildir?

Bazı insanlar; vücutlarının o an bulunduğu durum ve bazı beslenme sorunları nedeniyle çikolata tüketimine uygun değildir.

Bu nedenle, kahvaltıda veya gece saatlerinde fark etmeksizin çikolata tüketimi için uygun olmayan kişiler şu şekildedir:

  • Çikolataya karşı özel bir vücut hassasiyeti olan ve alerjisi olan insanlar
  • Sağlık sorunları nedeniyle çeşitli ilaçlar kullanılabilir ve bu ilaçların içerisinde yer alan maddeler ile çikolata içerisinde yer alan maddeler tepkime yapabilir. Bu tür durumlarda ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasını önlemek amacıyla çikolata tüketilemez.
  • Vücut yağ oranının fazla olması ve bunun özellikle kalp ve damar yollarına zarar veriyor olması söz konusu olabilir. Belirtilen sorunu yaşayan insanlar, diyetisyenleri tarafından da belirtileceği şekilde asla çikolata yememelidir.

Özellikle bu üç durumda insanlar, kahvaltı içerisinde veya gecenin herhangi bir saatinde olsa dahi çikolata tüketmemelidir. Bu durumlarda çikolatadan alınacak bir fayda söz konusu olmadığı gibi, sağlık için ciddi zararlar oluşturan sonuçlar da söz konusu olacaktır.

Çikolata Tüketmek Sağlığa Faydalı Mıdır?

Çikolata tüketimini kahvaltı vakitlerinde ve gece saatlerinde gerçekleştirme planı olan insanlar, öncelikle çikolatanın faydalı mı yoksa zararlı mı olduğunu anlamalıdır. Çikolata içerisinde bulunan bazı maddeler; mutluluk hormonunun açığa çıkmasına, cinsel olarak kişinin hormonlarının uyarılmasına ve diğer bazı hormonların normal zamana göre daha fazla salgıda bulunmasına neden olur.

Bu nedenle çikolata faydalıdır. Ancak; kişinin sahip olduğu vücut yağ oranının durumu, beslenme için özel sınırlamalara sahip kişi yaşamının ve sağlık durumunun olması, çikolata tüketim miktarı ve çikolata içeriği de oldukça önemlidir. Bu değişkenler bireysel olarak değerlendirme altına alınarak, çikolata sağlık için faydalıdır veya değildir, sonucuna varılabilir.

Kahvaltıda Çikolata Tüketmek Faydalı Mıdır?

Kahvaltı, yeni güne başlayan vücudu her türlü konuya hazırlayan ana unsurdur. Özellikle; sağlık açısından zinde hissedilmesi, kişinin ilaç kullanımı varsa bu ilaçlar için ön hazırlık oluşturulması ve psikolojik açıdan mutlu hissedilmesi için kahvaltı yapmak gerekir. Kahvaltının bu kadar önemli olması, bu öğün içerisinde tüketimi sağlanacak her besinin de önem kazanmasına neden olmuştur.

Değerlendirmeler bu şekilde olmakla beraber, insanlar kahvaltı içerisinde çikolata yiyebilme durumlarının ne olduğunu da bilmelidir. Vücudun çikolata tüketimine ilişkin bir sorunu söz konusu olmadığı insanlarda; dozunu kaçırmayacak, iştahı kapatmayacak, enerji alınacak kadar çikolata tüketimi sağlayabilir. Bu şartlara uygun şekilde tüketilen ve kahvaltıda alınan çikolatalar sağlık için oldukça faydalıdır.

Gece Saatlerinde Çikolata Tüketmek Sağlığa Faydalı Olur Mu?

Gece saatleri; insanların gün içerisindeki tüm yorgunluğu, vücut ağrıları, stresleri ve çeşitli sorunları ortaya çıkar. Bu nedenle ihtiyaç duyulan mutluluk, gün içerisindeki diğer zaman dilimlerinden çok daha fazladır. Çikolatanın mutluluk hormonlarının salgılanmasına yönelik artışı oluşturması, gece saatlerinde faydalı olduğuna dair en büyük kanıt olarak sunulabilir. Bunun yanı sıra, huzursuz olarak uyuyan kişi gece kabus görmeye daha meyilli bir haldedir.

Kabus görmenin de psikoloji üzerinde olumsuz yansımaları olacağı için, gece saatlerinde çikolata tüketilmesi sağlık açısından oldukça faydalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli hususlar ise; çikolatanın uyumadan hemen önce tüketilmemesi halinde enerji ortaya çıkaracak olduğu ve bu enerjinin daha geç uykuya dalınmasına neden olacağı bilinmelidir. Yaklaşık olarak uyumadan en az yarım saat önce çikolata tüketiminin tamamlanması, hem verimin en üst seviyede tutulmasına hem de daha rahat uyunmasına yardımcı olacaktır.

Kahvaltıda Ve Gece Saatlerinde Çikolata Tüketmek Hangi Durumlarda Sağlığa Faydalı Olmaz?

Her iş ve her beslenme durumunda olduğu gibi, çikolata tüketiminde de sağlığa faydalı veya zararlı olunmasını belirleyen kriterler vardır. Bu kriterlerin en başında, çikolata tüketim dozu gelir. Büyüklerin de söylediği ve haklı olan ‘Bir maddenin zehir veya panzehir olmasını belirleyen unsur, dozudur.’ sözü, özellikle çikolata için geçerlidir.

Çikolatanın içerisinde yer alan yağlar, hazır maddeler ve her etken, fazla tüketim sonucunda; kilo alınmasına, kolesterol dengesinin bozulmasına, kişinin mide bulantısı yaşamasına ve bağırsaklarda hareketlenme oluşmasına neden olur. Her bir sorunun aynı zamanda ortaya çıkabileceği de bilinmesi gerektiği için, kahvaltıda ve gece saatlerinde mutlaka dozunda çikolata tüketimi yapılmalıdır.

Bu doz, vücut direncine ve kiloya göre belirlenmelidir. Örnek olarak; elli kilo ile altmış kilo arasında olan bir kişinin yüz gram çikolata tüketebileceği bilinmelidir. Ancak kilo artışı halinde bu miktar ters orantılı olarak azaltılması gereken ve sağlık sorununa dayanması halinde durdurulması gereken miktarlardır.

Kahvaltıda Ve Gece Saatlerinde Çikolata Tüketmek Sağlığa Faydalı Mıdır?
Kahvaltıda Ve Gece Saatlerinde Çikolata Tüketmek Sağlığa Faydalı Mıdır?

Kahvaltıda Ve Gece Saatlerinde Çikolata Tüketiminin Sağlığa Faydası Hakkında

Çikolatadan alınacak faydanın artırılması ve bu esnada eş zamanlı olarak sağlığın korunması için, tüketim sıklığına da dikkat edilmelidir. Unutulmamalıdır ki, şartların uygun olması halinde her gün; kahvaltıda ve gece saatlerinde çikolata tüketimi yapılabilir.

Sağlık sorunlarının ortaya çıkması halinde ise, iki günde bir veya farklı aralıklarda bir çikolata vücuda alınabilir. Ayrıca, çikolata tüketiminin her gün yapılması sonucunda vücut üzerinde yağlanma ve kilo almaya meyil oluşur. Spor yapılarak çözülebilecek olan bu sorun, vücudun çok daha sağlıklı ve sıkı olmasına da yardımcıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu