Ekonomi

E-Ticaret Nedir?

Kısaca elektronik ticaret olarak da adlandırılan bu yapı günümüz elektronik gelişmelerine uyum sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. E-ticaret nedir? Sorusuna verilebilecek cevap:”Mal ve hizmetlerin üretimi, tanıtımı, satışı, sigortaları gibi işlemlerin ödemelerinin bilgisayar ağları yardımıyla bu bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır.” denilebilir.

E-ticaret Nasıl Yapılır?

Elektronik ticaret sayesinde doğru tüketiciye, doğru araçlarla daha hızlı şekilde erişim sağlanmaktadır. Hizmet alan ve hizmet veren tarafların online ortamları kullanarak iş yaptığı bu ortamlar güvenirlik açısından bugün üst düzeyde hizmet vermektedir. Dijital ortamlar kullanılarak yapılan bu ticaret sayesinde daha geniş müşteri kitlelerine ulaşmak hedef alınmış ve başarı sağlanmış durumdadır. Elektronik ticaret bugün ülkemizde de yaygın olarak kullanılan ticaret seçenekleri arasında yer etmiş durumdadır.

Elektronik Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret yapabilmek için öncelikle şirket kurma zorunluluğu getirilmiştir. Günümüz mevzuatlarına göre internette satışı yapılan her ürünün veya hizmetin faturalandırılması ve ilgililerinin tüm sorumluluklarını yerine getirerek vergilerini ödemeleri gereklidir.

Hali hazırda bir şirket sahibi iseniz ve bir vatandaşlık görevi olarak tüm vergilerinizi ödüyorsanız elektronik ticaret yapmak sizin için de kâr getirecek bir devir açabilir. Elektronik ticaret yapmaya karar verdiniz ve müşterilerinizden kredi kartı ile ödeme yapma teklifi geliyorsa bu konuda sanal pos başvurunuzun olması gerekiyor. Sanal pos başvurunuzu yaptıktan ve gerekli işlemlerin yapılmasından sonra sizde müşterileriniz ile elektronik ortamlarda kredi kartı ile alışveriş yapabilirsiniz.

E- ticaret İle Neler Satılabilir?

İnsanlar genellikle elektronik ticaret konusunda neleri satabileceklerini düşünerek en iyi e- ticaret ürünü nedir? Sorularıyla karşılaşmaktalar. En iyi elektronik ticaret ürününü bulmak için ürünlerin ve nişlerin benzer karakterlerini tespit etmek etkili bir yol olacaktır. Bu konuda başarılı olmuş veya başarı kazanamamış ürünleri bulmak, analizler yapmak e-ticaret yapmak konusunda size başarı sağlayacaktır.

E-Ticarette Ne Satılır?

Başarı oranı yüksek ürünleri satarak daha fazla kâr sağlanacağı unutulmamalıdır. Bir başka seçenek olarak da piyasada ayrıcalıklı olan ürünleri satmak yine başarı oranınız için etkili olacaktır. E- ticaret nedir? Diyerek çıktığınız bu yolda müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda, günün gereksinimlerini pazarlamak mantıklı bir çıkış noktası olacaktır.

E-ticaret Yapmak Riskli midir?

Elektronik ticaret, sanal ortamlarda yapıldığı için beli riskleri içerisinde barındırmaktadır. Günümüz ekonomisinin yeni ayağını oluşturan bu yapılanma iletişim ve telekomünikasyon alanlarındaki gelişmeler, internet üzerinden alışverişi güçlendirmiş durumdadır.

Sizlerde internet ortamlarını kullanarak alışveriş yapmaya başlamadan önce güvenlik, ödemeler, teslimat ve geri ödemeler konusunda alışveriş yapacağınız ticaret kurumunun güvenli olup olmadığını sorgulayınız. E-ticaret konusunda güven kazanmış belli başlı markalar ile güven içerisinde alışveriş yapabilirsiniz. Gerekli izinleri ve gerekli belgeleri tam olan, sattığı ürünün ve vermiş olduğu hizmetin tam olarak arkasında duran hizmet sağlayıcılar ile internet ortamında alışveriş yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz. E-ticaretin belli başlı riskleri olsa da güvenli sitelerden yapılan e-ticaret normal ticaretten daha keyifli ve konfor alanınızdan çıkmadan rahatlıkla yapacağınız bir işlemdir.

Elektronik Ticarette Sorumluluklar

Alışverişlerini internet aracılığıyla yapanların ve internet üzerinden ticaret yapanların belli başlı sorumlulukları vardır.

E-ticaret yapan bir kurumsanız müşterinizin talebi doğrultusunda hazırlamış olduğunuz ürünü ya da hizmeti eksiksiz olarak müşteriye ulaştırmakla sorumlusunuz demektir. Bu aşamada müşterilerin de almış oldukları hizmetin veya ürünün bedelini eksiksiz olarak taahhüt etmiş oldukları ödeme aracıyla yerine getirmeleri gerekir. İlk bakışta güven ilkesinin başrol oynadığı bu ticaret sistemi bugün kanunlarımız ile koruma altına alınmış bulunmaktadır. Kanunlarda pek çok yasa ve kural hem satıcıyı hem alıcıyı mağdur etmeyecek biçimde düzenlenmiştir. Kuralları dahilinde yapılan e-ticaret ülke ekonomisine büyük faydalar sağlayacaktır. Müşteri memnuniyeti ve kamu yaraları sağlayan bu teknoloji sayesinde ekonomide canlılık kaçınılmaz olacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu