Ekonomi

Havale Altın Nasıl Alınır?

Altın almak için uygulanabilecek oldukça fazla yöntem olmakla beraber, bu yöntemlerden bir tanesi de havale altın satın almaktır. Havale altın olarak betimlenen kavram; altın satın alınması işleminin mobil banka aracılığı ile sağlanması ve kart üzerinden altın alınmasının sağlanması işlemidir. Kart üzerinden online olarak satın alınmış altınlar ise, yine kart üzerinden online olacak şekilde Türk lirasına veya diğer para birimlerine dönüştürülebilir. Bu duruma, havale altın satın almak denir ve havale altın satın almanın farklı yöntemleri mevcuttur. Konu hakkında; havale altın satın alınırken hangi yöntemler uygulanabilir, ihtiyaç duyulan gereksinimler nelerdir, nasıl havale altın alınır, gibi konuların bilinmesi gerekir.

Havale Altın Nasıl Alınır?
Havale Altın Nasıl Alınır?

Havale Altın Almak İçin Hangi Yöntemler Uygulanabilir?

Havale altın satın almak için uygulanabilecek olan farklı yöntemler mevcuttur. Bu nedenle de havale altın almak isteyen bireyler, ellerinde olan imkanlara bağlı olarak kendilerine uygun olan yöntemi tercih edebilirler.

Bununla beraber, havale altın almak için tercih edilebilecek olan yöntemler başlıca şu şekildedir:

 1. Mobil bankacılık sistemine kayıt yapılmasından sonra havale altın alma yöntemi
 2. Hizmetlerinden fayda sağlanan bankaya doğrudan müracaat ederek altın hesabı oluşturulması sonucunda yapılan yönlendirmeler ile havale altın alınması
 3. Kullanılan telefon numarasına ek fatura gelecek şekilde havale altın alınması
 4. Kuyumcularla yapılan anlaşmalar sonrasında, kuyumcu hesaplarına yapılacak olan havaleler ile altın alınması

Gibi yöntemler mevcuttur. Ayrıca, belirtilen yöntemlerin her birinde havale altın alınmasının mümkün olduğu da bilinmelidir.

Havale Altın Almak İçin Gerekenler Nelerdir?

Havale altın satın almak temin edilmesi gereken bazı ihtiyaçlar söz konusudur.

Bu ihtiyaçlar, tercih edilecek olan havale altın alma yöntemlerine göre farklılık gösterebilecek olmakla beraber, başlıca şu şekildedir:

 1. Mobil bankacılık uygulaması
 2. Uygulamaya giriş yapmak için kullanılan ve internet bağlantısı sağlanabilen bir cihaz
 3. İnternet ağ bağlantısı
 4. Mobil bankacılık giriş bilgileri
 5. Hizmetinden fayda sağlanması istenen bankadan açılmış bir hesap
 6. Alınmak istenen altının fiyatı kadar bir gelir

Gibi gerekenler, havale altın almadan önce temin edilmesi gerekenler içerisinde yer alır.

Havale Altın Nasıl Alınır?
Havale Altın Nasıl Alınır?

Nasıl Havale Altın Alınır?

Havale altın satın alınırken izlenmesi gereken adımlar söz konusudur. İlk olarak, en kolay havale altın satın alma yöntemlerinin bilinmesi ve uygulanması önerilir. Bunun için de tercih edilmek istenen bankaya gidilerek hesap açma işleminin tamamlanması gerekir. Hesap açıldıktan sonra ise, internet ağ bağlantısı kurulan bir cihaz üzerinden mobil banka uygulamasının indirilmesi sağlanır. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, hesap açılan banka tarafından verilmiş olan bankı kartı da bulundurularak sisteme giriş yapılır.

Mobil bankanın kişiye özel sayfasında doğrulama tamamlanarak kullanıma hazır hale gelinir ve hesap ayarlarına giriş sağlanır. Hesap ayarları kısmında, kişinin bu banka üzerinde ne kadar kartının olduğuna yer verilir. Bu kartlar arasında altın hesabı olmadığı durumlarda, altın hesabı oluştur, seçeneği tercih edilerek işleme onay verilir. Daha sonra banka kartı kısmında veya kredi kartı kısmında, alınmak istenen altın tutarınca para olduğuna emin olunur ve ‘havale altın satın al’ seçeneği tercih edilir.

Sistem üzerinde belirmiş olan altın değişkenlerinden, kişinin almak istediği altın birimi tercih edilir ve ödeme alanına ilerlenir. Başka bir karttan havale seçeneği tercih edilir ve havale altın alınmış olur. Buna ek olarak, doğrudan hizmetinden fayda sağlanan bankaya gidilerek de havale altın satın alınabilir. Banka üzerinde oluşturulacak altın hesabı üzerinden para transferi sağlanır. Bu şekilde altın hesabında birikim yapılması sağlanacaktır. Ayrıca, kuyumculara gidilerek altın alınmak istendiği; bunun için de paranın havale yoluyla iletilmek istendiği belirtilebilir. Bu sayede de havale altın alındığı görülecektir.

Havale Altın Alınırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Havale olarak altın satın alınmak istendiği zaman, işin içerisinde maddi durumların da mevcut olduğu için dikkat edilmesi gereken konularda artış gözlemlenebilir. Özellikle maddi kayıpların yaşanmaması, kişinin zarar etmemesi için havale altın alırken dikkat edilmesi gerekenlere önem vermek gerekir.

Bununla beraber, dikkat edilmesi gerekenler başlıca şu şekildedir:

 1. Havale işlemlerinin güvenilir birimlere karşı yapıldığına emin olunmalıdır. Özellikle; devlet tarafından resmi onay almış bankalar, bankalar tarafından güvence verilerek hazırlanmış olan mobil banka birimleri üzerinden işlem yapılmalıdır.
 2. Havale sonucunda alınacak altınlar için, altın hesapları tarafından dekont verilir. Bu dekontların mail adreslerine veya telefon numaraları üzerine indirilmesi; olası bir dolandırılma sorununa veya yaşanabilecek olan karışıklıklara karşı sağlıklı olacaktır.
 3. Havale altın alımı sonucunda, altın hesabı üzerinde mevcut olan altın tutarının doğru olduğuna dikkat edilmelidir.
 4. Para transferinden hemen sonra altın hesabı üzerinde değişimin yer aldığına dikkat etmek gerekir.

Bu tür durumlara dikkate dildiği zaman havale altın alımı esnasında veya sonrasında yaşanabilecek olan sorunların da önlenmiş olduğu görülecektir.

Havale Altın Ne Kadar Sürede Alınır?

Alınmak istenen havale altınların temin edilme süresi değişim gösterir. Bu değişimin başlıca sebepleri ise; altının hangi yöntem uygulanarak alınmak istendiği, gereksinimlerin ne kadar süre içerisinde tamamlandığı, internet hızının ne durumda olduğu gibi etkenlerdir. İlk olarak, temin edilmesi gereken ihtiyaçların uzun süre içerisinde temin edilmesi; havale altın alım sürecini uzatırken, kısa süre içerisinde temin edilmesi halinde süre kısalır.

Bu durum benzer şekilde diğer değişkenler için de geçerlidir. Tüm değişkenler de göz önünde tutulduğu zaman havale altın alımı ortalama olarak bir saat ile iki gün içerisinde tamamlanabilir. Sürenin artması veya daha kısa olması; kişinin alım konusunda tecrübeli olarak hızlı yapmasına veya yavaş yapmasına, sistemden kaynaklı hatalar olup olmamasına bağlı olarak da değişebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu