Sağlık

Meme Büyütme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kadınların en sık başvurduğu yöntemlerden birisi olan meme büyütme operasyonları son dönemlerde sıkça tercih ediliyor. Meme büyütme operasyonu, memeye hacim ve dolgunluk kazandırmak amacıyla tercih edilen bir plastik cerrahi yöntemidir. Meme dokusu yeterince dolgun olmayan kadınlar daha çekici göğüslere sahip olmak için bu yöntemi tercih ediyor.

Bu yöntem ile göğüs dokusunun alt bölgesine silikon adı verilen madde yerleştirilir. Uzman bir plastik cerrahi tarafından göğüs bölgesine kesi açılır ve uygun olan implant prosedüre uygun olacak şekilde yerleştirilir. Bu operasyona karar veren hastaların meme büyütme hakkında bilinmesi gerekenler üzerinde durması ve doğru seçimler yapması gerekir. Şimdi meme büyütme hakkında bilinmesi gereken noktalara değinelim.

Meme Büyütme Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Meme Büyütme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Meme Büyütme Neden Tercih Edilir?

Bazı kadınlar dolgun göğüslere sahipken bazıları tam tersi dolgun bir göğüs yapısına sahip değildir. Her kadın bu konuda şanslı değildir. Küçük göğüslü kadınlar meme büyütme operasyonunu göğüslerini büyütmek için tercih eder. Kilo alıp vermek, emzirmek, genetik anomaliler meme şeklinin ve boyutunun bozulmasına neden olur.

Meme büyütme operasyonları bu dengesizlikleri ortadan kaldırır. Memeye gerekli hacmi kazandırır ve simetrik görünmesine yardımcı olur. Sadece estetik kaygılardan dolayı tercih edilmez. Kanser tedavisi sonrası meme dokusunu kaybeden kadınlara meme dokusunu tekrar kazandırmak amacıyla da tercih edilebilir. Dolgun memelerin kadınların özgüvenini arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Meme Büyütme Operasyonlarında Hangi İmplant Çeşitleri Kullanılır?

Meme büyütmek amacıyla yapılan operasyonlarda farklı maddelerden elde edilen implant çeşitleri kullanılır. Genel olarak 3 ana implant çeşidi mevcuttur. Salin implantlar, slikon implantlar, kompozit implantlar örnek olarak verilebilir. En çok kullanılan çeşitlerinden biri silikon jel dolgulu implantlardır. Meme dokusuna en yakın tür budur. Meme dokusu yumuşak ve hacimlidir. Meme dokusuna yakın bir görünüme ve şekle sahip olan silikonlar, yaygın olarak tercih ediliyor.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle hasta ve cerrah operasyon için en doğru tedavi sürecini belirler. Ameliyata karar verildikten sonra işlem için gerekli testler yapılır. Genel olarak genel anestezi ile hastanın bayılması sağlanır. Cerrah hastaya uygulayacağı kesi türüne karar verir ve göğüs altına kesi açar. Meme implantları pektoral kas adı verilen kasın altına yerleştirilir.

Diğer bir seçenek ise implantı pektoral kasın üzerine yerleştirmektir. Buna cerrah karar verir. Hasta için en doğru yöntem tercih edilir. Ardından göğüs dokusuna dikiş atılır ve kesi kapatılır. İşlem sonrası kesi bölgesinde dikiş izleri gözlenir. Bu normal bir durumdur. Oluşan izler zamanla yok olmaya başlar. Bu süreçte kontrolleri aksatmamak ve düzenli olarak muayeneye gitmek gerekir.

Meme Büyütme Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

İşlem sonrası hastanın uyması ve dikkat etmesi gereken kurallar vardır. Operasyon sonrası iyileşme sürecinin kısa olması için göğüs dokusu korunmalı ve zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalı. Araba kullanmak, ağır egzersiz yapmak gibi eylemler iyileşme sürecini uzatabilir. Bu yüzden bir süre bu eylemlerden uzak durmak faydalı olacaktır. İşlem sonrası hastada ağrı ve göğüs bölgesinde şişlik meydana gelebilir.

Bu durumda hastaya ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Eriyebilen dikişler 1 hafta içinde kaybolmaya başlar. Fakat hastada erimeyen dikişler mevcut ise bu dikişlerin doktor tarafından alınması gerekir. Bu yüzden de kontrol şarttır. İyileşme sürecinin daha hızlı olması için doktor bazı egzersizler önerebilir. Bu egzersizlerin düzenli olarak yapılması hastanın daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Meme Büyütme Sonrası Emzirme İşlemi Yapılır Mı?

Meme büyütme operasyonlarında emziren anneler de düşünülür. Operasyon esnasında süt veren dokulara zarar verilmez. Annenin sütü korunur ve bebeğini emzirmesinde bir sakınca görülmez. Tabii ki bunun için en doğru kararı doktorunuz verecektir. Doktorunuz emzirme ve sütyen kullanımı hakkında sizlere gerekli bilgileri verecektir.

Meme Büyütme Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Meme Büyütme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Meme Büyütme Estetiği Ne Kadar Sürer?

Meme büyütme estetiğinin ne kadar zaman aldığı çok merak ediliyor. Kişinin sağlık durumu, doktor tecrübesi, tercih edilen yöntem gibi unsurlar operasyonun süresini etkileyebilir. Fakat genel olarak bu tür operasyonlar çok uzun sürmez. Gelişen teknoloji sayesinde 1 veya 2 saat içerisinde dolgun göğüslere kavuşmak mümkündür. İşlemden sonra doktorun belirlediği süre zarfında kişi hastanede yatabilir. Genel olarak 1 gün boyunca hastanede yatan hasta ertesi gün taburcu edilir.

Meme Büyütme Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme büyütme estetiği sonrası nelerin yapılıp nelerin yapılmaması gerektiğini bilmek gerekir.

Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • İşlem sonrası doktorun verdiği sütyenin düzenli olarak kullanılması gerekir.
  • En az iki hafta yüz üstü pozisyonda uyumayın.
  • Meme dokusunu zorlayan ağır egzersizlerden kaçının.
  • Göğüs dokusunu darbelerden koruyun.
  • Sağlıklı beslenin.

Bu hususlara dikkat edildiği taktirde iyileşme süreci daha kontrollü ve hızlı gerçekleşir.

Meme Büyütme Ağrılı Bir İşlem Midir?

Operasyon esnasında hasta uyutularak acı hissetmemesi sağlanır. Fakat anestezinin etkisi geçtikten sonra göğüs dokusunda ağrı hissedilir. Ağrılı bir işlemdir. Fakat ağrının derecesi her hastada aynı değildir. Ağrının derecesi kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazıları acıyı tolere ederken bazıları ise tolere etmekte zorlanır. Fakat genel olarak şiddetli bir ağrı söz konusu değildir. Doktor tavsiyelerine uyulduğu taktirde ağrılar kısa zaman içinde kaybolur. Ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar da reçete edilebilir. Ağrı kesici ilaçlar sayesinde ağrının derecesi düşürülür.

Meme Büyütme Operasyonları Hangi Doktorlar Tarafından Gerçekleştirilir?

Meme büyütme operasyonunu normal bir doktor yapamaz. Bu işlem, estetik ve plastik cerrahlar tarafından yapılır. Meme dokusuna gerekli hacmi ve şekli kazandırmak isteyenlerin, uzman plastik ve estetik cerrahi uzmanları tercih etmesi gerekir. Uzman hekimin tecrübesi operasyon açısından oldukça önem arz eder.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu