Sağlık

Popüler Diyetler ve Spor İlişkisi

Günümüzde büyük bir kesim fazla kilolardan şikayet eder, bunun en sağlıklı çözümü ise popüler diyetler ve spor ilişkisi hakkında bilgi sahibi olmaktır. Mevcut halde olan bu fazla kilolardan kurtulmanın olmazsa olmazı kesinlikle düzenli bir spordur. Ancak yapılan sporun tek başına göstereceği etki kısıtlı olacaktır. Aynı zamanda sağlıklı beslenme ve diyet de beraberinde uygulanmalıdır.

Popüler Diyetler ve Spor İlişkisi
Popüler Diyetler ve Spor İlişkisi

Kilo Vermek İçin Ayrılmaz İkili

Diyet ve spor kararlı bir şekilde devam ettirildiğinde hem şikayetçi olunan fazla kilolardan kurtulur hem de yaşam kalitenizi yükselten sağlıklı bir yaşama kavuşmuş olursunuz. Fazla kiloları olan insanlar genellikle fazla kilolarını çok çabuk bir şekilde yok etmek isterler ancak bu sağlıklı bir adım olmayacaktır. Kısa sürede kilo vermek, özellikle hiçbir spor geçmişiniz yoksa size ciddi zararlar verebilir. Bazı bireyler kolay ve çabuk bir şekilde kilo vermek isteğiyle kimyasal ilaçlara yönelir ve bu oldukça tehlikelidir. Öncelikle bu yolda sabırlı olunmalı ve kişiye en uygun diyet ve spor yöntemi seçilmelidir.

Sağlıklı Kilo Vermek Neden Önemlidir?

Sağlıksız yöntemlerle verilen kilolar ilerleyen zamanlar da o kiloları tekrar almanıza sebep olabilir. Fakat düzenli ve sağlıklı yöntemlerle verilen kilolar kalıcı olmaya daha eğimlidir. Bunun en önemli sebebi uzun süreli ve sağlıklı olarak kilo verme yöntemi spor ve diyet alışkanlığının kazanılmasını gerektirir. Yani bu yavaş kilo verme dönemi size sağlıklı beslenme ve düzenli spor alışkanlığı kazandıracaktır. Bu sebeple kendinizi istediğiniz kilolarda tutmanız daima kontrolünüz altında olacaktır.

Kaliteli Bir Diyet İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kilo verme aşamasında öncelikle yapılması gereken kişiye uygun diyet planına karar vermek olmalıdır. Bunun için diyetler konusunda araştırma yaparak kendiniz için en uygunlarını deneyebilirsiniz. Ancak bunu belirleme aşamasında bir diyetisyenden yardım almanız size fayda sağlayacaktır. Diyet yapacak kişilerin aç kalma gibi gereksiz düşünceleri aklından çıkartması gerekir.

Kilo Vermenin Vazgeçilmez Sporları

Diyet en kolay tabiriyle vücudun ihtiyaçları doğrultusunda düzenli ve dengeli beslenme şeklidir. Matematiksel açıdan ise de vücudun günlük alması gereken kalori ihtiyacından daha az kalori alınarak oluşturulan kalori açığı sayesinde kilo kaybının görülmesidir. Asla unutulmamalıdır ki diyet tek başına yeterli değildir. Kilo verme gayesinde olanların en çok tercih ettikleri spor türleri yüzme, yürüyüş ve koşudur. Yüzme her ortama uygun ve kolay ulaşılabilir olmadığı için yürüyüş ve spor daha çok tercih edilir. Günlük olarak gerçekleştireceğiniz 45 dakikalık bir yürüyüş bile kilo kaybı açısından büyük avantaj sağlar.

Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Daha sağlıklı bir hayat yaşamaya karar vermiş bireylerin spor konusunda da oldukça dikkatli ve sabırlı olması gerekmektedir. Örneğin spor yapmadan hemen önce tüketilen besinler spor esnasında büyük zorluklar meydana getirir. Spor yapmadan en az bir saat önce ana yemeğin yenmiş olması gerekmektedir. Spordan önce yenilmesi gereken besinler de ise karbonhidratları tercih edebilirsiniz.

Ayrıca spor yapan bireyler de su tüketimi de oldukça önemlidir. Spor esnasında yüksek miktarda su kaybı yaşanacağı için spor yaparken ve spordan sonra bol bol su tüketilmelidir. Spor öncesi beslenme kadar spor sonrası beslenme de oldukça önemlidir. Spor yaparken verilen güç ve kas dokularında meydana gelen yıpranma, spor sonrası alınacak protein ve karbonhidrat ağırlıklı besinler sayesinde onarılacaktır. Bu yüzden spor sonrasında protein ve karbonhidrat alımı oldukça önemlidir.

Bazı Popüler Diyetler

Her insan mutlaka mevcut çevresinden bazı diyetler duymuştur. Ancak bu kulaktan dolma popüler diyetler birçok kez fayda vermez. Bunun sebebi her diyetin kişiye özgü olması gerektiğidir.

Fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin uygulamış oldukları bazı popüler diyetler şöyle;

  • Elma Sirkesi Diyeti,
  • Tereyağlı Kahve,
  • Avokado Diyeti,
  • Temiz Beslenme Diyeti,
  • Glutensiz Diyet,
  • Ketojenik Diyet,

Bu tür diyetler daima sporla desteklenmeli ve ayrıca kendi vücut yapınıza uygun olup olmadığını öğrenmek için bir diyetisyenden yardım alınmalıdır.

Elma Sirkesi Diyeti

Genellikle ılık suyun içerisine karıştırılan birkaç damla elma sirkesinin sabahları aç karna içilmesi önerilir. Bu şekilde tüketemeyenlerin ise bardaklarının içerisine bir miktar bal eklemeleri de tavsiye edilir. Ancak elma sirkesinin herhangi bir yağ çözme özelliği yoktur.

Tereyağlı Kahve

Tereyağlı kahvenin kilo verdirme düşüncesi yıllar önce Tibet’te tırmanış yapan bir dağcıya dayanır. Tibet’te dağ tırmanışı sırasında sadece enerji vermesi için kendisine verilen bu karışım yöreye özgü kahve ve özel tereyağı ile hazırlanmıştır. Bu sebeple dağcılık ile ilgileniyorsanız bunu uygulayabilirsiniz.

Avokado Diyeti

Avokadonun kilo vermeye ve büyük katkısı olduğu biliniyor. İçinde bulunan omega 9 yağ asitleri metabolizmayı oldukça hızlandırıyor. Fakat son zamanlarda tüketici talepleri doğrultusunda üretilen avokadolar yağ oranı azaltılmış ürünlerdir. Bu sebeple günümüzde kilo veriminde fazla bir etkisi görülmeyebilir.

Popüler Diyetler ve Spor İlişkisi
Popüler Diyetler ve Spor İlişkisi

Temiz Beslenme Diyeti

Bu yöntem internet üzerinde milyonlarca tıklanmış ve çok fazla araştırılmış. Temelinde işlenmemiş olan doğal gıdaların tüketimini temel alıyor. Yani bu diyette yiyeceğin miktarı değil daha çok kalitesi önemli. Uzmanlara göre bu diyet türü insanları paranoyaya, çağın korkusuna ve yüksek takıntılı davranışlara yönlendiriyor.

Glutensiz Diyet

Bu şekilde beslenme şekli günümüzde diyet veya sağlıklı beslenmekle ilişkilendiriliyor. Ancak bireyin Çölyak ve glüten hassasiyeti yoksa kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Hatta yapılan araştırmalara göre Çölyak ve glüten hassasiyeti olmayan kişilerin glütensiz beslenmesi sonucu kilo aldığı bile görülmüştür.

Ketokenik Diyet

Bu diyetin ana mantığı karbonhidrat ağırlıklı besinlerin yüksek oranda azaltıp, onun yerine protein ve yağ miktarını artırmak. Bu şekilde beslenildiğinde vücut enerji sağlamak için yağ yakmak zorunda kalıyor. Bu diyetin kilo verdirdiği kanıtlanmış ancak diyet döneminde vücut vitaminlerden ve minerallerden çok uzak kalıyor. Bu diyet türü daha çok sinirsel hastalıkları olan insanlar için geliştirilmiş bir yöntemdir. Kısacası herkesin kullanabileceğine dair bilimsel bir bilgi yok.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu