Moda

Üniversite Kombin Önerileri

Eylül ayı itibariyle internette iki soru, en çok aratılanlar listesine girmiş durumda. Birincisi, Üniversite Kombin Önerileri İkincisi ise üniversite için nasıl kombin yapılır? Yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte geçtiğimiz yıl ve bu yıl üniversiteye başlayanlar belki de ilk defa kampüslerine ayak basacaklar. Dolayısıyla da ellerinin ayaklarının birbirine karışması çok doğal. Ne yapacağını, nasıl davranacağını ve ne giyeceğini bilemeyenler soluğu internette alıyor. Peki, üniversite ortamında ne giyilir ne giyilmez?

Üniversite Kombin Önerileri
Üniversite Kombin Önerileri

Üniversite Kombinlerinde Kilit Parçalar

Derslerin başladığı mevsim, sonbahar mevsimine tekabül ediyor. Dolayısıyla sonbahara uygun parçalar öğrencilerin ilk izlenim öğeleri oluyor. Dış görünüş, kişi hakkında ilk düşüncelerin belirdiği an üzerinde büyük etkiye sahip. Bu nedenle de o yılın modasını yansıtan, temiz ve kişinin vücuduna uygun parçalar seçilmeli. Üniversite ortamında giyilen kıyafetlerde belli başlı kilit parçalar vardır.

  • Kot ve Kumaş Pantolonlar
  • Kapüşonlu Spor Sweatshirt’ler
  • Kot, Deri ve Blazer Ceketler
  • Yün ve Örgü Hırkalar
  • Oversize Gömlekler

Bu kilit parçaları birbiri ile uyumlu renklerde ve modellerde seçip kuralına uygun şekilde bir araya getirdiğinizde, kampüsteki en dikkat çekici öğrenci siz olursunuz.

Kot ve Kumaş Pantolonlar

Kullanımı kolay, rahat, dayanıklı ve soğuk havalarda da sıcak havalarda da giyilebilir olması ile kot pantolonlar hemen her yerde olduğu gibi kampüste de sıkça kullanılıyor. Özellikle de “skinny jeans” denen, vücuda oturan dar pantolonlar. Bacakları daha uzun ve ince gösterdiği için seveni çok olsa da maalesef 2021 sonbahar sezonunda dar kot pantolonların modası geçti. Bu yıl bacakları sarmayan, bol ve geniş pantolonlar revaçta.

Pantolon seçimi yaparken tercihinizi yüksek bel ve geniş paça pantolonlardan yana kullanın. Doğru bir çift ayakkabı ve üst ile mucizeler yaratacaktır. Kotlarda koyu maviler, bejler, kahve tonları ve siyah renkler ön plana çıkıyor. Açık mavi ve beyaz kot pantolonlardansa en azından bu sezon uzak durmakta fayda var.

Kot yerine kumaş pantolon seçmeyi de düşünebilirsiniz. Üzerine müzik grubu baskılı eski bir tişört bile geçirseniz, kumaş bir pantolon ile stil sahibi görünebilirsiniz. Özellikle geçtiğimiz yıl trendler listesine giren palazzo pantolonlar bu yıl listede zirveyi oynuyor. Palazzo pantolonlarda da kahve tonları, hakiler ve siyahlardan şaşmayın.

Kapüşonlu Spor Sweatshirt’ler

Sweatshirt giymek için spor salonuna gidiyor olmanıza gerek yok. Dar ve bol kesim kot pantolonlarla da kumaş palazzo pantolonlarla da müthiş uyum sağlayabilen sweatshirt’ler, üniversite öğrencilerinin okul üniforması olacak kadar sık tercih edilen parçalardırlar.

Sade bir makyaj ve birkaç minimal takı ile kombinlendiği takdirde özensiz şıklık görünümüne sweatshirt’ler ile kavuşmak mümkün. Oversize, kapüşonlu ve ön cebi bulunan sweatshir’ler ile genç – yetişkin görünümünü yakalayabilirsiniz. Yüksek bel pantolonlar ile giyilecekse sweatshirt’ün crop tarzı, bel hizasında biten bir modeli tercih edilmeli ya da sweatshirt pantolonun içine sokulmalıdır.

Kot, Deri ve Blazer Ceketler

Sıcak – soğuk geçiş mevsimlerinde havanın ne zaman yaza ne zaman güze döneceği belli olmaz. Böyle havalar için gerektiğinde giyilip gerekmediğinde çıkarılabilecek parçaları kombine eklemek hem mevsimin gerektirdiği gibi giyinmeye hem de üşütüp hasta olmamaya yarar.

Ceketler, böyle durumlarda kurtarıcı parçalardırlar. Özellikle kot ceketler, üniversite öğrencilerinin ev sevdikleri arasındadırlar. Siyah veya koyu mavi bir kot ceket ile spor şıklığınızı tamamlarken soğuk havalardan da korunmuş olursunuz. Deri ceketler de aynı etkiyi yaratır. Deri bir ceket tercih edecekseniz, renk seçiminizi siyah veya kahve tonlarından yana kullanın.

Spor şıklığınıza biraz daha oldun ve sofistike bir görünüm katmak için blazer ceketler de tercih edilebilir. Bol kesim bir kot pantolon ve salaş bir tişört üzerine açık gri bir blazer giydiğinizde, genç ve spor kıyafetlerinize zarif bir dokunuş katmış olursunuz.

Üniversite Kombin Önerileri
Üniversite Kombin Önerileri

Yün ve Örgü Hırkalar

Ceket yerine yün veya el örgüsü uzun kollu ve boyu kalçanın altında biten bir hırka giymek de üniversite kombinlerinde seçenekler arasındadır. Kot ve deri ceketler kişiyi daha havalı gösterirken yün ve örgü hırkalar kıyafete havadan çok sevimlilik, sıcaklık katar. Dar bir pantolon ve yine dar bir bluz üzerine giyildiğinde en iyi etkiyi veren bu hırkalar, daha sıcak kanlı görünmenizde size yardımcı olur. Sadece dışarıdan değil içeriden de daha sıcak kanlı olursunuz çünkü bu hırkalar soğuk ve rüzgârlı havalarda insanı sıcacık tutarlar!

Oversize Gömlekler

2021 sonbahar sezonunun en yeni moda akımı bu olsa gerek! Oversize ve oduncu gömlekleri ceket olarak kullanmak, sadece üniversite kombinlerinde değil her yerde karşımıza çıkacak bir akım olacak. Kumaşı kalınca, pötikare desenli veya düz renk oversize gömlekleri ceket ve hırka yerine kullanarak stil sahibi görünebilirsiniz. Bol ya da dar kesim bir pantolon ve bol olmayan bir bluz üzerine giyildiğinde muhteşem görünür. Düğmelerini iliklemeden kullandığınızda en iyi etkiyi yaratacaktır, elbette havanın soğukluğu düğmeleri açık tutmaya müsaade ediyorsa.

Kombine Uygun Aksesuar Seçimi

Üniversite kombinleri genel hatlarıyla spor şık kategorisine girer. Seçilecek takı ve aksesuarlar da bu kategoriye uygun nesnelerden seçilmelidir. Çok kalın olmayan halka küpeler, ince zincirli kolye ve bilezikler üniversite havasına uyar. Hava şartlarına göre bir fötr şapka veya bere seçilebilir. Ders kitapları ile birlikte kişisel eşyaları da sığdırabileceğiniz bir çanta ile hem fonksiyonellikten hem de şıklıktan ödün vermeden görünümünüzü tamamlayabilirsiniz.

Üniversite Kombinlerinde Bu Hataları Yapmaktan Kaçının

Dikkatleri üzerinde toplamak güzeldir ama kötü anlamda dikkat çekmek değil. Profesörlerin ve dekanların kol gezdiği bir kampüste kimse birilerini kızdırmak ya da önemli biri üzerinde kötü bir intiba bırakmak istemez.

Öyleyse, üniversite için kıyafet seçimi yaparken bu moda hatalarından kaçınmakta fayda var:

  • Tamamen dar veya tamamen bol kesim kıyafetleri bir arada kullanmak.
  • Gözü yoracak kadar fazla desen, parıltı, takı ve aksesuar kullanmak.
  • Dekoltede aşırıya kaçmak, fazla ten göstermek.
  • Gereksiz yüksek topuklu ayakkabılar giymek.
  • Bir ofis çalışanı gibi giyinip okul için fazla resmi görünmek.

Bu tarz moda hataları ciddiye alınmamanıza, alay konusu olmanıza veya disiplin cezasına çarptırılmanıza neden olabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu