Bilgi Kutusu

Bedelli Askerlik Şartları Nedir?

Bedelli askerlik anlam olarak, Türkiye’nin Osmanlı döneminden bu zamana kadar aralıklarla zorunlu olarak yapılan askerliğe ek bir seçenek olarak süre kısalması karşılığında nakit olarak bir bedel ödemesi mantığına dayanarak uygulanan sisteme denmektedir. Bedelli askerlik, hem ordunun hem de devletin ihtiyaçlarının karşılanması ve bireylerin işlerinin kaybetmemeleri esasına dayanarak çıkmaktadır.

Ayrıca Anayasa Mahkemesi’nde de bedelli askerliğin eşitlik ilkesine bir aykırı durumu olmadığına karar vermiştir. Ülkemizde kısa dönem olarak yapılan askerlik 6 ay, uzun dönem olarak yapılan askerlik süresi 12 aydır. Vatandaşların işlerinden geri kalmaması ile ailelerinden ayrı kalmaması gibi nedenlerden dolayı bedelli askerlik uygulamasından yararlanılmaktadır. Ancak bedeli askerliği yapmanın da belirli şartları aranmaktadır.

Bu Şartlar;

 • Askerlik çağına girmiş olup yükümlülüklerden bir yaş sınırlandırılması olmaksızın fiili olarak askerlik hizmetine başlamamış olmaktır.
 • Yoklamasının yapılmış olduğu tarihte yoklama kaçağı veya saklı olmamaktır.
 • İstekli olması ve kendisi, eşi birinci ya da ikinci derece kanuni yakınları ile vekilleri ve vasileri aracılığıyla E-Devlet üzerinden veya askerlik şubesinin aracılığıyla 31 Aralık tarihine kadar başvuru yaparak bedelli askerlik isteğinde bulunmasıdır.
 • Yoklaması olmayan yükümlülere, yoklama esasına dayanarak sağlık muayenelerini 31 Aralık tarihine kadar tamamlamak ve “Askerliğe elverişlidir” kararı verilmiş olmasıdır.
 • Kanunda belirtilmiş olan bedel tutarını başvuru yapılan tarihten itibaren iki ay içerisinde ve 31 Aralık tarihini geçmeyecek şekilde, sınıflandırılmış yükümler ile bu tarihler hariç olarak peşin ödeme yapmak.
 • Temel olan askerlik eğitimine alınacak yılın celp ile sevk dönemleri için tercihte bulunmasıdır.
 • Sınıflandırma ya da kura işlemi sonucun bedelli askerliğe hak kazanmasıdır.
 • Bir aylık olan temel askerlik eğitimini tamamlamış olmak. tamamlandığında bedelli askerlik yapılabilmektedir.
  Bedelli Askerlik Şartları Nedir?
  Bedelli Askerlik Şartları Nedir?

Bedelli Askerlik Başvurusu

Bedelli askerlik için başvurular askerlik şubelerinden ve e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru yapan adayların ödeme süreçleri hemen başlamak ile birlikte ödemeler devlet bankaları ile PTT üzerinden yapılmaktadır.

E-Devlet Üzerinden Başvuru Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik başvurusunu e-devlet üzerinde yapmak için, ilk önce e-devlet sistemine giriş yapılır ardından çıkacak olan ekranda arama yerine askerlik başvurusu yazarak tüm askerlik başvuruları listesi yayınlanmaktadır. Sonraki aşamada ise askerlik erteleme olan tecil işleminizi bedelli başvurusunda bulunmak için iptal edilmelidir. Ekrana gelen iptal istediğini onaylayıp, bedelli yapma isteği olan kısım işaretlenmelidir. Kaydede tıklandıktan sonra ödeme detayları ekrana gelecektir. Bu ödemeyi gerçekleştirdikten sonra ekrana dönerek geri kalan maddeler doldurulması gerekmektedir.

Bedelli Askerlik Ücreti 2021

2021 yılının bedelli askerlik fiyatı 43.151,00 lira olup ilk ay paralarını 30 Haziran 2021 saat:18.00 kadar yatırmaları gerekmektedir.

Bedelli Askerlikte Ödenecek Ücrete Taksit Yapılır Mı?

7179 sayılı Asker alma Kanunu 9. Maddesi ile Asker alma Yönetmeliği’nin 61. Maddesi gereğince bedelli askerlik hizmeti için belirlenen ücret tek seferde ödenerek ve taksit yapılmamaktadır. Ancak bazı bankalar bu durum bedelli askerlik yapacakları kredi çekmeleri için üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca bedelli askerlik için kredi çekmek isteyen kişilerden aylık gelir belgesi talep edilerek evraksız ve kefilsiz kredi kullanımı için yapılan başvurular kabul edilmektedir.

Bedelli Askerlik İptal Edilir Mi?

Bedelli askerlik için yararlanma hakkı elde eden kişiler, sorumlu oldukları celp ile sevk döneminde silah altına alınmamış olmaları şartına göre emsallerinin terhise hak kazanacakları tarihe kadar askerlik şubesine başvurarak bedelli askerlikten vazgeçebilmek aynı zamanda yatırdığı parayı da geri alabilmektedir.

Bedelli Askerlikten Kimler Yararlanır

Bedelli askerlik için, askerlik çağına gelmiş ve askerliğini yapmasına bir engel ile sağlık sorunu bulunmayan, bakaya durumunda olmayan, yoklama tarihinden itibaren yoklama kaçağı durumuna düşmeyen askerlik yükümlüsü olan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm erkekler yararlanabilmektedir.

Bu koşulları sağlayarak Kanun ile belirlenen hesaplama usullerine göre bedelli askerlik ücretini ödeyen kişiler ile bedelli askerlik uygulaması kapsaması sonucu bir aylık temel olan askerlik eğitimini almak üzere silah altına alınır. Bu temel eğitim tamamlanmasıyla yükümlüler vatan hizmeti ile askerlik vazifelerini yerine getirmiş sayılmaktadırlar.

Bedelli Askerlik İçin Yaş Kaç Olmalı?

Bedelli askerlik kalıcı hale gelmeden önceki dönemlerde bir seferlik yasal düzenleme gerçekleştirilmiştir. Ancak 2019 yılında çıkarılan yasal düzenleme ile bedelli askerlik uygulaması kalıcı hale gelmiş olup yaş sınırı kalkmıştır. Bedelli askerlik uygulamasında, askerlik yaşına gelmiş olup askerlik yapmasına engel bir durumu olmayan tüm askerlik yükümlüsü ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı erkekler yararlanmaktadır. Böylece, bedelli askerlik yaş sınırı ortadan kaldırılmıştır.

Bedelli Askerlik Kaç Gün Yapılır

Bedelli Askerlik toplam 21 gün yapılmaktadır.

Bedelli Askerlik Ücreti Nereye Yatırılır

Başvuruları uygun görülen kişilerin, ödemelerini bir defa olacak şekilde Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Halk Bankası, Vakıf Katılım Bankası ile Defterdarlık ve Defterdarlıklara bağlı müdürlüklere T.C Kimlik Numaraları beyan edilerek yatırılmaktadır.

Bedelli Askerlik 2021 Celp Dönemleri

2020 yılında bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak için başvuran ve geçerli olan bedel miktarını ödeyen yükümlüler 2021 yılında; -1/2/3 Nisan 2021 -17/18 Mayıs 2021 -17/18/19 Haziran 2021 -5/6/7 Ağustos 2021 -16/17/18 Eylül 2021 -21/22/23 Ekim 2021 -25/26/27 Kasım 2021 tarihleri arasında celp ve sevk dönemlerinde bir aylık temel askerlik eğitimini almak için sevk edileceklerdir.

Bedelli Askerlik Şartları Nedir?
Bedelli Askerlik Şartları Nedir?

Bedelli Askerlik Celp Tarihi Değiştirilebilir Mi?

Asker alma yönetmeliğinin 61. Madde üçüncü fıkrası gereği yükümlülerin bedelli askerlikle ilgili celp ile sevk döneminde değişiklik talepleri o yıl içinde olması kaydıyla asker alma genel müdürlüğü tarafından değerlendirilmeye alınmaktadır.

Bedelli Askerlik Kaç Ay Sonra Teslim Olunur?

1 gün için yol izni alan bedelli askerlik yapacaklar olan adaylar sevk tarihinden bir gün sonra, 2 gün yol izni alan bedelli askerlik yapacak adaylar sevk tarihi içinden iki gün sonra ve 3 gün yol izni alan bedelli askerlik yapacak adayların sevk tarihinden üç gün sonra birliklerine teslim olunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu