Hayvanlar Alemi

Cane Corso Özellikleri Ve Bakımı 

Cane Corso almak isteyenler, Cane Corso özellikleri ve bakımı hakkında araştırma yapmalıdırlar. Kökeni İtalya olan köpeklerden biridir. Hem avlanmak hem de bekçilik yapmak amacıyla yetiştirilirler. Baskın karakterlidirler. Görünüşlerinden dolayı saldırgan olduklarını düşünebilirsiniz.

Ancak son derece cana yakındırlar. Ailesini ve yakınlarını korumayı çok iyi bilir. Çok zeki ve atletiktir. Roma dönemlerine dayanan bir geçmişe sahiptir. Bundan dolayı köpek ırkları arasında farklıdır.

Eğer sahibi, üzerinde otorite sağlayamazsa kendi başına hareket etmeye bayılır. Bu nedenle ciddi bir eğitime ihtiyaç duyar. Başka hayvanlara ve köpeklere karşı saldırgan olabilir. Bundan dolayı mecbur kalmadığınız sürece onu diğer canlılarla yalnız bırakmayın.

Korumacı tavırları ile öne çıkar. Özellikle de çevresinden gelebilecek tehditlere karşı tetikte olur. Her zaman kendinden emindir. Genellikle sessiz olmayı tercih eden bir köpektir. Hatta ona yaklaştığınız zaman sert tepkiler görmezsiniz. Ancak tehlike hissettiği anda bu durumun tam tersi meydana gelebilir.

Özellikle koruma konusunda çok başarılıdır. Eğer sizi korumasını isteyen bir hayvanınız olsun istiyorsanız, Cane Corso tam da size göredir. İnatçılığı neredeyse hiç yok denecek kadar azdır. Bundan dolayı size karşı çıkması gibi bir durum söz konusu olmaz.

Sadakat konusunda çok başarılıdır. Ailesine karşı tutumunda seviyeli bir şekilde ilerler. Eğer yavru iken ailenize girerse evde yaşayan herkese aynı şekilde ilgi gösterir. Aile üyelerini ayırt etmemeye çok özen gösterir. Ancak onu yetiştiren sadece bir kişisiyse ona bağlı kalır. Bağımsız olmayı sever. Bundan dolayı tek başına kalmak, onun için herhangi bir sıkıntı yaratmaz.

Dışarıda olmak ve ılıman bir iklimde yaşamak ona yeter. Ailesinin yanından pek ayrılmaz. Ancak fazla ilgi ile onları sıkmaz. Asil bir davranış sergiler. Gereksiz şımarıklıklar yapmaz. Otorite kurmaya bayılır. Bundan dolayı başı boş kaldığı anda bağımsızlığını ortaya çıkarabilir. Bunu yaşamamak için iyi bir eğitimden geçmesi gerekir.

Sahibini korumaktan asla geri durmaz. Bundan dolayı her zaman onu gözetler. Bekçilik yapabilme konusunda çok ustaca hareket eder. Karakter yapısı oldukça güçlüdür. Bundan dolayı yaşamış olduğu zorluklara rahatlıkla göğüs gerebilir.

Motivesi her zaman yüksektir. Gereksiz bir şekilde saldırıya geçmez. Kendine güvenleri ise sonsuzdur. Doğru eğitim almayan bir Cane Corso, her an her yerde saldırabilir. Alanına müdahale edilmesini pek sevmez.

Bunu yapan eğer bir yabancı olursa saldırmaktan da geri kalmaz. Evinizde çok küçük bir çocuk var ise bu ırk size göre değildir. Çünkü kalıpları oldukça geniştir. Bu yüzden beklenmedik bir kazanın meydana gelmesine sebep olabilirler. Ancak çocuğunuz 9 yaşından büyük ise Cane Corso besleyebilirsiniz.

Her köpek gibi ilgiyi seven bir cinstir. Sevgisiz kalmak, motivelerinin düşmesine neden olur. Bu yüzden sahibinin onunla yakından ilgilenmesi, onu çok memnun ve mutlu eder. Eğitimlerine ara vermeden devam edilmesi şarttır. Aksi halde istenilen komutları öğretmeniz fazladan zamanınızı alır.

Cane Corso Özellikleri Ve Bakımı 
Cane Corso Özellikleri Ve Bakımı

Cane Corso Özellikleri Nedir?

Cane Corso özellikleri şunlardır:

 • Kaslı ve iridirler.
 • Tüyleri kısadır.
 • Kızık, koyu gri, açık gri veya siyah renklerinde olabilirler.
 • Fiziksel ve zihinsel uyaranlara çok fazla ihtiyacı olur.
 • Duygularını belli etme konusunda başarısızdır.
 • Eğitime, egzersize ve sosyalleşmeye ihtiyacı vardır.
 • Maksimum 55 kiloya ulaşırlar.
 • Hem çevik hem de dayanıklıdırlar.
 • Kemikleri çok iyi gelişmiştir.
 • Kalın bir deriye sahiptirler.
 • Sıcak ve soğuk havaya dayanıklıdır.
 • Yaşam süreleri genellikle 10 yılı bulur.

Enerjik olduklarından dolayı beklenmedik bir anda meydan okuyabilirler. Kolay eğitilebilirler. Ancak sahibi onları bir anlık boşluğa bırakırsa bu fırsatı değerlendirmekten geri durmazlar. Sahibi ne kadar olumlu olursa tepkileri o kadar olumlu yönde gelişir. Yanlış bir beslenme şekli uygulanırsa saldırganlaşmaktan geri durmaz.

Cane Corso Özellikleri Ve Bakımı 
Cane Corso Özellikleri Ve Bakımı

Cane Corso Bakımı Nasıl Yapılır?

Cane Corso, iyi bir şekilde beslenmediğinde sağlıklı bir gelişim yaşayamaz. Bundan dolayı verdiğiniz mamaların yaşına uygun olmasına dikkat etmeniz gerekir. Yemek artığı yedirmeye uygun değildir.

Çünkü bu artıklar sindirim sistemlerine zarar verebilir. Özellikle de yağlı ve pişmiş kemik tüketimi yaptırmamanız gerekir. Kuru mamalar, bu konuda en ideal tercih olacaktır. Aynı zamanda ödül maması olarak da köpeklere uygun şekilde üretilmiş olan bisküvileri tercih edebilirsiniz. Ancak mama miktarı konusunda dikkatli olun. Çünkü fazla tüketim yapmak, obezite oluşmasına neden olabilir. Taze suyu ise hazır bulunmalıdır.

Tüy bakımı için haftada bir kez taranılması yeterlidir. Eğer ihtiyaç olursa banyo yaptırmanız gerekir. Her gün uzun bir yürüyüş yapmak kas sisteminin sağlığı açısından önemlidir. Kulak, göz ve tırnak temizliğine de ayrıca bakılmalıdır.

Bakım yapılırken size karşı aksi davranmaz. Çünkü kendisine önem verdiğini hisseder. Gerekli şekilde bakıldığı zaman çok ihtişamlı bir görüntü kazanabilir. Ancak bakımsızlık onu hiç memnun etmez. Hatta o kaslı görüntüsü gittikçe kaybolur. İyi bir görüntü kazanabilmesi, ne kadar iyi bakıldığına bağlıdır. Bundan dolayı ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılamanız gerekir.

Cane Corso Fiyatları Ne Kadar?

Eğer hayatınıza Cane Corso fiyatları 1500 ile 4000 TL arası bir ödeme yapmanız gerekir. Yavru Cane Corso ise 10.000 TL üzerinde satışa sunulur. Bu cinsle daha iyi bir bağ kurmak istiyorsanız, yavruyken ailenize katmanız önerilir. Böylece eğitimde de zorlanmazsınız.

Yavru Cane Corso Hangi Mamayı Yer

Cane Corso yavru, yaş mama yemeye uygun bir köpek değildir. Bundan dolayı kuru mamalar ile beslenmeleri önemlidir. Bu mamaların yaşlarına uygun şekilde alınmaları gerekir. Dönem dönem vitamin içerikli mamalardan da verilebilir. Ancak ev yemekleri ile beslemek, hastalanmalarına sebep olabilir. Bundan dolayı yemek artığı gibi ürünlerden uzak durmalarını sağlamalısınız. Mama, onlar için en sağlıklı besin olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu