Hayvanlar Alemi

İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Merak edilen konular arasındaki İran kredisi özellikleri ve bakımı ele alındığında, İran kedisinin sevimli, karakteristik suratıyla dikkat çeken bir tür olduğu, tüy bakımının son derece önem arz ettiği belirtilir. Basık burunları ve sevimli suratları ile dikkat çeken İran kedileri, uzun ve sık tüylere sahiplerdir. Bu yüzden tüylerinin periyodik olarak fırçalanması ve derilerinin hava alması sağlanmalıdır.

Dikkat çeken iri gözlerinde akıntı oluşabilen İran kedilerinin bakımları kapsamında veteriner tavsiyelerine göre göz akıntılarının temizlenmesi gerekir. Kulak içlerinde ve hatta pati altlarında dahi tüyleri bulunabilir. Bacakları kısa, orta büyüklükte cüsseye sahip İran kedileri, beyaz, krem, siyah, sarı, duman renklerindedirler. Basık burunları, minik ağızları, onların üzgün bir mizaca sahip olmalarına neden olmuştur.

Ancak görülenin aksine İran kedileri huzurlu bir ortamında mutlu olan ve sahiplerinden vazgeçemeyen canlılardır. 17. yüzyılda Avrupa saraylarında pek çok kediyi tahtından eden ve çokça bakılan İran kedi cinsi, insanlar ile iyi anlaşır. Belirli komutlara göre eğitilmeleri, masa, tezgah üzerine çıkmalarının eğitimle önlenebilmesi ve ev ortamında yüksek zahmet sarf etmeden bakılabilmeleri mümkündür.

İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı
İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İran Kedisi Özellikleri Nedir?

İran kedisinin ana vatanı isminden anlaşılacağı gibi İran’dır. İri gözlere sahip olan İran kedilerinin diğer özellikleri şu yöndedir:

 • Basık buruna sahiplerdir.
 • Basık burun özellikleri solum ve göz hastalıklarına karşı daha açık olmalarına sebep verir.
 • Öne eğik ve küçük kulaklara sahiplerdir.
 • Gövdesi yere yakın, kısa bacaklı, sevimli bir kedi türüdür.
 • Yuvarlak formlu, iri patileriyle dikkat çeker.
 • Kuvvetli kas yapısı bulunur.
 • Gövdesi ve kafası yuvarlak hatlı olduğundan son derece sevimli görünür.
 • Ortalama uzunlukta bir kuyruğu bulunur.
 • Yumuşak, uzun ve sık tüylüdür.
 • 8 kiloya kadar ulaşabilen bir kedi türüdür.
 • Sıklıkla sarı renkte tüylere sahiplerdir. Diğer pek çok renkte görülebilirler.
 • Çabuk öğrenebilen, zeki, insanlar ile uyumlu yaşayabilen canlılardır.
 • Sahiplerine karşı korumacı ve ilgilidirler.
 • Böbrek, kalp ve solunum yolu rahatsızlıklarına yakalanma riskleri diğer cinslere göre biraz daha fazladır.
 • Çekingen görünen surat ifadelerinin tam aksine insanlar tarafından sevilmeyi ve evde vakit geçirmeyi severler.
 • Evde tek başlarına uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.
 • Diğer hayvanlar ile anlaşma konusunda oldukça başarılıdırlar.
 • Çok fazla miyavlamayan, sakin, eğitilmeye yatkın canlılardır.
 • Ense ve boyun bölümleri kalın, tüyle kaplı görünüme sahiptir. Bu onları daha sevimli gösterir.
 • İyi bakılmaları halinde ortalama 15 sene yaşayabilirler.
 • Ağız sağlının korunması için dişlerinin düzenli fırçalanması gerekir.

Bu niteliklere sahip olan İran kedisi, evde fazla vakit geçirmeyi severler ve dışarıya karşı yüksek ilgi duymazlar.

İran kedisinin karakter özellikleri ele alındığında dışarıda koşmayı ve oynamayı pek sevmediği ifade edilmelidir. Gün boyunca hareketsiz bir nesne gibi uzanabilir veya dinlenebilirler. Bu durum pek çok kez sahiplerince ilginç bulunabilir. Gürültüden hoşlanmayan İran kedileri, çocuklar ile iyi ilişkiler kurabilirler. Evde uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmasalar da kısa süre yalnız kaldıkları anlarda etrafı dağıtma ve keşfe çıkma eğilimleri düşük seviyededir.

İran Kedisi Bakımı Nasıl Yapılır?

İran kedisi sık ve uzun tüy yapısına sahiptir. Tüyleri kırık oluşumuna ve düğümlenmeye müsaittir. Her gün bir kere tüylerinin fırçalanması halinde düğümlerin meydana gelmesi önlenir. Fırçalama işleminin yapılmaması halinde tüy topaklanmaları kedinin derisinin hava almasını engellediğinden deride yara oluşma riski yükselir.

Yalanma eyleminde yuttukları tüyleri dışarı atabilmeleri için uzun tüylü kediler için özel olarak piyasaya sunulan mama tipleri ile beslenmelidirler. Tüy dökme mevsiminin gelmesi ile birlikte tıraş edilmeleri veya tüylerinin kesilerek kısaltılması önerilir.

Yıkanmaktan hoşlanmayan İran kedileri için kuru kedi şampuanları ile temizlik sağlanırken, periyodik dönemlerde klasik tarzda banyo yaptırılmalarının gerektiği unutulmamalıdır. Tırnakları aşırı kısa şekilde kesilmemelidir. Egzersiz yapmalarını sağlamak için onlar ile oyun oynamak, mamalarını kilo alımını önlemek amacıyla belirli bir rutin içerisinde vermek gerekir. İran kedilerinin gözlerinde akıntı olması halinde veteriner hekimin önerdiği yöntemle göz akıntısının her gün silinmesi önem arz eder.

İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı
İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İran Kedisi Fiyatları Ne Kadar?

Show türü ve geleneksel İran kedisi fiyatları farklılık göstermektedir. Basık burunlu, küçük kulaklı ve sık tüylü olan Show İran kedileri ile burun uzunluğu normal olan geleneksel İran kedileri farklı değerlere sahiplerdir. Ek olarak yavru veya yetişkin İran kedileri aynı fiyatlara sahip değillerdir. İran kedi cinsleri, ortalama 2 bin TL ile 4 bin TL arasında değişen fiyatlar üzerinden edinilir.

Yavru İran Kedisi Hangi Mamayı Yer?

Yavru İran kedileri, piyasada yavru Persian kedilerin beslenmesi için uygun oldukları belirtilen kuru ve ıslak mamalar ile beslenebilirler. Yavru İran kedisi, gelişimi destekleyen içeriklere sahip mamalar ile beslenmelidirler. Özellikle, içeriğinde %32 oranında protein bulunan, yumuşak dokulu ve İran kedilerinin çiğneme şekillerine uyumlu üçgen formda mamalar tercih edilmelidir. %2.7 oranında lif içeriği ile sindirim sistemi sağlığına yarar sağlayacak, protein dengesi ile enerji verebilecek, besleyici mamalar yavrular için uygundur.

İran kedilerinin tüylerinde sağlıklı ve parlak görünümü sağlamak amacıyla Omega 3 ve 6 içerikli yavru kedi mamaları da beslenmeye eklenebilir. İran yavru kedileri için vitamin ve mineral içerikli, %30 oranında protein içeren, gelişimi, kas kütlesi sağlığını destekleyici yavru kedi mamaları uygundur.

Sürekli olarak et temelli kuru mamaların İran kedilerine yedirilmesi yerine beslenmeyi daha eğlenceli hale taşıyabilecek farklı mama tipleri de beslenmeye dahil edilebilir. Yavru İran kedilerine ay içerisinde bir veya 2 kez meyve içerikli, antioksidan etkisi sağlayan yavru kredi mamaları verilebilir. Islak, konserve mamalar sıklıkla verilmemeli, kuru mama seçenekleri ile dönüşümlü halde beslenmeye eklenmelidirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu