Ekonomi

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

İnsanlar, çeşitli yatırım seçeneklerini kullanarak, paralarını değerlendirmek istemektedir. Günümüzde, özel finans kurumları, bankalar ya da aracı kurumlar üzerinden borsa yatırım fonu alabiliyorlar. Bankalardan yatırım fonu olabilmek için öncelikle işlem yapılacak bankada, yatırım hesabının olması gerekiyor. Aracı kurumlar üzerinden işlem yapmak isteyenler de bu kurumlarda kendi adlarına yatırım hesabı açarak fon satın alma işlemlerini yapabileceklerdir. Günümüzde, banka ve aracı kurumlar üzerinden yatırım hesabı açıldıktan sonra oluşturulacak olan bakiye ile fon alımları hemen yapılabilecektir.

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?
Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Bankacılık ve ekonomi alanında yaygın olarak Exchange Traded Funds (ETF) olarak bilinmektedir. Yatırım fonları, hisse senedi, kıymetli madenler, tahvil bonosu, emtia gibi tüm yatırım ürünleri için baz alınan endekse göre ürünlerin performanslarından oluşan payların borsa piyasasında işlem görmesi ve işlem gören fonlar, borsa yatırım fonları olarak tanımlanmaktadır. Borsada işlem gören yatırım fonları, düşüm maliyetlidir ve her yatırımcı tarafından rahatlıkla alınıp satılabilmektedir. Borsa yatırım fonlarının en önemli özelliği hem uzun vadeli hem de kısa vadeli yatırımlar için uygun olmasıdır. Maliyetin düşük olması ve işlemlerin kolay yapılabilmesi, yatırımcıların sürekli takip etmesini ve yatırımlarını yönlendirmesi açısından avantaj oluşturmaktadır.

Yatırım Fonları Nasıl Kazandırır?

Borsada işlem gören yatırım fonları çok çeşitlidir ve yatırım için doğru fon seçimi yapmak önemlidir. Fon analizlerini yapmak ve fon değerlerini takip etmek nasıl kazanılacağını gösterecektir. Yatırım fonları değer kazandığında, paranızda değerlenecek, fon değeri düştüğünde para miktarınızda azalacaktır. Bunun için doğru yatırım önemlidir.

  • Yatırım fonu alındıktan sonra menkul kıymetten kar payı almak,
  • Fon değeri arttığında satış yapmak,
  • Fiyatlandırma analizlerini yapmak ve takip etmek,

Bu işlemler, borsada yapılacak olan yatırım fonları satın alma işlemi sonrasında kazanabilmek için takip edilmesi gereken hususlardır.

Yatırım Fonu Seçimi

Borsa yatırım fonlarını satın almak isteyenler, işlemler sonucunda kazanmak kadar kaybetmenin de olduğunu bilmelidir. Yatırım fonları riske girilerek yapılan yatırım türlerinden birisidir. Borsa yatırım fonlarını satın almadan önce risk durum analizi yapmak, tüm para ile alım yapmamak gerekiyor. Fon tercihi yaparken, son yıllarda en fazla kazandıran fon türlerini belirlemek önemlidir. Yatırım fonları iki bölümde değerlendirilebilir.

  • Getirisi yüksek olan fonlar,
  • Az riskli fonlar,

Getirisi yüksek olan fonlar daha çok hisse senetleridir. Borsa işlemlerinde, hisse senedi fiyatlandırma değerlendirmesindeki dalgalanmalar, yatırımları riskli hale getirebiliyor. Sahip olduğu riskten dolayı kazanç ya da kayıp yüksek olabilecektir.

Yatırım Fonu Satın Almak

Borsa yatırım fonlarını takip etmek ve satın alıp satma işlemlerini insanlar online işlemler ile yapmaya başlamıştır. Günümüzde, insanların büyük bir bölümü bankacılık işlemlerini internet şubesi ya da mobil bankacılık üzerinden yaptığı için tüm işlemlerini kolaylıkla yapabiliyorlar. İnternet bankacılığı üzerinden, yatırım hesabı oluşturanlar, fon alım satın işlemlerini, online olarak rahatlıkla yapabilecektir.

Bankaların sunduğu online hizmetlerden faydalanarak, tüm fon türlerinin anlık fiyat değişimleri, yapılan yatırımların getirdiği kar ya da zarar takipleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Yatırım hesabına, fon için para yatıranlar, yatırımların bir fon türüne ya da birden fazla fon türüne yapabilecektir. Yatırım hesabı üzerinden, fon seçimi yapılır, miktar belirlenir ve satın alma işlemi anında gerçekleşir. Satış işlemleri de aynı şekilde satış talimatı ile anında yapılabilmektedir.

Yatırım Fonu Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Borsa yatırım fonlarının satın alınabileceği yerler arasında, bankalar ve aracı kurumlar yer alıyor. Yatırımcı, banka dışında yer alan aracı kurumlar üzerinden fon satın alma işlemi yapmayı düşünüyorsa öncelikle nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmelidir. Aracı kurumun yetki ve lisansları araştırılmalıdır. Aracı kurumun Takasbank aracılığı ile işlem yaptığını görmek gerekiyor.

Bankalar ve aracı kurumlardan alınacak olan yatırım fonlarının Takasbank aracılığı ile saklanıyor olması yatırımların güvende olduğunu gösterecektir. Yatırımcılar, fon alımlarında, uygulanan işlem komisyon oranlarına dikkat etmelidir. Borsa yatırım fonlarının satın alınması, maliyet açısından daha avantajlıdır. Fon seçiminde dikkat edilecek hususlar ise fonun getiri durumu ve risk analizleridir.

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?
Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Yatırım Fonu Çeşitleri

Yatırım fonları, paranın değerlendirilebilmesi için en iyi yatırım seçenekleri olarak gösterilmektedir. Kazanç ve kayıp riskleri olduğu için her yatırımcı, çeşitli araştırmalar sonrasında hangi fonları alacağına karar verir. Risk durumlarını göz önünde bulunduran yatırımcılar, kendilerine avantaj sağlayacağını düşündüğü fonları seçerek satın alma işlemlerine başlarlar. Küçük yatırımcılar daha çok az riskli fonları tercih etmektedir.

Fon çeşitleri, getirisi yüksek olan fonlar ve az riskli fonlar olarak sınıflandırılmaktadır. Az riskli fonlar, borsa piyasasında B tipi fonlar olarak tanımlanır. B tipi olan az riskli fonlar, doğru seçim yapıldığında, az da olsa her durumda yatırımcısına kazandıracaktır. Diğer fon türü C tipi fonlardır. C tipi fonlarda risk yoktur ve kazanç miktarı azdır. Yatırımcı uzun vadeli olarak yatırır, takip etmeye bile gerek duymadan bu fonlara yönelerek yatırımlarını yapabilir.

Borsa Yatırım Fonu Satın Almayı Öğrenmek

Borsa yatırım fonları arasından seçim yaparak satın almak isteyenler, işlemlerin nasıl yapıldığını öğrenmelidir. Aracı kurumlar bu konuda müşterilerine ücretsiz yatırım simülatörü oluşturmakta ve tüm fon ya da döviz işlemleri üzerinden deneme işlemleri yapmalarını sağlamaktadır.

Kullanıcı hesabı oluşturanlar, ücretsiz olarak kendisine fon seçimi yapar ve belirli bir süre o fonun piyasa hareketlerini, kar zarar durumunu, satın alma ve satma işlemlerini deneme uygulamaları ile yaparak öğrenirler. Yatırım piyasasının işleyişini öğrenen ve fon analizlerini yapanlar, daha sonra oluşturdukları hesaplara paralarını yatırarak, gerçek fon satın alma işlemleri ile yatırımlarını yapabilirler. Yatırım simülatöre sayesinde, piyasanın işleyişini öğrenenler, fon seçiminde de nelere dikkat edeceklerini, nasıl işlem yapacaklarını öğrenmiş olurlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu