Ekonomi

Gümüşe Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Altının giderek artmasından dolayı altına yatırım yapamayan kişiler yatırım olarak gümüşü tercih ediyor. Gümüşe yatırım yapmayı düşünenler gümüşe yatırım yapmak mantıklı mı? Sorusunu sıkça merak ediyor. Gümüş son zamanlarda yatırımcıların yüzünü güldürmeyi başarıyor. Altın kadar ilgi göremeyen gümüş son zamanlarda yüksek kârlar elde etmeyi sağlıyor.

Özellikle ülkede meydana gelen korona virüs salgınından dolayı gümüşe ilgi büyük oranda arttı. Para birimlerinin belirsizliği de gümüş fiyatlarında bir yükselme meydana getirdi. Bu yüzden gümüş adı verilen değerli maden nakit paraya çevirmek için güzel bir yatırım olarak değerlendiriliyor. Gümüş çoğu alanda da sıkça kullanılan bir bileşendir.

Özellikle endüstriyel amaçla çok fazla tercih edilir ve yatırım yapılır. Borsanın anlık değişimleri fiyatların artmasına veya azalmasına neden olabilir. Şuan borsanın durumuna göre gümüşe yatırım yapmak mantıklı gibi görünüyor.

Gümüş Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gümüşe Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Değerli bir maden olan gümüş hakkında bilinmesi gereken çok fazla özellik ve bilgi vardır. Gümüş soy metaller grubuna giren bir elementtir. Değerli yapısı nedeniyle ekonomik ve endüstriyel alanda çok sık tercih edilir. Gümüş yatırım amacı ile kullanılır. Altın gibi satın alarak gümüş yatırımı yapmak mümkündür. Günümüzde gümüşten elde edilmiş kolye, yüzük, bileklik gibi çok sayıda aksesuar yer alır.

Genellikle beyaz renkli ve metalimsi bir görünüme sahiptir. Gümüşler dövülerek bazı aşamalardan geçer ve dikkatli şekilde işlenir. Değerlidir fakat altın kadar değerli bir yapıya sahip değildir. Gümüş elde etme aşaması zor bir süreç olarak bilinir. Ayrıca gümüşler elektronik, dişçilik, takı sektörü gibi çoğu alanda kullanılabilen unsurlardır.

Gümüşün eski bir tarihi vardır. Tarihi Romalılar dönemine kadar uzanır ve gümüş ilk olarak Roma döneminde Romalılar tarafından işlenmiştir. Gümüşün düşük fiyatlara sahip olması çeşitliliğin artmasına neden olur. Genellikle serbest halde doğada bulunması zordur. Havadan kolay kolay etkilenmez. Aynı zamanda elektrik ve ısıyı iletebilme özelliğine sahiptirler.

Gümüşe Yatırım Yapılır Mı?

Altından sonra yatırım amacıyla en sık tercih edilen değerli maden gümüş olarak bilinir. Yani günümüzde gümüşe yatırım yapmak mümkündür. Gümüş dolar üzerinden işlem görür. Ayrıca altın gibi satın alma işlemleri uygulanır. Gümüş takılar satın alınarak ve bunları stok yaparak gümüşe yatırım yapılabilir. Değerli madenlerden biri olan gümüşe fiziki olarak yatırım yapılamaz. Genellikle işlendikten sonra çoğu sektörde farklı amaçlarla kullanılabilir.

Bu Aylarda En Mantıklı Yatırım Neye Yapılır?

Günümüzde kazanılan paraların iyi değerlendirilmesi ve yapılan yatırımlardan kâr elde edilmesi çok önemli bir konuşur. Bu aylarda yüksek kazançlar elde etmek için en iyi yatırım yine altın olacaktır. Altın piyasasındaki yükseliş giderek devam ediyor. Bu olay altına yatırım yapanları sevindiriyor. Günümüzde sadece altına yatırım yapılmıyor. Altın dışında döviz, gümüş, hisse senedi gibi yatırımlarda çok fazla tercih edilir hale geldi. Özelikle son zamanlarda gümüşe talep arttı. Düşük fiyatlar ile satın alınabilen gümüş 2020 yılında yüzde ellilik bir kâr sağlayarak yatırımcıları sevindirdi.

Gümüş Fiyatları Artış Gösterir Mi?

Gümüşe Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Son zamanlarda artış gösteren gümüş fiyatlarının nasıl bir yol izleyeceği merak konusu oluyor. Uzmanlara göre gümüşe yatırım yapmak ilerleyen zaman dilimlerinde de kazançlı bir yatırım olacaktır. Giderek artan gümüş fiyatlarının daha da artması bekleniyor.

Gümüş Nereden Alınır? Gümüşe Yatırım Nereden Yapılır?

Gümüş almak isteyenler gümüşün nereden alındığını merak ediyor. Gümüş çeşitli bankalardan gram şeklinde temin edilebilir. EFT yöntemleri ile de bu değerli madene yatırım yapmak mümkündür. Bunun için vadeli işlem sözleşmeleri vardır. Bu işlemler gümüş alım satımı üzerine yapılır. Satın alma işlemi yaparak yatırımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Gümüş Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gümüş madenine yatırım yapılmadan önce bazı konulara dikkat edilmesi gerekir. Peki dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Gümüşün üzerinde mutlaka ayar kısmının bulunması gerekir.
  • İşçilik ve gram fiyatı etkileyen faktörlerdendir. Satın almadan önce işçiliğin kalitesine ve gramına dikkat edin.
  • Güvenilir olmayan yerlerden gümüş satın almayın ve satın alınan yerin ticaret odasında kaydının olup olmadığını kontrol edin.
  • Gümüş üzerinde belirli bir damga ve işaret yoksa mutlaka uzman bir kişiye kontrol ettirin.

Bu konularda dikkatli davranmak doğru yatırımlar yapmayı kolaylaştırır. Gümüş satın alırken sahte olup olmadığını anlamak güçtür. Bu yüzden mutlaka dikkat edilmesi gereken kurallara uymak gerekir.

Gümüş Hesabı Nasıl Açılır?

Artık çoğu işlem teknolojik ortam koşullarında gerçekleştiriliyor. Gümüşe fiziksel yatırım yapılabildiği gibi gümüş hesapları açarak da yatırım yapmak mümkündür. Gümüş hesabı açmak için dijital bankacılık hizmetinden yararlanılır. Dijital bankacılık işlemleri ile vadesiz gümüş hesabı açmak ve bu hesapta yatırım yapmak mümkündür.

TL karşılığı çok kolay bir şekilde gümüş satın alınabilir. Ayrıca direk bankaya giderek de gümüş hesabınızı aktif hale getirmek mümkündür. Güvenilir bir işlem olduğu için gümüş takılar almak yerine vadesiz hesaplar açmak daha avantajlı olarak değerlendiriliyor.

Gümüşün Kullanım Alanları Nerelerdir?

Periyodik cetvelde Ag sembolüne sahip olan gümüş çoğu alanda tercih edilen bir madendir. Özellikle takı sektöründe adını sıkça duyarsınız. Bunun dışında bozuk para üretimi ve saflaştırma işlemlerinde de sıkça kullanılıyor. Ayna yapımında kullanılıyor ve aynanın daha beyaz ve saydam görünmesini sağlıyor.

Pil yapımı için gümüş tercih ediliyor. Ayrıca gümüş içeriğinde yer alan güçlü bileşenler sayesinde tıp sektörü için de vazgeçilmez bir konuma sahiptir. Hastanelerde kullanılan bandajlar ve çeşitli ilaçlarda gümüş kimyasalları kullanılıyor. Ayrıca gümüş nitrat bileşiği de tedavi amaçlı çok sayıda hastalık için kullanılıyor. Amasya, Bursa, Elazığ gibi illerimizden değerli madenlerden biri olan gümüş çıkartılıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu