Ekonomi

2.El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

İkinci el araç satın almak için bankalara kredi başvurusu yapan kişiler, araç bedelinin tümü için kredi temin edemiyor. Bankaların uyguladığı şartlara göre araçların yalnızca belirli bir kısmına kredi verilebiliyor. Ancak bazı bankalarda uygulanan şartlar kapsamında, satın almak istediğiniz araç ikinci el olsa bile, aracın tümüne kredi çekebilirsiniz. Bazı otomotiv firmaları ve galeriler, teşvik amaçlı olarak çeşitli ikinci el araç kampanyaları uygular. Yapılan bu kampanyalar banka ortaklığında gerçekleşir ve bu kampanyaya dahil olan kişilere ikinci el araçların %100’ü kadar kredi ödemesi yapılır. Bu kampanya dönemlerini takip ederek bankalardan ikinci el araçların tamamına kredi alabilirsiniz. Bunun haricinde bankalar ikinci el araçlar için yalnızca belirli oranda kredi ödemesi yapar. Uygulanan şartlar kapsamında bankalar yalnızca sıfır araçlar için %100 oranında kredi çıkarır.

2.El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?
2.El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

2.El Aracın Ne Kadarına Kredi Verilir?

Bankaların taşıt kredileri hususunda uygulanan kurallara göre, sıfır araçların tamamına kredi verilir. İkinci el araçların ise yalnızca belirli bir bölümü için kredi ödemesi yapılır. İkinci el araç kredilerinde; araçların ilk 50 binlik bölümü için %70, 50 bin liradan daha yüksek olan kısmı içinse %50 oranında kredi ödemesi yapılır. Söz konusu araç bedelleri, doğrudan bankanın anlaşmalı olarak çalıştığı eksperler üzerinden belirlenir. Satın almak istediğiniz ikinci el araca ait ruhsatı, başvuru aşamasında bankaya beyan etmeniz istenir. Bankalar bu ruhsat üzerinden gerekli incelemeyi yapar ve aracın değerini ortaya koyar. Ortaya konan bu bedel üzerinden aracın %50 ya da %70’lik kısmına kredi ödemesi gerçekleştirilir.

2.El Araçlarda Yaş Sınırı Kaçtır?

Bankalar, ikinci el taşıtlara kredi kullandırırken belirli bir yaş sınırı uygular. Yani her yaş grubundaki araç için kredi kullandırılmıyor. Söz konusu yaş sınırı maksimum 10 yaşa kadar çıkıyor. Yani satın almak istediğiniz araç 10 yaşın üzerinde ise, kredi kullanmanız mümkün değildir. Birçok banka, söz konusu yaş sınırını 10’a kadar bile çıkarmıyor. Yaş sınırı 5 ve 8 olarak belirleyen de birçok banka vardır. Örneğin; Akbank tarafından belirlenen ikinci el taşıt kredisi yaş sınırı 5 iken, Garanti Bankası bu yaş sınırını 9’a kadar çıkarmıştır. Yaşı yüksek olan araçlar risk grubunda görüldüğü için, bankalar yaş sınırlamasıyla bu duruma çözüm getirmeye çalışmıştır.

2.El Araç Kredisi Veren Bankalar

İkinci el araç piyasası günümüzde oldukça hareketli olduğu için, bankaların bu alanda sunduğu krediler de oldukça çeşitlenmiştir. Birçok banka, sıfır araçlara alternatif olarak ikinci el kredisi de sunmaktadır. Güncel olarak sıraladığımız zaman Garanti Bankası, Şekerbank, Finansbank, Denizbank, TEB, Halk Bankası, İş Bankası, HSBC, IngBank ve Vakıfbank üzerinden ikinci el araç kredisi başvurularını yapabilirsiniz. Bankaların uyguladığı kredi seçenekleri birbirinden farklı olabiliyor. Başvuru aşamasından önce bankalar arasında araştırma yaparak en uygun seçenekleri sunan bankayı tercih edebilirsiniz.

2.El Araç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İkinci el araç kredisi başvurularını yapmak isteyen kişiler, ön başvuruları SMS kanalıyla ya da internet bankacılığı kanalıyla yapabilir. Yapılan ön başvuru, krediye giriş aşaması olarak kabul edilir. Kredinin sonuçlanması için bankanız sizleri şubelere davet ederek bazı evraklar talep edecektir. Ön başvuru aşamasında hakkınızda bir kredi sicil sorgulaması yapılır ve kredi başvurusu yapmaya uygun olup olmadığınız değerlendirilir. Kredi başvurusu yapmaya uygun durumda iseniz taşıt kredisi için gerekli evrakları sunmak için şubeye davet edilirsiniz. Gerekli belgeleri teslim ettiğiniz zaman krediniz ortalama olarak 2-3 iş günü içerisinde sonuçlanır.

2.El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?
2.El Aracın Tamamına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

2.El Araç Kredisinde Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ön başvuru aşamasının ardından şubelere giden kişilerden, ikinci el araçlar için bazı belgeler istenecektir. Bu belgeleri teslim eden kişilerin başvuruları kabul edilecektir. Belgelerde herhangi bir eksiklik olması durumunda kredi başvurunuz doğrudan olumsuz olarak sonuçlanabilir.

Tüm bankaların ortak şekilde ikinci el araç kredilerinde talep ettiği evraklar şunlardır:

  • Kredi başvuru formu
  • Nüfus cüzdanı/ Pasaport/ Ehliyet
  • Maaş bordrosu
  • İkinci el araca ait ruhsat fotokopisi

İkinci el araç kredileri için ön başvuru yaptıktan sonra bu belgeleri hazırlamanız, başvuru sürecini hızlandıracaktır. Belgelerin şubeye teslim edilmesinin ardından ortalama 2-3 iş gününde kredinin yanıtı sizlere ulaştırılacaktır.

2.El Araç Kredisi Faiz Oranları

İkinci el araçlarda uygulanan faiz oranları, dönemlere göre dalgalanmalar gösterebiliyor. Bunun yanı sıra devlet tarafından yapılan teşviklerle de bu faiz oranlarında zaman zaman indirimler yapılıyor. İkinci el araçlarda uygulanan kredi faiz oranları, vade seçeneğine göre değişkenlik arz ediyor. Güncel olarak ortalama %1.40’lardan başlayan faiz oranlarıyla taşıt kredisi çekebilirsiniz. 24 ay vadeli bir kredi için ortalama talep edilecek faiz bu şekildedir. Vade seçeneğini 48 aya kadar çektiğiniz zaman, söz konusu faiz oranı %1.50 düzeylerine ulaşacaktır. İkinci el araç kredileri için uygulanan en yüksek vade sayısı 60 aydır. Aldığınız krediyi 60 ayın üzerinde vadelendirmeniz mümkün değildir.

Kredi Sicili Bozuk Olanlar 2. El Taşıt Kredisi Alabilir mi?

İkinci el taşıt kredilerinde geçerli olan önemli şartlardan birisi de kredi sicilidir. Kredi sicili bozuk olan kişilere bu süreçte kolay şekilde kredi kullandırılmaz. Özellikle kredi notu düşük olan kişiler, kara listede olan kişiler ya da bankaların kırmızı kalem çektiği kişiler; kredi başvurularından olumlu yanıt almakta oldukça zorlanır. Ancak belirli şartlarla kredi siciliniz bozuk olsa bile kredi kullanabilmeniz mümkündür. Özellikle ipotekli ya da kefilli başvurularda, kredi siciliniz bozuk olsa bile kredi alabilirsiniz. Üzerinize kayıtlı olan bir malı bankaya ipotek ederek ya da gelir durumu iyi olan bir kişiyi kefil göstererek kredi başvurusunu yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu