Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “ABD İle Aramızda Güvenlik Sorunlarımız Var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Suriye’deki olaylarla ilgili Türk SİHA’sına yönelik olarak, “NATO üyeleri olarak birlikte hareket ediyoruz, ancak bu tür olaylar aramızdaki güveni sarsabilir. Güvenlik endişelerimiz bulunuyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Afrika 4. İş ve Ekonomi Forumu Kapanış Töreni’nde konuştu. İşte Erdoğan’ın konuşmalarından kısa başlıklar:

  • (ABD’nin) Söz konusu açıklama müttefiklik ve stratejik ortaklık ruhuyla bağdaşmadığı gibi Suriye’yi bölmeye çalışan terör örgütlerine de cesaret vermektedir.
  • ABD’nin PKK’nın Suriye’deki uzantılarıyla bu ülkede yürüttüğü faaliyetler Türkiye’nin milli güvenliği için olağanüstü bir tehdit mahiyetine sahiptir.

Türkiye’den Gazze’ye İnsani Yardım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze’ye insani yardım gönderildiğini açıkladı.

“Çatışmalar başladığından beri bölgeye ilk yardım kargosunu götüren uçağımız bugün saat 12.00 itibariyle havalimanına indi.”

“El Ariş Havalimanı’na ilaç, dayanıklı gıda, konserve, çocuk bezi, tıbbi malzemelerin de bulunduğu bir insani yardım uçağımızı bu sabah gönderdik.”

ABD İle Aramızda Güvenlik Sorunları Var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “ABD ile aramızda güvenlik sorunu var. ABD bizim SİHA’mızı düşürdü. Biz NATO müttefiki değil miyiz?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “DEAŞ’la şehitler verme pahasına hezimete uğratan tek NATO müttefiki olarak bize karşı oynanan bu tiyatroyu acı bir tebessümle karşılıyoruz.”

Başa dön tuşu