Bilgi Kutusu

Evde Bakımı Kolay Köpekler Hangileridir?

Evde bakımı kolay köpekler sorusu en merak edilen sorulardan biri. Şüphesiz ki en tatlı, zeki, sevecen, oyuncu ve akıllı hayvanlardan biridir köpekler. Her ne kadar evde bakmak için can atanlar olsa da çoğu evde bakılmak için uygun olmayabilir. Peki evde rahatça bakabileceğiniz köpek cinsleri hangileri ve nasıl bakmalısınız?

Evde Bakımı Kolay Köpekler Hangileridir?
Evde Bakımı Kolay Köpekler Hangileridir?

Evde Bakabileceğiniz Köpek Cinsleri Hangileridir?

Evde hayvan beslemek en sorumluluk gerektiren işlerden biri olsa da en eğlenceli hayvan cinsleri arasında birkaç tanesi bulunur. Gerek obsesyonu olan çocuklar, kendilerini yalnız hisseden bireyler, depresyondaki kişiler köpeklerden yararlanabilir, onlarla güzel dostluklar kurabilir. Hem fiziksel hem de maddi anlamda büyük bir sorumluluk altına gireceğinizi unutmamalısınız.

İşte evde bakabileceğiniz köpek cinsleri:

 • Golden Retriever: Eğitimi oldukça kolay olan, akıllı, oyuncu ve dost canlısı bir köpektir.
 • Chivava (Şivava): Kısa tüylü bu cins yaz kış çabuk üşüyebilir. Tanımadığı insanlara karşı pek de dost canlısı sayılmaz.
 • Maltese Terrier (Malta Köpeği: Hem küçük hem de sevimli bu köpek adeta bir yavruyu andırır. Aşırı sevgi ihtiyacı kimi zaman davranış bozukluğuna sebep olabilir.
 • Boston Terrier: Çok fazla bakım gerektirmeyen ve tasarruflu bir köpek cinsi olan Boston Terrier, erken yaşta eğitilebilir ve çocuklara karşı naziktir.
 • Jack Russell Terrier: Kökeni İngiltere olan bu köpek cinsi yüksek enerjileriyle bilinir. Havlamayı severler bu yüzden müstakil evlerde bakılması daha doğu olabilir.
 • Pug: Biraz gürültücü bir hayvan olan Pug cinsi köpekler oldukça inatçıdır.

Bu tür köpekleri tercih etmeniz komşularınızla ve sevdiklerinizle daha rahat bir araya gelebilmenizi sağlar böylece gerek köpeğiniz gerek kendiniz sosyalleşme imkanı bulabilirsiniz.

Neden Köpek Bakmalısınız?

Köpeklerin bakımı hakkında bilinmeyen birçok gerçek vardır. Zeki ve akıllı hayvanlardır, sosyalleşmeyi severler, olayları çabuk kavrarlar, yabancı eşyaları korurlar, sevdiklerine zarar vermezler, temizdirler. Köpek bakımının olmazsa olmazı sürekli dışarı çıkarmaktır. Eğer kişilik olarak sürekli hareket halindeyseniz, yürüyüş veya koşu yapıyorsanız, gün içinde bir evcil hayvanla uğraşacak vaktiniz varsa köpek sahiplenebilirsiniz. Köpeğinize bir dostunuz gibi yaklaşabilir, duygularınızı anlamasına izin verebilirsiniz.

Köpek Bakımı Hakkında Bilinmeyenler

Günümüzde birçok kişi köpek bakımı hakkında bilgi sahibi olmamasına rağmen birçok bilgiyi doğru kabul edebiliyor. Fakat yapılmaması gereken noktalardan biri her bilgiyi sorgulamamaktır.

İşte şu özelliklere dikkat edilebilir:

 • Her gün dışarı çıkarmalısınız.
 • Parazit, bit gibi durumlardan önce de aşısını yaptırmalısınız.
 • Kısırlaştırma işlemini yapmalısınız.
 • İlk 6 – 8 haftalık süreçte anne sütüyle beslenen köpeklere ilerleyen yaşlarda vitamin, mineral deposu kuru mama vermeye başlayabilirsiniz.
 • Köpeklerin ter bezleri bulunmadığı için sürekli yıkandığında vücutları tahriş olur. Sık yıkama yapmamalısınız.
 • Yavru köpeklerin ise kulaklarına ve gözlerine su kaçmayacak şekilde vücudu ıslatılmalıdır.

Köpek bakımını üstlenecek bireyler bu ve daha fazlasına dikkat etmek zorundadır. Gerek aşıları, gerek banyosu ve gerekse yedikleri yiyecekler sağlık sorunu oluşturabilir.

En Uysal Köpek Cinsleri Hangileridir?

Köpeklerin bazıları çok tehlikeli ve saldırgan olsa da bazıları bir o kadar uysaldır. Böylelikle evde rahatlıkla bakılabilir. Örneğin bu köpeklerden bazıları Golden Retriever, Labrador Retriever, Terrier, Pug, Beagle, Çoban Köpeği, Pekingese, Saint Bernard, Bulldog ve Amerikan Cocker Spaniel’dır. Köpeklerin çoğunun kökeni İngiltere, Almanya, İrlanda, Çin, Sibirya, Alaska ve Kanada’dır. Her ne kadar bazıları büyük cinsler olsa da sahibini korumak konusunda diğer köpeklerden daha iyidir.

Evde Bakımı Kolay Köpekler Hangileridir?
Evde Bakımı Kolay Köpekler Hangileridir?

Köpek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Köpek bakımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Özellikle yemek konusunda 6-8 haftaya kadar olan yavrularda anne sütü gerekirken devamında kuru mamaya alıştırılabilir. Veteriner dahilinde diş gelişimleri ve yeme alışkanlıklarına bakarak karar vermek mümkündür. Hijyen amaçları haricinde yılda yaklaşık 2 kere yıkanmaları gerekir.

Su sıcaklığının ılık olarak ayarlanması yavru köpeklerin gözlerine ve kulaklarına su kaçmaması önemli noktalardır. Tırnaklarının düzenli kesilmesi gerekir aksi halde enfeksiyon kapabilir. Kulaklarının içinde de yine enfeksiyonun önlenmesi için temizlik yapılması şarttır.

Evde Asla Beslenmemesi Gereken Tehlikeli Köpekler

Her ne kadar birçok tatlı ve uysal köpek cinsleri bulunsa da bir de çocuklu aileler için bakılmaması gereken tehlikeli cinsler vardır. Bunlardan bazıları Akita İnu, Dalmaçyalı, Rus oyuncak Terrier, Doberman, Pitbull ve dahasıdır. Çocuğunuzun olduğu ortamlarda bu cinslere yaklaşmamalısınız çünkü henüz alışmadıkları kişilere karşı sıcakkanlı değildirler. Ayrıca evinize misafir getirirken mutlaka dikkat etmenizde fayda vardır. Her ne kadar birçoğunun saldırgan olmadığı biliniyor olsa da meraklarından dolayı havlayabilirler.

Köpekler Nasıl Bakılmalıdır?

Köpeklere nazikçe, kibarca ve anlayışlı şekilde yaklaşmanız onların herhangi bir hata yaptıklarında pişman olmalarını sağlayabilir. Köpek bakımında da aynı hoşgörüyü sürdürerek kızmamalı ancak otoriter davranışınızı sürdürmelisiniz. Bu sayede güvenini kazanacağınız köpekler yanlış bir hareket yaptıklarında utanma duygusunu yansıtarak size belli edecektir.

Bakımlarında zorlanmayacağınız ama ayda en az iki kere aşılama işlemini devam ettirmeniz gerekir. Kedi bakımına kıyasla daha zor bakımları olsa da her duygulu anınızda sizlerin yanında bir dost edasıyla duracaklardır.

Köpek Bakım Fiyatları

Son zamanlarda ekstra artış gösteren köpek mamaları, aşıları, kıyafetleri ve oyuncakları epey konuşulur hale geldi. Peki genel olarak fiyatlar ne kadar? Lüks olan gereksinimler haricinde alacağınız kıyafet veya oyuncaklar 100-200 TL aralığında olacaktır. Elbette bakımını üstlendiğiniz köpekten önce bakım fiyatları hakkında araştırma yapmanız daha yerinde olacaktır.

Düşünmeniz gereken nokta köpeğinize uygun eşyaların seçilmesi, devamlı oynaması ve dikkatini vererek zekasını kullanacağı eşyalar bütünü olmasıdır. Aldığınız eşyaların rengini köpeğinizin hoşlandığı renklerden veya sürekli gördüğü renklerden seçebilirsiniz. Tüm bunları yaparak gerek köpek bakımını üstlenirsiniz gerek köpeğinize kendiniz gibi yeni bir arkadaş edinmesini sağlarsınız. Köpeğinizle geçirdiğiniz vakti arttırabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu