Bilgi Kutusu

Çeyiz Listesinde Neler Vardır? Kadın-Erkek Çeyiz Listesi 2022

Çeyiz listeleri yıllardır her erkek hem de kız tarafından hazırlanan listelerdir. Büyük şehirlerde ve modern yaşamda pek yeri yok gibi görünse de iş evlenme noktasına gelince tüm geleneksellikler ortaya çıkmaktadır. Eskiden kız tarafının hazırladığı uzun bir liste erkek tarafına alacaklar listesi olarak verilirdi. Alım gücüne bakılmadan bu listeler daha başlamadan o evliliğin çatırdamasına sebep olurdu.

Kız ile erkeğin evlendikten sonra bir ömür boyu tartışma sebebi olurdu. Bu alacaklar listesi her ne kadar azalsa da hala vazgeçmeyen toplumlar maalesef mevcut. Günümüze bakacak olursak çeyiz listesinde neler vardır? Kadın-erkek çeyiz listesi 2022 yılında neler değişmiştir diye bakabiliriz. Yılların ilerlemesi, eğitim seviyesinin artması ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte çeyiz listeleri de değişime uğramıştır.

Çeyiz Listesinde Neler Vardır? Kadın-Erkek Çeyiz Listesi 2022
Çeyiz Listesinde Neler Vardır? Kadın-Erkek Çeyiz Listesi 2022

Kadın Çeyiz Bohçası

Çeyiz bohçaları gelenekselliğin tepe noktasıdır. Çeyiz bohçası hiç yapmam diyenler bile iş o noktaya geldiğinde koşarak bohça alış verişine gider. Çeyiz bohçaları bazen aileler arasında tartışma sebebi de olabilir. Bu kadar gereksiz bir şey yüzünden aileler birbirini kırabilir ve gelin ile damadın arası açılabilir. Kadın çeyiz bohçası günümüzde süslü püslü sandık veya kullanışlı olur diye valiz şeklini de almış bulunmaktadır. Bohça örtüsü yerine bir valize koymak mantıklı bir yaklaşım olabilir. Kadın çeyiz bohçasında iç çamaşırı, gecelik, terlik, duş ve makyaj malzemeleri bulunur. Bunları satan çeyizlik dükkanlar mevcuttur.

Erkek İçin Çeyiz Bohçası

Erkek çeyiz bohçası kız tarafı tarafından gelinin çeyiz bohçasına karşılık olarak damada hazırlanmaktadır. Bu çeyiz bohçası da gelin çeyiz bohçasında olduğu gibi damada özeldir. Damat için damatlık gecelik, sabahlık, terlik, iç çamaşırı ve tıraş malzemeleri bulunur. Damat çeyiz bohçasının götürüş şeklide zaman içerisinde değişmiştir. Sade ir bohça örtüsüne sarmak yerine sandık veya valizler kullanılmaktadır. Sandıklar sonrasında pek bir işe yarmazken valizler kullanışlı olmaktadır.

Elektronik Aletler

Bohça gibi küçük detayları hallettikten sonra çeyiz listesindeki en önemli konulara elektronik eşyalardır. Beyaz eşya diye isimlendirilen bu eşyalar evin temek ihtiyaçlarıdır. 202 yılında da fiyatları hızla yükselmeye başlayan eşyalar arasında yer almaktadır. Beyaz eşyalara her markada vardır ama her markanın da fiyatları farklıdır. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırın ocak davlumbaz üçlüsü bir evde mutlaka olması gereken çeyizlik eşyalardandır. Kimi geleneklerde kız ve erkek tarafı eşit şekilde beyaz eşya alır kimi geleneklerde maalesef tek tarafa yüklenebilir. Çalışan modern çiftler ise beğendikleri eşyayı sen ben fark etmeksizin ortak almaktalar.

Mutfak Aletleri

Beyaz eşyalardan sonra en çok para harcanan bir diğer alet gurubu da mutfak aletleridir. Küçük ev aletleri olarak isimlendirilen bu gurup kişilerin tercihine göre şekillenmektedir. Su ısıtıcı, rondo blender seti, tost makinesi klasik her evde olan çeyizlik malzemelerdir. Bunların içine kahve makinesi, çay makinesi hatta üst segment bir espresso makinesi de dahil edilmek istenirse o zaman çeyizlik listenin fiyatı oldukça yüksek olacaktır. Üst segment bir espresso makinesinin çamaşır makinesi kadar fiyatı vardır.

Yatak Odası Çeyizi

Yatak odası çeyizi genellikle kız tarafının hazırladığı çeyizlik malzemelerdir. Bu malzemeler kızın zevkine göre hazırlandığından bu iş kız tarafının denilmektedir. İnce detaylar ve ince zevkler içermektedir. Yatak odası çeyizi denildiği zaman akla yatak örtüler, battaniyeler, nevresim takımları gelmektedir. Onlarca model yatak odası çeyizi malzemesi vardır ve her kültürde bu malzemeler kızın zevkine göre seçilmektedir.

Kız Tarafının Hazırladığı Çeyizlikler

Kız tarafının hazırladığı çeyizlik malzemeler aslında tekstil ürünleridir ve yine kadın zevkine göre hazırlanan malzemelerdir. Bu guruba havlular, bornoz takımları, banyo takımları girmektedir. Dantel geleneğini hala devam ettiren kültürlerde ise dantel takımlar, dantelden masa örtüleri, havlu kenarları dahil olmaktadır.

Mutfak Malzemeleri

Mutfak malzemeleri bir çeyiz listesinde olmazsa olmazdır. Bu malzemeler günlük olarak evde kullanılan yemek takımından misafir bardak takımına kadar uzamaktadır. Mutfak malzemeleri kişilerin isteklerine göre şekillenmektedir. Tencere takımları, kahvaltı takımı, baharatlıklar ve akla gelebilecek her türlü mutfak eşyalarıdır. İyi bir markadan alayım ve şık olsun denilirse yüksek rakamların ödenebileceği eşyalara arasında yer almaktadır.

Yeni Çeyiz Modası Akıllı Robot Süpürgeler

Son yılların modası akıllı robot süpürgelerdir. Yeni evlenen her kızın ilk olarak evine almak istediği bir malzemedir. Yeni evlendim ev mi temizleyeceğim düşüncesi ile alınmaktadır. Çeyiz listelerine dahil edilmesi akıllıca bir seçimdir. Zamandan büyük tasarruf sağlayan akıllı robot süpürgeler özellikle çalışan her gelinin çeyizlik listesinde yer almalıdır. Bütçeye göre fiyatlandırması yapılmaktadır. Bu süpürgenin çeyizlik listesine girmesine aile büyüklerinin fazlaca muhalefet etmişliği vardır. Gelin hanım bir ev bile süpüremiyor denilebilir. Unutulmamalı ki çalışan bir gelin hanım damat beyden daha fazla para kazanabilir. Robot süpürge almakta hakkıdır.

Çeyiz Listesinde Neler Vardır? Kadın-Erkek Çeyiz Listesi 2022
Çeyiz Listesinde Neler Vardır? Kadın-Erkek Çeyiz Listesi 2022

Gardırop Çeyizi

Gardırop çeyizi genellikle geline yönelik yapılan eski bir adettir. Günümüzde birçok toplum ekonomik sıkıntılardan dolayı çıkarmıştır. Devam ettirmek için çaba sarf edenler ise birkaç parça ile bırakmaktadır. Bazı toplumlarda gelin babasının evinden kendi evine hiç kıyafet götürmezmiş ve ona her şey yeni alınırmış. Günümüz fiyatlarına bakılacak olursa bir gardırop dolusu kıyafeti bir anda almak oldukça zor olacaktır.

Ev Eşyaları ve Mobilyalar

Mobilyalar olmadan bir ev olası mümkün değildir.

Bundan dolayı 2022 çeyiz listelerinde mobilyalara baş sırada yer almaktadır;

  • Yatak odası takımı
  • Koltuk takımı
  • Yemek odası takımı
  • Oturma odası takımı
  • Çalışma odası mobilyaları
  • Kıyafet odası dolapları

Ev eşyaları çeyiz listeleri arasında yer almaktadır. İhtiyaca ve evin büyüklüğüne göre değişmektedir.

Düğünlerin Olmazsa Olmazı Takılar

Her şey değişir de düğünlerde geline takılan altınlar ala değişmez. Her aile kendi ekonomik durumuna göre altın almaktadır. 2022 çeyiz listelerinde de takılar yerini korumaktadır. Takı takanın gücüne göredir ve aklı başında hiçbir gelin ben şunu da isterim dememelidir. Birkaç parça altın yüzünden huzursuz bir evliliğe başlamayı hiç kimse istemez.

Senenin Modası Altın Zincir Bileklikler > https://www.pusholder.com/senenin-modasi-altin-zincir-bileklikler/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu