Ekonomi

Altının Fiyatı Neye Göre Yükselir?

Altının fiyatı neye göre yükselir? Sorusu altın yatırımcıları tarafından sıkça yanıt aranan sorulardan biri olarak karşımıza çıkar. Altının fiyatının belirlenmesinde etkili olan faktör, tüm dünyayı ilgilendiren ekonomik hareketler ve arz-talep dengesidir.

Örneğin Amerika Birleşik Devletleri ve Çin gibi ekonomik açıdan güçlü devletlerin ekonomik açıdan izledikleri planlar altın fiyatları üzerinde etkilidir. Ek olarak altın alımı yükselirse yani yatırımcıların altına olan talepleri artarsa, altın fiyatı da o kadar yükselir. Tam tersi bir durumda altına olan talep düşer ve piyasadaki altın arz miktarı artarsa, altın fiyatında düşüş gözlemlenir.

Altının Fiyatı Neye Göre Yükselir?
Altının Fiyatı Neye Göre Yükselir?

Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler Neler?

Altın fiyatını etkileyen faktörler arasında yatırımcıların tercih ve davranışları yer alır. Arz ve talep dengesi ile bağlantılı olan davranışlar fiyatları düşürebilir veya yükseltebilir. Altına olan talep artışı, yatırımcıların onu güvenli liman olarak görerek satın almaları fiyatta yükselişe sebep olur.

Altın fiyatını etkileyen diğer faktörler:

  • Küresel faiz oranlarında değişim,
  • Para birimlerinin değer ve kurlarındaki iniş çıkışlar,
  • Nakit akışındaki değişim,
  • Küresel enflasyon artışı veya düşüşü,
  • Ekonomik durgunluk şeklinde sıralanır.

Tüm bu faktörlere bağlı olarak altın fiyatında düşüş veya tırmanış oluşabilir. Örnek vermek gerekirse, 2008 ve 2012 senelerinde gündeme gelen küresel ekonomik kriz, nakit akışına etki yapmış ve ardından altın fiyatlarında yükseliş oluşmuştur. Kriz döneminde yatırımcıların altını güvenli liman olarak görmeleri ve alım taleplerini bu yönde kullanmaları fiyatları olumlu etkilemiştir. 11 Eylül saldırılarının olduğu dönemde ise yine ekonomik sorunlara yol açmış ve güvenli liman görülen altının fiyatı yükselmiştir.

Düşük Faiz Ortamı Altın Fiyatını Yükseltir mi?

Düşük faiz ortamında altın fiyatlarında yükseliş oluşur. Reel faizlerin düşmesi halinde altın fiyatları yükselir. Negatif reel faiz koşullarında yatırımı tercih eden kişiler ise korunma amaçlı altın alımını tercih ederler.

Kriz Dönemlerinde Altın Fiyatları Nasıl Olur?

Altın fiyatları kriz dönemlerine giriş yapıldığında anında artışa gitmez. Aslında bir süreç içerisinde fiyat artışı gerçekleşir. Altının temelde mücevher olarak fiyat etiketi bulunur. Dünya genelinde Hindistan, Türkiye ve Çin gibi ülkelerde mücevhere olan talep daha yüksektir. 3 ülkede özellikle düğün mevsimlerinde yani bahar ve yaz aylarında altın mücevher satışlarında yükseliş meydana gelir.

Bu durum ise altın fiyat artışına sebep olur. Ancak kriz dönemlerinde ise sezon içinde bulunulsa dahi mücevher alımına yönelik ihtiyaçlar azalır. Bu durumda satış durgunluğuna bağlı olarak fiyatlarda düşüş gündeme gelebilir. Düşen fiyat ise altına yatırım amaçlı yönelen kişilerin dikkatini çeker ve uzun vadeli yatırım hedefleri olanlar düşük fiyattan alım yapmak için hareket geçerler. Düşük fiyattan alma fırsatını değerlendirmek isteyenlerin yarattığı alım talepleri ise fiyatlarda yeniden yükselişi beraberinde getirir.

Dolar Değeri Altın Fiyatını Etkiler mi?

Uluslararası piyasalara bakıldığında altının değerinin dolar bazında ifade edildiği görülür. Bu yüzden doların değerindeki değişimler altın fiyatları üzerinde de etkili hale gelir. Dolar, Euro karşısında değerlendiğinde altın fiyatların düşüş meydana gelir. Dolar, Euro karşısından değer kaybettiğinde ise altın fiyatında yükseliş tabloya yansır.

Türkiye’deki altın fiyatlarının değişimine bakıldığında ise dolar kuru değerinin fiyatları şekillendirdiği gözlemlenir. Enflasyon ve dolar kuru üzerindeki değişimler altın fiyatlarının da şekillenmesinde sebep olur. Dolar-TL kurunda değişim yükseliş yönünde olduğunda altın fiyatı yükselmekte ve düşüş yönünde ise altın fiyatları düşmektedir.

Altının Fiyatı Neye Göre Yükselir?
Altının Fiyatı Neye Göre Yükselir?

Altına Nasıl Yatırım Yapılır?

Altına yatırım yapmak için pek çok farklı yoldan yararlanmak mümkündür. Altını mücevher bazında satın alarak uzun vadeli bir yatırım yapılabilir.

Altına yatırım yapma yolları hakkında bilgiler şunlardır:

  • Altın Para ve Mücevher Tipi Yatırım: Somut bir varlık üzerinden yatırım yapma mantığına sahip olanlar altın mücevher veya para formlu altın almayı tercih ederler. Madeni altın paranın ve mücevherlerin değer dalgalanmaları ise sadece altın fiyatı ile değil varlığın gerçek değeri ile de bağlantılıdır.
  • Külçe Altın Yatırımı: Ciddi miktarda ve orta, uzun vadede yatırım yapmak isteyenler külçe altın yatırımına yönelirler. Bu yatırım tipi güven altında tutulmak amacı ile banka kasalarının kullanımını gerektirirken, geniş maddi değerli yatırım tipine yönelenlere hitap eder.
  • Altın Hesapları: Bankalardan açılabilecek vadeli mevduat hesaplarının mantığını taşıyan altın hesaplarında birikim yapmak mümkündür. Bu kapsamda altın hesabını online bankacılık kapsamında yönetme ve yatırım planlarını izleme imkanı bulunur.

Altın Fiyatları Bankalarda Yüksek mi?

Altın fiyatları, bankalarda kuyumculardakinden bir nebze daha yüksek olabilir. Diğer yandan altın hesaplarına altın alımı yapılırken, bankaların sunduğu fiyat bilgilerinde değişim ortaya çıkabilir. Bankalardan altın alımı yapılması halinde güncel altın değeri üzerinden makas farkı uygulanan fiyatlar ile karşılaşılabilir.

Altın Ons Fiyatı Neye Göre Değişir?

Altın ons fiyatı, dolar kuruna bağlı olarak değişeme uğrar. Altın ons fiyatı dünyada sabitken, dolar kurunda TL karşısında bir değerlenme oluşursa, 1 gramlık altın fiyatı artar. Dolar kuru, TL karşısında sabit kalmış ve 1 gram altın fiyatında ise azalış oluşmuşsa, dünya genelinde ons altın fiyatı azalır.

Altın Fiyatı Neden Düşer?

Altın fiyatları küresel anlamda gelişen olumsuz ekonomik koşullara ve siyasi dengelerdeki değişimlere bağlı olarak ani düşüşler yaşayabilir. Eğer borsa dünyasında veya ülke para birimlerine yönelik yatırım çeşitlerinde kar elde etme şartları yüksekse ve yatırımcıların talepleri bu piyasalar üzerinde yoğunlaşmışsa, altın fiyatların düşüş oluşur. Yatırımcıların hisse senedi veya kağıt paraları yatırım için tercih etmedikleri ve altına yöneldikleri süreçte ise aynı düşüş gözlemlenmez.

Altın Borsa Yatırım Fonları Nedir?

Altın Borsa Yatırım Fonları, kağıt altın olarak adlandırılır. BYF’ye yatırım yapanlar daha çok profesyonel yatırımcılardır. BYF, fiziksel altını destekleyen ve hisse senetlerine benzer şekilde işlem gören kağıt altındır. Borsa mantığının daha yüksek riskli unsurlarında alım-satım ile kar elde etme amacı olanlar kağıt altın yatırımını tercih ederler.

Altın En Karlı Nerede Bozdurulur? > https://www.pusholder.com/altin-en-karli-nerede-bozdurulur/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu