Gündem

Koronavirüs Salgınında Güvenli Market Alışverişi

Koronavirüs salgınında güvenli market alışverişi yapmak, hayatımızda ihtiyaç duyduğumuz en büyük değişikliklerin başında geliyor. Yüzeylerden bulaşabilmesi, insanların fazla olduğu ortamlarda bulunmak gerektiği için marketler de hızlı bir şekilde yeni sağlık ve hijyen kurallarına kendilerini adapte ettiler. Bunun yanında kendi önlemlerimizi alarak, marketlere ek kendimizi de korumalıyız.

Marketlerde bulunan ya da çalışan her bireyin, koronavirüs taşıyıcısı ya da hastası olabileceğini bilmeli, hastalığın farkına varmalıyız. Alışveriş öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler, bulaşan yüzdesini ve hasta olma yüzdesini düşürüyor. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre, tam tedbirli olarak market alışverişi yapmak hiçbir sorun taşımıyor.

Koronavirüs Salgınında Güvenli Market Alışverişi
Koronavirüs Salgınında Güvenli Market Alışverişi

Market Alışverişi Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Marketlerin virüs barındırabildiğini öngörerek, market alışverişi yapma sıklığımızı da değiştirmeliyiz. Her gün eksilen ürünleri yerine koymak yerine, toplu alışverişler yapmak çok daha mantıklı olacaktır. Bir markette virüs taşıdığından habersiz olan bir çalışan düşünelim. Bu çalışanla haftada bir karşılaşmak, haftada her gün karşılaşmaktan elbette çok daha caziptir. Para alışverişi yaptığınız bu kişi gerektiğinde reyonların düzenlenmesinde de görevlidir, bu önemli noktayı unutmayın.

Aldığınız paketli ve ambalajlı ürünlerin her birine temas etmiş olabilir. Bu virüs taşıyıcısı mutlaka çalışan da olmak zorunda değildir. Virüsün farklı yüzeylerde günlerce kalabildiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu nedenle gittiğiniz marketten günler önce öksürmüş bir hastanın temas ettiği ambalajlarda da bulunabilmektedir. Marketler doğal havalandırma yoluyla havalandırılmaz, klima kullanır. Bunun için içerideki yapay havada da virüs bulunabilir. Market ziyaretlerini azaltarak virüse karşı önlem alabilir, karşılaşma riskinizi azaltabilirsiniz.

Market Listesi Yapmak ve Koronavirüsten Korunmak

Market alışverişleri öncesinde mutlaka alınacaklar listesi yaparak işe başlanmalıdır. Bir üst başlıkta belirtildiği gibi, marketin içerisinde durma sürenizi azaltacak olan bu listeler, hızlı bir şekilde ihtiyaçlarınıza odaklanmanızı ve alıp çıkmanızı sağlayacaktır. Bu noktada, eksik olan her şeyi not etmeniz de önemlidir. Böylelikle neye ihtiyaç olduğunu düşünmenize, reyonlar önünden yavaş geçmenize gerek kalmayacaktır.

Bez Torbaların Alışverişteki Önemi

Listeden sonra en gerekli olan ürünlerin başında yıkanabilir bez torbalar geliyor. Özellikle naylon poşetlerin bu dönemde tercih edilmemesi gerekiyor. Kasada duran ve insanların elinin altında olan naylon torbalar da virüs taşıyabiliyor. Bunun için evinizde kullandığınız bez torbaları tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır. Hem yıkanabilen bu bez torbaları 60 derece gibi yüksek sıcaklıklarda yıkayarak temizleyebilir ve tekrar kullanabilirsiniz.

Markete gitmeden önce maske takmalısınız, hatta evlerinizden çıkmadan önce, steril ortamda maskenizi takmanız önerilmektedir. Gerekiyorsa eldivenlerinizi takmanız, dokunduğunuz yüzeylerden virüs kapmanızı azaltacaktır. Virüse en az maruz kalmak isteyenler, mutlaka daha sakin olan saatlerde alışverişe çıkmalıdır.

Market Alışverişi Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Market alışverişi için girdiğiniz dükkanda, maskenizin takılı olduğundan emin olun. Gerekiyorsa ellerinizi dezenfekte ederek içeri girin. Kapı kollarının, market arabalarının ve reyonların da risk taşıdığını unutmayın. Mümkün olan en az temasta bulunmanız, sizleri ve sevdiklerinizi koruyacaktır.

Sağlık bakanlığının belirlediği yaş grubunu ve riski grubunu kapsayan bir sağlık durumunuz varsa, sizin için bir başka yakınınızın market alışverişine gitmesini rica etmelisiniz. Böylece kendinizi koruyabilir, sağlığınızı tehlikeye atmamış olursunuz.

Sosyal Mesafenin Korunması

Tüm reyonlar arasında sosyal mesafeyi korumalısınız. Sizlerden birkaç adım önce olan kişinin ilerlemesini beklemeli, ona yakın şekilde geçmemelisiniz. Bunun yanında işletmelerin içerideki kişi sayısına da dikkat ettiğinden emin olun. Kasada ödeme için sıra beklerken, yerdeki çizgileri koruduğunuzdan emin olun. Sosyal mesafe sayesinde virüsün bulaşma etkisinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Kasada Ödeme Yaparken Dikkat Edilecekler

Para alışverişi yaparken eldiven takmak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra kartlarınızdaki temassız ödeme seçeneğini aktif hale getirerek, en güvenli şekilde hizmet alabilirsiniz. Eğer kartlarınızda bu özellik yoksa, evlerinize gittiğinizde kartları dezenfekte etmek gerekir. Sizden başka birinin dokunduğu tüm malzemeler ve yüzeylerin de dezenfekte edilmesi en sağlıklı çözümdür. Çıkışta kapı kollarına dokunduysanız, evinize kadar ellerinizi yüzünüze ve gözlerinize sürmemeye özen göstermelisiniz.

Online Alışveriş Yaparken Dikkat Edilecekler

Online alışveriş ve paket servisler, salgın sürecinde hayatımızı en çok kurtaran hizmetlerdir. Evimizden çıkmadan, güvenli alanımızda alışveriş yapma hizmetini sağlayan bu sistemlerden faydalanırken yapabileceğimiz ekstra özel durumlar da bulunuyor.

Bu durumlar arasında:

  • Temassız ödeme yapmak,
  • Temassız teslimat seçeneğini işaretlemek,
  • Gerekiyorsa eldiven takmak,
  • Kurye ile sosyal mesafeyi korumaktır.

Kartlarınızda temassız ödeme bulunuyorsa, kapıdaki kuryeyle bu özelliği paylaşabilirsiniz. Bunun yanında online ödeme sistemleriyle, ödemenizi banka ya da kredi kartınızla gerçekleştirebilir, böylece kuryeyle hiç karşılaşmadan ürünlerinizi teslim alabilirsiniz. Eğer kartınız yoksa ve nakit şekilde ödeme yapacaksanız, ürünlerin tam tutarını vermeniz, para üstünü almanızı engelleyecektir.

Koronavirüs Salgınında Güvenli Market Alışverişi
Koronavirüs Salgınında Güvenli Market Alışverişi

Alışveriş Bittikten Sonra Ne Yapılmalı?

Alışveriş süreci bittikten sonra teslim aldığınız ürünleri mutlaka ayrı bir alanda tutmalısınız. Özellikle poşetlerden ve plastik yüzeylerden geçebilen bu hastalıkta, dikkat ve tedbir her şey demektir. Online ya da gidip yaptığınız market alışverişlerinizde pek çok ambalaj karşınıza çıkacaktır. Sökülebilir ve çıkabilir tüm ambalajlardan kurtulmanız, bunlar çöpe atmanız çok önemlidir. Tek parça halinde kalması ve bayatlamaması için özel paketlerde saklanması gereken ürünlerinizi dezenfektanlı bezlerle temizleyebilirsiniz.

Meyve ve sebzelerde yıkayarak dolaba kaldırmak, virüsün dolap içine girmesini engelleyecektir. Böylece kendinizi ve sevdiklerinizi koruyabilirsiniz. Deterjanlı suyla meyve ve sebzeleri temizlemek oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bunu yerine tercih ederseniz bol suyla, gerekiyorsa da sirkeyle doğal bir temizlik yapabilirsiniz.

Eğer market alışverişini online yapmadıysanız, eve geldiğinizde ellerinizi yıkamalı, maskenizi çıkartmalı ve çöpe atmalısınız. Kıyafetlerinizi makineye atmalı gerekiyorsa duşa girerek tamamen temizlenmelisiniz. Özellikle riski bölgelerde yaşayanların, virüsten kurtulmasını sağlayan yıkanmak, temizlik alışkanlıklarımızın değişmesi gerektiğini de göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu