Bilgi KutusuGündem

Uzaya Çıkmış Veya Çıkacak Dünyaca Ünlü 7 Milyarder

Uzay insanların dikkatini çeken ve ilgi gösterdikleri bir dünyadır. Bu nedenle uzaya çıkmak için yeterli birikimi olan kişiler aracı şirketlere başvurarak uzay yolculuğu yaparlar. Uzay yolculuğunun ücretlerinin yüksek olması yolculuğa milyarderlerin çıkabilmelerine imkan tanır.

Uzaya Çıkmış Veya Çıkacak Dünyaca Ünlü 7 Milyarder
Uzaya Çıkmış Veya Çıkacak Dünyaca Ünlü 7 Milyarder

Uzaya çıkmış veya çıkacak dünyaca ünlü 7 milyarder ise şunlardır;

  • Charles Simonyi
  • Guy Laliberte
  • Richard Branson
  • Jeff Bezos
  • Yusaku Maezawa
  • Jared Isaacman
  • Sergey Brin

Bu isimler kendi kurdukları şirketlerle, aracı şirketlerle ve farklı uzay araçlarıyla yolculuk gerçekleştirmiş ya da gerçekleştirecek isimlerdir. Bu isimlerin deneyimleri uzay konusunda fikir sahibi olunması açısından önemlidir.

Uzaya Çıkan Milyarderler

Uzaya çıkan ve milyarder olarak kabul edilen 3 isim vardır. Bunlar Charles Simonyi, Guy Laliberte ve Richard Branson’dur.

Charles Simonyi

Uzaya ilk çıkan milyarder Charles Simonyi isimli Macar milyarderdir. Geçmişte Microsoft bünyesinde yazılım uzmanı olarak çalışan Charles Simonyi iki kere uzaya gitmiştir. Ünlü milyarderin uzaya ilk gidişi 2007 yılı Nisan ayı iken ikinci gidişi ise 2009 yılı Mart ayıdır. Simonyi uzaya Amerika Birleşik Devletleri merkezli olan Space Adventures isimli şirkete ait Soyuz ismindeki araçla gitmiştir. Charles Simonyi’nin uzayda gittiği yer ise Uluslararası Uzay İstasyonu’dur. Ünlü milyarder uzaya iki gidişi için toplamda 60 milyon dolar ücret ödemiştir.

Guy Laliberte

Uzaya ikinci çıkan milyarderin ismi ise Guy Laliberte’dir. Guy Laliberte 2009 yılının Eylül ayında uzaya çıkmıştır. Ünlü milyarderin uzaya çıktığı şirket Space Adventures isimli şirket ve uçuşu gerçekleştirdiği uzay aracı Soyuz TMA16 isimli araçtır. Milyarderin 1 ay süren uzay yolculuğu için ödediği ücret ise 35 milyon dolardır. Space Adventures Guy Laliberte’nin uzaya yolculuğunu ardından insanların uzaya götürülmesi işine son vermiştir.

Richard Branson

Uzaya çıkan üçüncü milyarder ise Richard Branson’dur. Branson 11 Temmuz 2021 tarihi itibariyle uzaya uçuş gerçekleştirmiştir. Milyarder kendisine ait olan Virgin Galactic şirketine ait olan uzay aracıyla yolculuk yapmıştır. Branson’un uzaya çıkmasını sağlayan araç ise VSS Unity isimli araçtır.

Mesleği yatırımcılık olan Richard Branson’a uzay yolculuğunda 3 şirket çalışanı ile 2 pilottan oluşan 5 kişilik ekip eşlik etmiştir. Branson ve arkadaşlarının içinde yer aldığı uzay aracı ise New Mexico’dan havalanmıştır. Milyarder uzay aracı ile dünyadan yaklaşık 88 km yükseklikte olan Karman Hattı altına kadar çıkmayı başarmıştır. VSS Unity isimli uzay aracının bu yolculuğu 1 saat sürmüş ve araç yolculuk sonunda dünyaya geri dönmüştür. Gerçekleşen uçuş sayesinde 70 yaşındaki Richard Branson uzaya çıkan en yaşlı milyarder olmuştur.

Richard Branson’un sahibi olduğu Virgin Galactic şirketi 2022 yılı itibariyle ticari olarak uzay yolculuğu planı yapmaktadır. Bu plana göre şirket tarafından uzaya uçuşları her yıl 100 adet olacak şekilde gerçekleştirilecek. Ayrıca şirket tarafından yapılan açıklamalara göre uzay yolculuğuna katılacak olan kişiler 300-400 bin dolar tutarında bir ödeme yapacaklar.

Uzaya Çıkacak Olan Milyarderler

Richard Branson, Charles Simonyi ve Guy Laliberte uzaya çıkmayı başaran isimlerdir. Ancak onlar dışında uzay yolculuğu yapmak isteyen ancak henüz gerçekleştirememiş milyarderler de vardır. Bu isimler şunlardır; Jeff Bezos, Yusaku Maezawa, Jared Isaacman ve Sergey Brin’dir.

Jeff Bezos

Amazon şirketinin eski Ceo’su olan Jeff Bezos 2021 yılı Temmuz ayı bitmeden uzay yolculuğunu gerçekleştirmeyi planlamaktadır. Milyarderin uçuşunu gerçekleştireceği şirket kendisine ait olan Blue Origin şirketidir. Ünlü milyarder şirketi 2000 yılında kurmuş olup kuruluş döneminden beri uzay yolculuğu planını hayata geçirmek adına çalışmalar yapmıştır. Uzay yolculuğunu Karman Hattı’na kadar devam ettirmeyi düşünen ünlü iş adamı uzay yolculuğunu New Shepard isimli uzay aracı vasıtasıyla gerçekleştirecek. Bezos her şey yolunda giderse araçla 100 km yüksekliğe kadar çıkacak.

Yusaku Maezawa

Uzaya yolculuk planlayan milyarderlerden birisi de Yusaku Maezawa’dır. Zootown kurucusu olan Maezawa yolculuğunu 2021 yılı Aralık ayı ile 2023 yılında gerçekleştirecek. Aralık 2021’de gerçekleşecek yolculuğu Space Adventures isimli şirketle yapacak olan iş adamı yolculuğunda Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek.

İş adamı ikinci uzay yolculuğunu ise Ay’a yapacak. Bu yolculuk SpacesX isimli şirket aracılığıyla gerçekleşecek. Milyarder iş adamına bu yolculukta film yönetmeni, ressam, modacı ve müzisyen gibi sanatla ilgilenen isimler eşlik edecek. Ayrıca Yusaku Maezawa uzay yolculuğunda kendisine hayat arkadaşının eşlik etmesini istiyor ve bu amaçla uzaya onunla gelecek bir hayat arkadaşı arıyor. Yaklaşık 2 sene sonra gerçekleşecek Ay yolculuğu için milyarder SpaceX isimli şirkete yüksek miktarda para ödedi ve bu ödeme şirketin kurucusu olan Elon Musk tarafından yapıldı.

Jared Isaacman

Uzay yolculuğu planlayan milyarderler arasında Jared Isaacman isimli şirket sahibi de vardır. Isaacman Draken International isimli uçuş şirketinin sahibidir ve 2012 yılından beri şirketi pilot yetiştirmektedir. Uçuş şirketi sahibi olan ünlü milyarder uzaya uçuşunu SpaceX şirketi aracılığıyla gerçekleştirecek.

Ancak Jared Isaacman tarafından gerçekleşecek yolculuk diğer milyarderlerin uzay yolculuklarından farklı olacak çünkü Isaacman uçuşu kaptan olarak gerçekleştirecek.. Kendisinin 2004 yılından beri uçuş dersleri alması gerçekleşecek uçuşta uzay aracı kaptanı olarak kullanmasını sağlayacak.

2021 yılı Eylül ayında gerçekleşecek uçuşta Isaacman SpaceX şirketine ait olan Dragon isimli uzay aracını kullanacak. Jared Isaacman tarafından kullanılacak Dragon uzay aracı dünya yörüngesine ulaşacak.

Uzaya Çıkmış Veya Çıkacak Dünyaca Ünlü 7 Milyarder
Uzaya Çıkmış Veya Çıkacak Dünyaca Ünlü 7 Milyarder

Sergey Brin

Uzay yolculuğuna çıkan ve çıkacak milyarderleri anlattığımız listemizdeki son isim ise Sergey Brin’dir. Sergey Brin Google kurucusu ve halihazırda Space Adventures şirketinin yatırımcısıdır. Uzay aşığı olan milyarder uzay yolculuğunu yatırımcısı olduğu şirket aracılığıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na gerçekleştirecek. Ancak milyarder tarafından yapılacak uzay yolculuğunun gerçekleşme tarihi hakkında kesin bilgi yok.

Sergey Brin tarafından uzay yolculuğu gerçekleşirse yıllar sonra Space Adventures aracılığıyla uzay yolculuğu yapacak milyarderler arasında yer alacak. Sergey Brin’in uzaya olan bu ilgisinde geçmişte NASA görevli olan annesinin de etkisi vardır. 2021 yılı itibariyle 100 milyon dolarlık servete sahip olan Sergey Brin’in gerçekleşecek yolculuk için önemli tutarda ücret ödeyeceği edinilen bilgiler arasında.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu