Tarih

Nazi Kamplarının Bilinmeyen Tarafları

Nazi kampları; tüm dünyanın bir şekilde etkilenmiş olduğu İkinci Dünya Savaşı döneminde Almanlar tarafından oluşturulmuş olan kamplardır. Bu kamplar içerisinde yer alan insanlar, kendi içlerinde çalışanlar ve çalıştırılanlar olarak iki ayrı grup içerisinde değerlendirilebilir. Çalıştırılan insanların özellikleri ve yapmakta olduğu işler, çalıştırma işini yapan insanlardan oldukça farklıdır.

Ayrıca; Nazi kampları hakkında bilgi sahibi olmak ve bilinmeyen tarafları bilmek amacıyla, bu kampların ne amaçlarla oluşturulduğu, içerisinde yer alan insanların özellikleri ve konumları, kamp içerisinde yürütülmekte olan faaliyetlerin neler olduğu gibi konuların da bilinmesi gerekir. Bu şekilde, Nazi kampları konusunda donanımlı bilgiler elde edileceği bilinmelidir.

Nazi Kampları
Nazi Kampları

Nazi Kampları ve İşlevleri Ne Anlama Gelir?

Nazi kampları, diğer bir adıyla Nazi toplama kampları; savaşta savaşacak durumu olmayan, savaş esnasından kaçarak ülkesine ihanet eden, karşı tarafın askerlerinden ve insanlarından esir olarak alınan kişilerin çalıştırıldığı kamplara verilen genel isimdir. Bu kamplara ‘Toplama Kampı’ denmesinin temel nedeni de bu duruma dayanır. Nazi kampları içerisinde yer alan her kesimden insanın farklı işlevi vardır.

Çalıştırma yapan insanların temel işlevleri; çalışma yapan kişilerin kendilerine verilen görevleri tam olarak yerine getirdiğine emin olmak, çalışma yapmayan kişileri tespit etmek ve yeni görevler vermek gibi işlevlerdir. Çalışma yapan insanlar için ise durum daha farklıdır. Vücut yapısının ve direncinin özelliklerine göre tespit edilen işlere verilen kişiler, bu görevleri zorunlu olarak yapan ve karşı çıkmaya hakkı bulunmayan insanlar olarak kamp içerisinde bulunur. Görevleri yerine getirmeyen kişiler için ise, insanlık onuruna aykırı olacak şekilde dahi işkencelerin yapıldığı bilinmelidir.

Nazi Kamplarının Sorunları Nelerdir?

Nazi kampları, savaş dönemi içerisinde türemiş olan bir topluluk düzeni olmakla birlikte, beraberinde de birçok sorunu getirmiştir.

Bu kampların temel sorunları şu şekilde ifade edilebilir:

  1. İnsanların rızası olmadan ve savaş koşulları içerisinde olunsa dahi uygun olmayan koşullarda muamele yapılması
  2. Gücü yetmeyen, sağlık durumu yerinde olmayan veya çeşitli nedenlere bağlı olarak işlerini yerine getirmeyen insanların cezalandırılması ve çoğunlukla öldürülmesi
  3. Kamp içerisinde çalıştırılan kesim olarak bulunan insanların; uygun koşullarda yaşamasına imkan tanınmaması, hastalık şartlarının ihmal edilmesi ve yeterli miktarda besinin sağlanmaması
  4. Çalışma ortamında yer alan kişilerin; söz söyleme hakkının olmaması, karşılıklı bir edim olmaksızın kendilerine verilen görevleri zorunluluk sonucunda yerine getirmeye zorlanmaları
  5. Kamp içerisinde yer alan insanların; bazılarının ailelerinden uzaklaştırılması, işkence edilmesi, pazarlanması ve tecavüz gibi sorunlarla karşı karşıya kalması

Gibi birçok sorun, Nazi kampları sonucunda ortaya çıkan ve insanlık adına üzücü durumlara neden olan sorunlardır.

Nazi Kamplarının Özellikleri Nelerdir?

Nazi kamplarının en temel özelliği, savaş ortamından fayda sağlanarak insanların istenilen şekilde kullanılmasını sağlamaktır. Genel olarak işgal edilen her alanda kampların kurulması sağlanmış ve bu şekilde insanların zaman içerisinde, yavaş bir şekilde ve son nefeslerine kadar çalıştırılması, işkence edilmesi sağlanarak öldürülmesine neden olmuştur. Bu kampların bulunduğu ortamlarda; hava koşulları değerlendirme altına alınmamış, insanların temel gereksinimleri ve sorunları kesinlikle göz ardı edilmiş, fayda sağlama amacıyla ölüme neden olunmuştur.

Uzun süreli olarak varlığını devam ettiren Nazi kamplarının sonrasında, kamp içerisinde bulunduğu halde hayatta kalan oldukça az sayıda insan olmuştur. Bu nedenle; savaşa katılım sağlayan ve işgal edilen birçok ülke, Nazi kamplarından dolayı yara almıştır demek oldukça doğru olacaktır.

Nazi Kamplarının Bilinmeyen Yönleri

Nazi kampları konusunda yapılan birçok konudaki çeşitli araştırma sonucunda, kamplara şahit olan ve içerisinde zaman geçirmiş olan kişilerle yapılan mülakatlar sonrasında birçok bilgi elde edilmiştir. Bununla beraber kampların bilinmeyen farklı özelliklerinin de olduğunu söylemek oldukça doğru olacaktır.

Nazi kamplarının bilinmeyen yönleri ise şu şekildedir:

  1. Kampların yönetimi, savaş esnasında görev yapan askerlere verilen bir yönetimdir. Bu durumda kamp içerisinde yer alan kişilerin askerlere doğrudan tabi olduğunu söylemek yerinde olacaktır.
  2. Çalışma yapan ve tutsak halde bulundurulan insanların beslenmesi için çoğu zaman yemek verilmiyor olmakla birlikte, kısa zaman içerisinde güçsüz kalan insanların işkenceye maruz kaldığı bilinmelidir.
  3. Kamp içerisinde kadın ve erkek olacak şekilde insanların olmasının yanı sıra, birçok çocuğun da yer aldığı bilinmelidir.
  4. Kampta yer alan kadınlar ve kızlar; kendi rızalarına bakılmaksızın bazı askerler tarafından tecavüze uğramış, başka insanlar için pazarlanmıştır.
  5. Kampta yer alan insanların; aileleri, karı ve kocaları, çocukları hiçbir şekilde önemsenmemiş, her insana köle muamelesi yapılarak çalıştırılmaya zorlanmıştır.

Bu gibi acı sorunlar, Nazi kampları esnasında esir alınan ve savaşamayacak durumda olan insanlara kesin olarak uygulanan sorunlardır.

Nazi
Nazi

Nazi Kamplarının Kurulmasından Sonra Neler Yaşanmıştır?

Nazi kampları kurulduktan sonra ortaya birçok sorun çıkmıştır. İlk olarak, bazı salgın hastalıkların; uygun olmayan yaşam şartları ve ağır çalışmalar sonucunda ortaya çıktığı ve özellikle besinsiz bırakılan insanların ölmesine neden olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra, birçok insanın işkence yaşayarak hayatını kaybettiği, kaçırıldığı veya tecavüze uğradığı, çalışma koşullarına dayanamayacak gücü kaldığında işkence çekmemek için kendisini öldürdüğü görülmüştür.

Çoğu insanın acı içerisinde ölmesinin yanı sıra, genel olarak Nazi kamplarına dair başka detayların hatırlanma oranı oldukça düşüktür. Kampların kaldırılmasından sonra da psikolojik olarak insanlarda yaralar oluşması, işgal edilen ve kamp kurulan ülkelerin kötü zamanlar geçirmesi ve bu kampları o günleri hatırlatan önemli detaylar olarak bulunmasına neden olmuştur. Nazi Almanya tarafından kurulan bu kamplar, daha sonradan kurulan yeni Almanya tarafından da utanç duyularak hatırlanan ve tarihin gerilerinde insanlık onuruna en çok zarar veren zamanlar olarak hatırlanacak kamplardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu