Sağlık

Regl Ağrısı İçin Çözümler

Regl sancısı kramp şeklinde gelen ve kimi zaman şiddetli gelen ağrılardır. Kadınlar ağrıdan kurtulmak için devamlı regl ağrısı için çözümler deniyorlar. Elbette bazı beslenme tarzları, doğal içerikler ve bitkisel çaylar regl sancılarının kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Ağrılar karnın bölgesinin tamamına yayıldığı zaman hareket kısıtlanabilir. Ağrı kramp şeklinde geldiği için bazen ayağa kalkmak bile zor hale gelir. Hayatı aksatacak ve günlük yaşamı mahvedecek bu ağrılardan vereceğimiz çözüm önerileriyle kurtulabilirsiniz. Bazen tamamen geçmese de ağrılarınız mutlaka hafifleyecek ve en şiddetli haline ulaşmayacaktır.

Regl Ağrısı İçin Çözümler
Regl Ağrısı İçin Çözümler

Regl Ağrısı Neden Şiddetlenir?

Regl kaynaklı kramplara rahim duvarı kaslarının gerilmesi neden olur. Menstrüasyon sırasında uterus, uterustaki kanamayı temizlemek için düzenli olarak kasılır. Rahim kasılması sırasında rahme giren kan ve oksijen azalır, bu nedenle ağrı hissedersiniz. Bu durum çoğu insan için şiddetli ağrı boyutlarına ulaşabiliyor. Bazı kadınlar ağrıyı kontrol altına alamadıkları zaman hastaneye gitmek zorunda kalabiliyorlar. Ağrının şiddeti bu boyutlara ulaşabildiği için günlük yaşamı tehdit eder. Ağrının şiddetini hafifletmek ve günü atlatabilmek için önerdiğimiz çözümleri deneyin.

Şiddetli Regl Ağrısına Kesin Çözümler

Regl ağrısı için nihai çözüm ilaçtır. Bunlardan biri regl kramplarına iyi gelen analjeziktir. Diğeri ise doğum kontrol hapları. Doktor doğum kontrol hapı önermez. Ağrı kesici alarak ağrıyı dindirebilirsiniz. Ancak ağrı kesiciler ağrıyı tamamen gideremez. Ağrıyı bir süreliğine dindirir ve etkisi geçtiğinde ağrı yeniden başlayabilir.

Adet sancılarına kesin çözüm olarak bitkisel yöntemler arıyorsanız bu yöntemleri denemenizde fayda var. Çoğu kadın bu çözümlerden faydalanarak regl ağrılarını yönetebiliyor. Günlük yaşamınızı etkilememesi için bu önerileri dinlemeniz ve uygulamanız önemlidir. Aksi halde şiddetli ağrılar nedeniyle günlük yaşantınızda verimli bir gün geçirmemiş olursunuz.

Regl Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Şiddetli regl ağrıları yaşayan kadınlar genellikle bitkileri kullanarak ağrıyı azaltabiliyorlar. Bazı bitkiler var ki gerçekten regl ağrısını kesme yönünde büyük faydaları bulunuyor. Bu bitkileri tüketmek regl ağrılarınıza iyi gelebilir ve rahminize kan akışını hızlandırır. Hıza sökülen kan sizi ağrılardan kurtaracaktır.

Regl ağrısına iyi gelen bazı bitkiler;

  • Maydanoz
  • Zencefil
  • Hibiskus
  • Tarçın
  • Fındık
  • Yeşil sebzeler

Regl günlerinde bu tarz yiyecekler tüketmeyi alışkanlık haline getirmenizde fayda var. Bu yiyecekleri sevmiyor olsanız bile sadece regl günlerinde tüketmek üzere ayırabilirsiniz. Bu besinler regl ağrınızı azaltır ve regl söktürücü özellikleri bulunur. Şiddetli kramplar sırasında asla ağrı kesici kullanmamanızı öneririz. Çok acil durumlar dışında kullanılmamalıdır. Ağrı kesici çok zararlı olduğundan gerçekten acil durumlarda kullanılmalı. Yukarıdaki besinler regl günlerinde size ağrı kesicilerden daha çok yardımcı olacaklardır.

Regl Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Karın bölgesine masaj yapmak bunlardan en basit olanıdır. Yavaş hareketlerle daire çizerek karın bölgesine masaj yapmak kan akışını hızlandıracaktır. Bu sayede kanın hızlanması regl sancınızı azaltabilir. Bu masaj hareketlerini yarım saate 5 dakika olarak yapabilirsiniz. Reglinizin daha çabuk bittiğini ve ağrınızın azaldığını hissetmeye başlayacaksınız. Bununla beraber derin nefes alıp verme işlemi de vücudunuza iyi gelecektir. Ağrı şiddetlenmeden dışarıya çıkmak ve yarım saat yürüyüş yapmak regl günleri için en iyi aktivitelerden birisidir. Vücudunuza temiz hava almak ağrılarınızı azaltacak ve rahminizin nefes almasını sağlayacaktır.

Regl Ağrısına İyi Gelen Egzersiz

Regl döneminde egzersiz yapmak kendiniz için yapacağınız en iyi şeydir. Egzersiz yapmak nefes almanızı ve kan akışını artırmanızı sağlar. Özellikle karın ve bacakları çalıştıran egzersizleri tercih edin. Bunlardan en basiti hafif tempolu yürüyüştür. Evden çıkmak istemeyenler için ise harika bir egzersiz hareketimiz bulunuyor. Yatağa sırt üstü uzanın bacaklarınızı karnınıza doğru iyice çekin. Bu hareketi sürekli tekrarlayın. Bacaklarınızı serbest bırakın ve tekrar karnınıza çekin. Bu hareket bacak ve karın kaslarınızı hareket ettiren en iyi egzersizdir. Tam ihtiyacınız olan bölgelerde kan akışını hızlandırarak regl ağrılarını azaltmaya yardımcı olur.

Regl Ağrısına Sıcak Su Torbası

Sıcak su torbası kullanmak ağrınıza iyi gelecek bir diğer çözüm. Karnınıza sıcak su torbası koymak kan akışını hızlandırır. Bu ise regl döneminde istenilen bir durumdur. Kan akışı ne kadar hızlı ve sağlıklı olursa reglin son bulması o kadar kolay olacaktır. Sıcak su torbası kan akışını iyi derecede hızlandırabilir. Ayaklarınıza ve üstünüze kalın ve sıkı şeyler giymemeye özen gösterin. Regl ağrılarının geçmesi için vücudun kan akışının iyi olması gerekir. Sıkı çoraplar bacaklarınızda ve kalçalarınızda baskı oluşturarak kan akışını engelleyebilir. Bu nedenle sıcak su torbası kullanmaya ve bol giyinmeye dikkat etmelisiniz.

Regl Ağrısı İçin Çözümler
Regl Ağrısı İçin Çözümler

Regl Ağrısı için Hibiskus Çayı

Regl ağrılarınıza iyi gelmesi için onlarca bitki çayı sıralayabiliriz. Fakat hiçbirisi hibiskus çayı kadar etkili olmayacaktır. Regl ağrıları üzerindeki etkisini kanıtlamış olan bu çayı şiddetle tavsiye ediyoruz. Kırmızı renkteki bu hoş çay çok iyi bir adet söktürücü. Kanamanın geciktiği ve bir türlü sökülmediği zamanlarda ağrınız en şiddetli seviyeye ulaşır. Bu durumla başa çıkmak için en iyi doğal çözüm bitki çayıdır. Bununla birlikte bazı kültürlerde hibiskus marmelatı yapılıyor. Bu marmelattan günde bir yemek kaşığı tüketmek şiddetli regl ağrılarınız için yapacağınız en etkili şeylerde birisidir.

Regl Ağrısı Geçmezse Ne Yapılmalı?

Regl ağrılarınız her ay günlük yaşamınızı etkiliyorsa bir soruna işaret ediyor olabilir. Her zaman dayanılmayacak regl sancıları yaşamak normal bir durum olarak görülmez. Ağrılar çok şiddetli olsa bile ağrıya dirençli haline gelirsiniz ve regl sancılarınız günlük yaşamınızı etkilememelidir. Her ay bu sıkıntıyı yaşayan kadınlar fikir almak için uzman bir doktora görünebilirler. Şiddetli regl ağrıları sıklıkla görülse de tedbiri elden bırakmamak gerek. Üstelik uzman doktorun önerilerini dikkate alarak regl ağrılarınızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu