Sağlık

Ağrı Kesici Bitkisel Yağlar

Ağrı insanın her daim başına gelebilecek sağlık problemlerinden birisidir. Ağrı kesiciler ise en sık başvurduğumuz ağrıdan kurtulma yollarından biridir. İnsanlar genellikle küçücük bir ağrı hissettiğinde bile hemen ağrı kesici almaya karar veriyorlar. Ancak bilinmeyen bir durum ise ağrı kesicilerin bazı iç organlarımıza büyük zararları oluyor.

Yaşadığınız herhangi bir ağrının olası tekrarlama durumu var ise yapmanız gereken sürekli olarak ağrı kesici almak değil, doktora başvurmanız olacaktır. Öte yandan yaşadığınız her ağrıda ağrı kesici almak yerine ağrı kesici özellikleri olan yağları kullanmanız daha yararlı olacaktır. Ancak ağrı kesici özelliği olan yağları ufak ve sorunsuz olan durumlarda kullanmanız gerekiyor.

Ayrıca kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Ağrı kesici özellikleri olan yağların ağrıyan bölge üzerinde rahatlatıcı ve ağrı giderici bir özelliği vardır. Ağrı kesici yağları kullanırken vücudunuz bu yağlara karşı herhangi bir alerjik reaksiyon verdiği taktirde mutlaka bir hekime başvurmanız gerekiyor. Ağrı Kesici Özellikleri Olan Yağlar

Ağrı Kesici Özellikleri Olan Yağlar

Ağrıyı Ortadan Kaldıran Yağlar

Ağrı gündelik hayatımızda çok sık karşılaştığımız bir sağlık sorunudur. Ancak her ağrı ciddi değildir. Bu gibi yaşanan ufak ağrılarda ağrı kesici özelliği olan yağları kullanmanız daha sağlıklı bir yoldur. Çünkü yaşanan her ağrıda ağrı kesici içmek iç organlarınızın zarar görmesine neden olabiliyor.

Ağrı kesici yağların içeriklerinde kendine has ağrı kesici maddeleri vardır. Bu nedenle bu yağlar sayesinde ağrılardan kurtulmanız mümkündür. Ancak bu yağlar kullanılırken ağrının ne çapta olduğu ve ne kadar sıklıkta tekrarlandığı önemlidir. Sık ve kesin ağrılar yaşadığınızda durumun ciddiyetine göre önlem almanız ve bir hekime başvurmanız daha sağlıklı olacaktır. Şimdi gelin birlikte ağrıyı ortadan kaldıran yağlara bakalım.

Ağrı kesici özellikleri olan yağlar şunlardır;

  • Kekik yağı
  • Nane yağı
  • Karanfil yağı
  • Portakal yağı
  • Okaliptüs yağı
  • Papatya yağı
  • Lavanta yağı

Bu gibi yağların ağrılar üzerinde bir çok faydası gözlemlenmiştir. Ancak yukarıda belirttiğimiz yağların cilt üzerinde aşındırıcı bir etkisi vardır. Bu nedenle bu yağların asitliğini kırmak için bazik yağlar ile kullanılarak uygulanması daha uygundur.

Kekik Yağı

Kekik yağı genel olarak kas ve eklem ağrılarında tercih edilen bir yağdır. Ayıca bakterilere karşı savunucu bir mekanizmaya sahiptir. Kan akış hızını düzenler ve romatizma hastalıklarına yakalanmayı önler. Kekik yağının kullanımı; Öncelikle bir kaseye 1 kaşık zeytinyağı ve 10 damla da kekik yağı ile bir karışım hazırlayın. Elde ettiğiniz yağdan avucunuza biraz dökerek ısıtın ve ağrıyan bölge üzerine dairesel hareketler ile sürün. Göreceksiniz ağrıyan bölgedeki ağrı ortadan kaybolacaktır. Kekiğin insan için bir çok faydası vardır. Kekik çayı içmekte solunum yolu enfeksiyonlarına, eklem ağrılarına ve kas ağrılarına çok iyi geliyor.

Nane Yağı

Nane yağının baş ağrıları üzerinde oldukça etkili bir iyileştirme olanağı vardır. Özellikle sinir, üzüntü, stres ve migrenden kaynaklı baş ağrılarında nane yağı kullanmak bu ağrıların giderilmesi için birebirdir. Çok az dahi baş ağrısı hissetseniz nane yağı ile bu ağrıdan kurulmanız mümkündür. Nane yağının kullanımı; parmağınıza az miktarda nane yağı sürün ve burun ile dudak arasındaki bölgeye sürün baş ağrınız ortadan kalkacaktır.

Ayrıca bir kaseye 1 kasık zeytinyağı ve 20 damla nane yağı döküp karıştırın. Daha sonra oluşan bu karışımı şakak bölgenize, kaşlarınızın altına, ensenize sürebilirsiniz. Bu sayede yaşanan baş ağrılarınızın ilaç almadan da geçeceğini göreceksiniz. Nane de şifalı bitkiler arasında olan bir bitkidir. Nane çayı demleyip içmekte gribal enfeksiyonların önüne geçebildiği gibi baş ağrılarının da ortadan kalkmasında etkilidir.

Ağrı Kesici Özellikleri Olan Yağlar
Ağrı Kesici Özellikleri Olan Yağlar

Karanfil Yağı

Genellikle insanlar karanfili ağız kokusu yapabilecek yiyeceklerden sonra kullanarak ağız kokusunun ortadan kalkmasına yardımcı oldun diye kullanıyor. Ancak bilinenin aksine karanfilin diş ağrısına çok iyi geldiği gözlenmiştir.

Yaşadığınız hafif diş ağrılarında bir pamuğa 2 damla nane yağı dökün ve ağrıyan dişin üzerinize pamukla birlikte koyun. Ağrı kesilecektir. Ayrıca su ile karıştıracağınız karanfil yağı ile gargara yapmak hem diş ve ağız bakımı sağlar hem de ağrının ortadan kalmasına yardım eder. Çok şiddetli yaşanan diş ağrılarında mutlaka diş doktoruna başvurun.

Portakal Yağı

Portakal yağını birçoğunuz duymamış olabilir. Ancak portakal yağının vücuda etkili bir çok yararı vardır. Genellikle kas ağrılarında şifa kaynağıdır. Ancak stres kaynaklı gerilim tipi vücut ağrıları içinde oldukça etkilidir. Portakal yağının kullanımı; bir kase içe 1 kaşık zeytinyağı ve 6 damla portakal yağını döküp karıştırın. Ağrıyan bölgenize sürebilirsiniz. Portakal yağının rahatlatıcı bir etkisi vardır.

Okaliptüs Yağı

Okaliptüs bitkisinin ferahlatıcı ve rahatlatıcı etkisi insan üzerinde kanıtlanmıştır. Okaliptüs yağının ise hem baş ağrılarında hem de sinüzitten kaynaklı oluşan baş ağrılarında oldukça büyük etkisi bulunuyor. Okaliptüs yağının kullanımı; sıcak suyun içerisine 5 ila 10 damla okaliptüs yağı damlatarak, başınıza bir havlu koyup derin soluklar çekerek baş ağrınızdan kurtulabilirsiniz. Okaliptüs yağı tüketmek için uygun değildir. Çünkü zararlı bir etkiye sahiptir.

Papatya Yağı

Papatya yağının kaslar üzerinde gevşetici bir etkisi vardır. Bu nedenle kaslarda yaşanan ağrılar üzerinde papatya yağını kullanmak yararlı olacaktır. Ancak bu yağın hamilelik sürecinde kullanılması önerilmez. Regl dönemlerinde de bu yağı kullanmak bu dönemi daha rahat atlatmanıza yardımcı olacaktır. Papatya yağı kullanımı; 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile bir kaç damla papatya yağını karıştırıp ağrıyan bölgeye masaj yaparak uygulayın. Ağrının ortadan kalktığını göreceksiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağının da gün içinde yaşadığınız stres ve yorgunluktan kaynaklı oluşan kas ağrılarında kas gevşetici özelliği bulunuyor. Gün içerisinde odanızda lavanta yağı bulunan şişeler bırakmanız kaslarınızın gevşemesine ve ağrının ortadan kalmasına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu