Sağlık

Kış Çayı Nasıl Yapılır?

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte pek çok soğuk algınlığına bağlı olan hastalık ortaya çıkabiliyor. Bu hastalıklardan korunmak ve soğuk kış aylarında hastalığa yakalanmamanız için daha dikkatli olmanız gerekiyor. Özellikle kış ayların hastalıklara yakalanmamak adına beslenmeye özenle dikkat edilmesi gerekiyor. Sıcak yiyecek ve içecekler en fazla kış mevsiminde tüketildiği biliniyor.

Ancak sadece sıcak olduğu için bu yiyecek ve içeceklerin sağlığınızı koruması pek mümkün olmuyor. Kış bitkileri ve meyveleri ile hazırlanan bitki çayları adeta şifa deposu oluyor. Eğer sizde bu lezzetli ve sağlı çayları yapmak isterseniz kış çayı nasıl yapılır? Öğrenmeniz gerekiyor. Kış çayı yapmak oldukça kolay olmakla beraber çokta lezzetli olabiliyor.

Kış Çayı Nasıl Yapılır?
Kış Çayı Nasıl Yapılır?

Kış Çayı Nedir?

Çay, ülkemizde en çok sevilen ve tüketilen içeceklerin başında geliyor. Tarihi oldukça eski zamanlara dayanan bu içeceğin günümüze kadar gelmesi bile ne kadar çok sevildiğini gözler önüne seriyor. Bilinen herkesin günün her saatinde içtiği çaylar yerine kış çayı olarak da bilinen farklı çay çeşitleri de bulunuyor.

Kış çayının ne olduğunu bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse hem bitkilerin hem de meyvelerin kullanıldığını ifade etmek gerekiyor. Bu şekilde hazırlanan kış çayları, bol vitaminli ve sağlıklı oluyor. Kış çayını sadece evinizde bulunan birkaç malzemeyi kullanarak hazırlayabileceğiniz gibi hazır olan kış çaylarını da tercih edebilirsiniz. Bu alanda onlarca farklı çeşit bulunuyor.

Kış Çayı Nasıl Yapılır?

Çay yapımı aslında oldukça kolaydır. Ancak çay yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç şey bulunuyor. Bu durum doğal olarak kış çayı içinde geçerli oluyor. Kış çayı yapımında daha farklı ve fazla malzeme bir arada kullanıldığı için yapımında da ufak farklar bulunuyor.

Kış çayı yapmak için ilk olarak kullanacağınız bitki ve çayı seçmeniz gerekiyor. Daha sonra kullanacağınız meyveleri de yıkayıp dilimleyerek ekleyin. Dilediğiniz miktarda su ekleyerek demlenmeye bırakmanız gerekiyor. Kış çayında tek bir tarif ve ölçü olmadığı için burada belirleyici olan kişinin damak tadı oluyor.

Kış Çayında Kullanılabilecek Malzemeler

Kış çayı yapımında kullanılan oldukça fazla malzeme bulunsa da her tür malzemenin bu çayın yapımında kullanılamayacağı da biliniyor.

Kış çayı çeşitlerinde kullanılan malzemeler şu şekildedir:

  • Siyah çay
  • Ihlamur
  • Kuşburnu
  • Hibiskus
  • Karanfil
  • Kabuk tarçın
  • Portakal
  • Ayva
  • Elma
  • Limon

Bu maddelerde yer alan malzemelerin her biri kış çayı yapımında en çok tercih edilen şeyler arasında yer alıyor. Bu malzemelerin dışında da kış çayında bulunabilecek pek çok ürün bulunuyor. Ancak ürünleri seçerken kış mevsimine uygun olan meyve ya da bitkileri tercih etmeniz daha doğru oluyor.

Narenciyeli Kış Çayı Tarifi

Kış mevsimi denilince ilk akla gelen yiyeceklerin başında narenciyeler bulunuyor. Bol sulu ve C vitamini deposu olan narenciyeler kış çaylarına ayrı bir lezzet katıyor. Sarı ve turuncu renklerdeki narenciyelerin enerji arttırdığı da biliniyor. Kış çayında en çok tercih edilen ürünlerin başında gelen narenciyeler, lezzetli ve sağlıklı çayların yapılmasını sağlıyor.

Narenciyeli kış çayında portakal, limon ve tatlı greyfurt gibi meyveleri kullanabilirsiniz. 1 portakalı ve yarım limonu dilimleyerek çayı yapacağınız tencereye alın. Daha sonra 2 adet karanfil ve bir çubuk tarçın ekleyin. Çayınız için gerekli olan suyu da ilave ettikten sonra bir tutam siyah çay ekleyip ocağa alın. Kısık ateşte kaynadıktan sonra çayınızı servis edebilirsiniz.

Ayvalı Kış Çayı

Ayva kış mevsiminin en çok tüketilen meyveleri arasında yer alıyor. Eğer ayva tadını seviyorsanız kış çaylarınızda da severek kullanırsınız. Ayvalı kış çayı, özellikle kış mevsiminde balgam atmanıza yardımcı oluyor. Göğsü rahatlattığı ve öksürüğü azalttığı için kış hastalıklarına karşı adeta savaş açıyor. Hem çok lezzetli hem de şifa deposu bu çayı yapmak için sadece birkaç malzemeye ihtiyacınız oluyor.

Bir adet ayvayı dilimleyip birkaç karanfil ekleyin. Daha sonra yaklaşık bir tutam kadar ıhlamur ekleyin. Tüm bu malzemelerin üstüne su ekledikten sonra demlemeye bırakın. Ayvalı kış çayınız demlendikten sonra dilerseniz bal ilave ederek soğuk kış günlerinde sıcak sıcak içebilirsiniz.

Kış Kokulu Elma Çayı

Kış çayı denilince ilk akla gelen ve en çok tercih edilen çayların başında elma çayı geliyor. Elma ve tarçın kokusunun etrafa yayıldığı bu çay adeta kış kokusu olarak kabul ediliyor. Elmalı kış çayını yapmak için birkaç kırmızı elma, karanfil ve çubuk tarçın yeterli oluyor. Elmalı kış çayı oldukça az malzemeyle yapılmasına rağmen çok lezzetli oluyor.

Kış Çayında Kullanılan Baharatlar

Baharatların herhangi bir yiyecek ya da içeceğin yapımı sırasında sıkça kullanılıyor. Ancak çayın içerisinde baharat kullanımı damak tadı olarak kültürümüze oldukça uzak olsa da aslında kış çayına baharatlar çok yakışıyor. Kış çaylarında en çok kullanılan baharatlar tarçın, karanfil, kakule, zencefil ve zerdeçal oluyor. Bu baharatların çaya hem lezzet hem de sağlık katıyor.

Kış Çayları Sağlıklı Mı?

Kış çayının oldukça sağlıklı olduğu biliniyor. Yapımı sırasında kullanılan baharatlar ve meyveler sayesinde insan sağlığına özellikle soğuk kış günlerinde pek çok olumlu etkisi bulunuyor. Özellikle evinizde hazırladığınız kış çayları daha sağlıklı ve temiz içerikli oluyor.

Kış Çayı Nasıl Yapılır?
Kış Çayı Nasıl Yapılır?

Kış Çayları Ne Kadar İçilmeli

Kış çayları tüketilirken sağlıklı olduğu için abartılı bir şekilde tüketilmemesi gerekiyor. Hazırladığınız kış çayından bir gün içinde en fazla 3 bardak içmeniz gerekiyor. Aksi takdirde midenizi zorlayabilir ya da alerji olabilirsiniz.

Kış Çayının Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış çayında kullanacağınız meyveleri belli bir süre sirkeli suda beklettikten sonra iyice yıkayın. Daha sonra kabuklarını soymadan dilimleyin. Ayrıca kullanacağınız baharatları toz değil taneli seçin. Son olarak tatlandırıcı olarak şeker değil bal kullanın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu