Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri

Eğitimde belli seviyelere gelmek için iyi bir üniversiteye gitmenin oldukça fazla yararı vardır. Ülkemizde ön plana çıkan birçok üniversite bulunmaktadır. Belirli kriterlere göre Türkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralaması yapılmaktadır. Bireyler, bu sıralama içerisinde yer alan üniversitelerin hayalini kurmaktadırlar.

Türkiye'nin En İyi Üniversiteleri

Güzel ve kaliteli bir eğitim sağlayan Türkiye’nin en iyi üniversiteleri, akademik bir kariyerin başlangıcı olurlar. Birçok kişi, yoğun şekilde çaba sarf ederek en iyi üniversitelerden birine yerleşmeyi kendine hedef belirler. Ülkemizde ön plana çıkan üniversitelerden birine gitmek, popülerlik arz eden bir durum haline gelmiştir. Çünkü bu üniversiteler, başarılı eğitim sistemleri ve olanakları ile ön plandadırlar.

Hacettepe Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yer alan Hacettepe Üniversitesi, 8 Temmuz 1967’de Ankara’da kurulmuştur. 14 fakülte, 5 meslek yüksekokulu, 14 enstitü, 1 konservatuvar, 105 araştırma ve uygulama merkezi ve 2 yüksekokula sahiptir. Sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda dünyada da adından söz ettirmeyi başaran bir üniversite olmuştur.

Alanında seçkin olan öğretim üyeleri, bu üniversite bünyesinde bulunmaktadır. Üniversiteye ait merkez kampüs, Ankara Sıhhiye’dedir. Öğrencilerine burs ve yurt imkanları sağlayan Hacettepe Üniversitesi, mezun ettiği başarılı öğrencileri ile tanınır. Üniversitenin sağlamış olduğu olanaklar ve Ankara gibi bir şehirde yer alması, birçok avantajı da beraberinde getirmiştir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi 15 Kasım 1956’da Vecdi Diker, Adnan Menderes ve birkaç akademisyen tarafından kurulmuştur. Adını dünyaya duyuran ODTÜ, “En Ünlü 100 Üniversite” listesinde Türkiye’den yer alan tek ve ilk üniversite olmuştur.

Bu bakımdan özel bir yeri olan ODTÜ, her öğrencinin okumayı hedeflediği üniversiteler arasında yer alır. Ankara’da bulunan bu üniversite, kaliteli bir eğitim hizmeti sayesinde öğrencilerinin başarılarını kat kat arttırır. 5 fakülte ve 4 enstitüsü bulunan ODTÜ, öğrencilerine sonsuz eğitim olanakları sağlamaktadır.

Oldukça zengin bir kütüphane yapısına sahip olan bu üniversite, sahip olduğu modern laboratuvarları ile de dünya üniversiteleri ile yarışmaktadır. Ayrıca üniversite bünyesinde bulunan öğretim üyeleri, doktora dereceleri yüksek olan kişilerdir. Öğrencilerine yurtdışı olanağı da sağlayan ODTÜ, bu açıdan oldukça farklı bir yere sahiptir.

İstanbul Teknik Üniversitesi

Mimarlık ve mühendislik eğitimleri ile özdeşleşen İstanbul Teknik Üniversitesi, başarılı akademik kadrosu ile ön plana çıkmıştır. Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında adından söz ettirmeyi başaran bu üniversite, 1944 yılında kurulmuştur.

1773 yılında Mühendishane-i Bahrî-i Hümâyûn olarak kurulan İTÜ, dünyada bulunan en eski üniversitelerden biri olarak bilinir. 39 bölüm, 6 enstitü ve 13 fakülteden oluşan İTÜ, birçok başarılı işe imzasını atmıştır. Öğrencilerine birçok eğitim olanağı sağlayan bu üniversite, dünyanın saygın ve tanınan üniversiteleri arasında bulunmaktadır. Üniversitesinin burs ve yurt imkanları da öğrencilere sunulmaktadır.

İstanbul Üniversitesi

Merkez kampüsü İstanbul Fatih’te bulunan İstanbul Üniversitesi, 18 Kasım 1933 tarihinde Türkiye’nin tek ve ilk üniversitesidir. Bu bakımdan oldukça ayrı bir öneme sahip olan bu üniversite, 2011 yılından yapılan ”Dünyanın en iyi 500 üniversitesi” sıralamasında yer almıştır.

En İyi Üniversiteler

Bu sıralamada tek Türkiye üniversitesi olarak yer alması, İstanbul Üniversitesi’nin değerini daha da fazla artırmıştır. İstanbul Üniversitesi’nin kökü, 1453 İstanbul’un fethine kadar dayandırılır. Bu açıdan oldukça köklü bir eğitim yapısı bulunmaktadır. Çağdaş, bilimsel, teknolojik ve modern bir eğitim yapısına sahiptir.

Üniversite bünyesinde son derece uzman olan eğitim elemanları bulunmaktadır. Akademik bir kariyer planlayan öğrenciler için mükemmel bir zemin hazırlayan İTÜ, gidebileceğiniz en harika üniversiteler arasındadır. Üniversitenin barınma, burs, yurt ve beslenme olanakları bulunmaktadır. Ayrıca çift anadal, yandal ve erasmus programları vardır.

Gazi Üniversitesi

Gazi Üniversitesi, 1926’da Mustafa Kemal Atatürk tarafından Ankara’da kurulmuştur. Türkiye’de öğretmen mezun eden ilk üniversitedir. ”Gazi Eğitim Enstitüsü” üniversitenin ilk adı olarak bilinir. 1982 senesinde ”Gazi Üniversitesi” olarak adı değişmiştir. Hem Türkiye’de hem de dünyada tanınan bir üniversitedir.

Ayrıca Türkiye’de en donanımlı ve en büyük kütüphaneye sahip olan Gazi Üniversitesi, öğrencilerine çeşitli eğitim olanakları sunarak büyük başarılar elde eder. ”Gazili olmak ayrıcalıktır” prensibini uygulayan üniversite, çeşitli ilçelerde de yerleşkelere sahiptir. Yabancı dil, burs, erasmus ve yurt olanaklarını öğrencilerine sunar.

Ankara Üniversitesi

Cumhuriyetin ilk üniversitesi olarak bilinen Ankara Üniversitesi, 1946’da kurulmuştur. 15 fakülte, 2 yüksekokul, 13 enstitü, 37 araştırma ve uygulama merkezi, 9 meslek yüksekokulu ve 1 konservatuvara sahiptir.

Türkiye’de bulunan en büyük üniversitelerden biri olarak karşımıza çıkar. Çift anadal olanağı sağlayan üniversite, öğrencilerine farklı eğitim hizmetleri de sunmaktadır. Çeşitli sosyal, kültürel ve spor faaliyetler sağlayan Ankara Üniversitesi, yurtdışında eğitim olanakları da sağlar.

Gebze Teknik Üniversitesi

1994 yılında kurulan Gebze Teknik Üniversitesi, 4 fakülte ve 9 enstitüye sahiptir. Henüz genç bir üniversite olmasına rağmen büyük başarılara imza atan bu üniversite, ilk mezunlarını 2005 yılında vermiştir. Çeşitli burs imkanları ve yurt hizmetleri sağlayan Gebze Teknik Üniversitesi, Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasındadır.

Türkiye’de Bulunan Diğer En İyi Üniversiteler

Ülkemizde gelişen ve büyüyen birçok üniversite bulunmaktadır. Bunlardan ön planda olanları ise sizler için yukarıda açıklanmıştır.

Türkiye’de bulunan diğer en iyi üniversiteler şunlardır:

 • Ege Üniversitesi
 • Boğaziçi Üniversitesi
 • Sabancı Üniversitesi
 • Yıldız Teknik Üniversitesi
 • Atatürk Üniversitesi
 • Marmara Üniversitesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Erciyes Üniversitesi
 • Selçuk Üniversitesi
 • Karadeniz Teknik Üniversitesi
 • Çukurova Üniversitesi
 • Fırat Üniversitesi
 • Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 • Akdeniz Üniversitesi
 • Anadolu Üniversitesi
 • Bursa Uludağ Üniversitesi
 • Süleyman Demirel Üniversitesi
 • On Dokuz Mayıs Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında bulunmaktadır. Bu üniversiteler dışında ön plana çıkan birçok üniversite bulunmaktadır. Ülkemizdeki üniversitelerin sayısı giderek artmaya da devam etmektedir.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu