Bilgi Kutusu

Deprem Anında Kullanılabilecek Mobil Uygulamalar

Deprem; hem dünyada hem de Türkiye’de en büyük ve en ciddi doğal afetlerden birisi olarak kabul edilir. Çünkü deprem oluşumunda, depremin büyüklüğüne ve şiddetine bağlı olarak can ve mal kayıpları yaşanır. Maalesef bu durum insanoğlu için kaçınılmaz bir durumdur. Geçmiş yıllarda yaşanan depremlerden sonra, tüm dünyada ve ülkemizde çeşitli önlemler alınmaya başlandı. Teknolojinin gelişmesi ve günden güne değişmesi, deprem konusunda alınan önlemlerin artış göstermesine ve farklı önlemler alınmasına da neden oldu. Akıllı binalar yapılmaya başlandı, çeşitli yöntemlerle deprem eğitimleri verilmeye başlandı.

Ve son olarak da deprem anında akıllı telefonlarda kullanılabilecek olan uygulamalar geliştirildi. Hepimizin bildiği gibi; deprem sırasında yaşanan en önemli problemlerden birisi de iletişim problemi. Çünkü deprem sırasında ve depremden hemen sonra tüm GSM operatörlerinde aynı sıkıntı görülebiliyor. Böyle durumlarda; telefonlarımıza indireceğimiz uygulamalar hayat kurtarabiliyor yada o anda ortaya çıkan problemlerin birçoğunun çözülmesine olanak tanıyor. Peki deprem anında ve sonrasında hangi uygulamalar kullanılabilir? Problemsiz şekilde kullanılabilen uygulamalar hangileri? İşte deprem anında kullanılabilecek mobil uygulamalar.

Deprem Anında Kullanılabilecek Mobil Uygulamalar
Deprem Anında Kullanılabilecek Mobil Uygulamalar

Bridgefy

İnternet olmasa bile aktif olarak çalışabilen ve içinde bulunduğunuz kötü anlarda yada herhangi bir problem anında yakınlarınızla iletişim kurmanıza yardımcı olan bir uygulamadır. Uygulamanın en güzel ve önemli özelliklerinden birisi de bulunduğunuz yerde internet bağlantısı olmasa bile, uygulamanın Bluetooth sayesinde aktif olarak çalışabiliyor olmasıdır. Uygulama; yaklaşık 100 metre mesafeye kadar problemsiz bir şekilde iletişim kurabilme imkanı sağlıyor. Ayrıca; uygulama ne kadar çok cihaz tarafından kullanılırsa, uygulamanın aktif olarak çalışabildiği mesafe de aynı oranda genişliyor. Yani kullanım sırasında, cihazlar aynı zamanda baz istasyonu görevi de görüyor.

Deprem Bilgi Sistemi

Daha çok; bilgilendirme amacıyla tasarlanan bir uygulamadır. Uygulama; Türkiye’de ve yakın çevresinde ki ülkelerde gerçekleşen depremleri ve bunların tarihlerini içeriyor. Ayrıca bulunduğunuz konumda ki deprem bilgilerini de içeren bir uygulamadır.

Akut Güvendeyim

Deprem anında ve depremden hemen sonra; herkesin en çok merak ettiği konulardan birisi de, yakınlarının ve sevdikleri kişilerin güvende olup olmadığı konusudur. Akut Güvendeyim uygulaması; olası deprem anında; bulunduğunuz konumun bilgilerini, sizin belirlemiş olduğunuz 5 telefon numarasına SMS olarak gönderiyor. Böylece depremden sonra bulunduğunuz konumla ilgili bilgileri ve o anda güvende olduğunuz bilgisini çevrenizde ki insanlar da öğrenmiş oluyor.

7TP Deprem

Yeditepe Üniversitesi tarafından geliştirilen bir uygulamadır. Uygulamanın en önemli özelliği; fay hatları üzerine veya çok yakınına kurulan istasyonlar sayesinde, kullandığınız telefona erken uyarı sinyalleri göndermesidir. Böylece bulunduğunuz konumda ki deprem riskinden önceden haberdar olup, gerekli önlemleri alma imkanına sahip oluyorsunuz. Eğer bulunduğunuz ortamda internet bağlantısı varsa, sistem erken uyarı sinyallerini hem sesli, hem de görsel olarak telefonunuza gönderiyor.

eAFAD

Hem ülkemizde hem de yakın çevrede yer alan ülkelerde ki deprem hareketlerini anlık olarak görebileceğiniz ve öğrenebileceğiniz bir uygulama. Uygulama; Türkiye’deki ve yakın çevrede yer alan ülkelerde ki depremleri ve deprem verilerini harita üzerinde göstererek, bu konuda bilgi almanızı ağlayan bir uygulamadır. Uygulama sayesinde depremleri anlık olarak takip edebilir ve harita üzerinden de gözlemleyebilirsiniz.

Turkcell Bip

Hepimizin bildiği gibi; deprem anında yada buna benzer kötü bir durumda, ilk düşünülen şey çevremizde ki kişilere acil durum çağrısı yapabilmek yada bir şekilde haber verebilmek. İşte bu uygulama da tam bu işe yarıyor. Uygulama sayesinde; acil durumlarda, çevrenizde ki kişilere ve ulaşmak istediklerinize, acil durum butonu ile konumunuzla birlikte ulaşabiliyor ve durumunuzu bildirebiliyorsunuz. Böylece olası bir deprem anında, çevrenizde ki kişiler sizden ve güvende olup olmadığınızdan haberdar olmuş oluyorlar.

Earthquake

Dünya genelinde ki en son ve en güncel verileri; anlık olarak telefonunuzda görebilmenizi ve bu verilerden haberdar olmanızı sağlayan bir uygulamadır. Uygulamayı açar açmaz çeşitli kaynaklardan gelen verileri görebilir ve bu uyarıları büyüklük yada konuma dayalı şekilde ayarlayabilirsiniz, dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Woxer

Bilindiği gibi; deprem anında veya deprem sonrasında en çok şikayet edilen konulardan birisi de telefonlarda ki sinyallerin ortadan kalkması. Bu durum hem deprem bölgesinde ki kişilerin çevreleriyle iletişimini, hem de o kişilerin çevresinde ki diğer kişilerle iletişimini engelliyor. Woxer uygulaması da tam bu anda faydasını gösteriyor. Uygulamayı telefonunuza indirdiğinizde wi-fi veya internet bağlantısı olması durumunda, cihazınızı telsize çevirerek, o anda çevrenizde ki kişilerle iletişim kurmanıza imkan sağlıyor.

Deprem Anında Kullanılabilecek Mobil Uygulamalar
Deprem Anında Kullanılabilecek Mobil Uygulamalar

MeshTalk

Son dönemde; giderek daha popüler bir marka olmaya başlayan Oppo firmasının geliştirmiş olduğu bir uygulamadır. Uygulama ile Wi-fi veya internet bağlantısı olmasa bile, 3 kilometre mesafede, yakınlarınıza, sevdiklerinize, anlık olarak fotoğraf, video veya metin göndermeniz mümkün. Böylece belirli bir mesafede olmak şartıyla, yakınlarınızla iletişim kurma, durumunuzdan onları da haberdar etme şansınız oluyor.

FireChat

BlueTooth ve Wi-fi uygulamalarının yüklü olduğu telefonlar arasında iletişim kurulmasının sağlayan bir uygulamadır. Tıpkı Woxer’da olduğu gibi, uygulamayı kullanan kişi sayısı arttığında, kullanım alanı ve etkinliği artıyor. Uygulama ile ilgili göz önünde bulundurulması gereken nokta ise, ilk anlarda sadece 9 metre mesafede etkili olduğudur.

Zello

PTT firmasına ait ve yine bu firmanın geliştirdiği bir uygulamadır. En önemli avantajı telefonda internet bağlantısı olmadığı halde kullanılabiliyor olmasıdır. Uygulama açıldığında, telefon telsiz görevi görerek, yakın mesafede ki kişilerle ve çevrenizde ki kişilerle iletişim kurmanıza imkan sağlıyor. Böylece hem en yakınınızda ki kişilere, hem de belirli bir mesafede ki kişilere durumunuzu anlık olarak bildirme fırsatına erişmiş oluyorsunuz. Bir diğer hatırlatma; uygulama tamamen ücretsiz olarak kullanılabilen bir uygulamadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu