Teknoloji

WhatsApp İOS Uygulamasında Sesli Mesajlar Özelliğini Yeniden Tasarlıyor

Dünya üzerinde en çok kullanılan iletişim uygulamalarından bir tanesi olan WhatsApp ile alakalı sürekli yenileme işlemleri yapılması söz konusu oluyor. Yapılan güncellemelere bakıldığında bazı hataların olduğu görülmesine karşılık yine de mobil uygulamanın kullanıcı sayısı her geçen gün daha da artıyor.

WhatsApp İOS Uygulamasında Sesli Mesajlar Özelliğini Yeniden Tasarlıyor
WhatsApp İOS Uygulamasında Sesli Mesajlar Özelliğini Yeniden Tasarlıyor

İOS ve Android kullanıcıları için farklı güncellemeler yayınlayan uygulamanın son olarak yayınladığı güncelleme sesli mesaj konusunda oldu. Sesli mesaj göndermek isteyenlerin gerçek zamanlı olarak kullanabildikleri bir uygulama haline gelecek olması henüz test edilen özellikler arasında bulunuyor.

Test aşamasında olan uygulama için WhatsApp İOS uygulamasında sesli mesajlar özelliğini yeniden tasarlıyor şeklinde çıkan haberlerin sayısının fazla olması kullanıcıların heyecanını ortaya koyuyor.

İOS’a Özel Sesli Mesaj İçeriği

Tasarım ve genel kullanımla alakalı ciddi değişimler yaşamamasına karşılık uygulamanın bazı özelliklerinde yenilikler yapılması yoluna gidiliyor. Kullanıcıların en son olarak duydukları güncelleme sadece İOS kullanıcılarını ilgilendiriyor.

Sesli mesaj denemeleri henüz deneme aşamasında olan WhatsApp için şimdiden oldukça fazla ilgi olduğunu söylemek gerekir. Mantık olarak kullanıcıların kaydettikleri sesli mesajın karşı tarafta farklı şekilde ortaya çıkmasına dayanıyor.

Sesli Mesajların Dinlenmesi

Kullanıcıların en çok merak ettikleri özellikler arasında sesli mesajın gönderilmeden önce dinlenmesi seçeneği geliyor. Normal şartlar altında mesajı sadece gönderdikten sonra dinleme imkanı olması bir takım sorunların ortaya çıkmasına neden oluyordu. Çünkü sesli mesajı gönderenler sadece gönderim işlemini yaptıktan sonra sesli mesajlarını dinleyebiliyordu.

Karşı tarafın aynı anda mesajı açıyor olması ise geri alınması zor bir durumun oluşmasına neden olduğundan güncelleme yapılması beklenen bir durumdu. Yeni güncelleme ile bu özelliğin gelişmiş olması bekleniyor.

Düzenleme Yapılabilmesi

Bir başka öne çıkan özellik ise sesli mesajla alakalı düzenlemelerin yapılır olmasıdır. Sesli mesajları kullananların gerçek zamanlı şekilde mesajlarını oluşturmaları ve üzerinde düzenlemeler yapılması mümkün hale geliyor. Bundan dolayı kullanıcıların yeniden yapılan düzenlemelerden daha fazla memnun kalacağı yorumları yapılıyor. İOS tabanlı şekilde düzenlenmesi beklenen özellik ile alakalı daha sonra Android desteği beklentisi de bulunuyor.

Çoklu Cihaz Desteği

Heyecan veren gelişmeler arasında çoklu cihaz desteği dikkat çekiyor. Çoklu cihaz desteği konusunda Zukerberg tarafından verilen habere göre çok yakında hayata geçirilecek özellikler arasında yer alıyor.

Bu sayede:

  • Birden fazla cihazda kullanım özelliği olacaktır,
  • Asıl cihazda internet bağlantısı olması gerekmeyecektir,
  • Senkronize olma sorunu yaşanmayacaktır.

Bu özelliklerin kısa süre içinde hayata geçirileceğini duyuran WhatsApp çoklu cihaz özelliği ile alakalı oldukça zorlu çalışmalar sonucunda olumlu sonuçlar aldıklarını dile getirdi.

İOS Kullanıcılarının Bakış Açısı

WhatsApp tarafından güncelleme yapılacak olması haberi İOS kullanıcılarının ne zaman kullanılır duruma geleceği konusunu merak etmesine neden oldu. WhatsApp rekor sayıda kullanıcısı olması nedeniyle sürekli iyileştirmeler yapan bir hal almıştı.

Buna rağmen özelliklerde farklılıklar bulunması yanında ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınması da sıkça yaşandığından kafa karışıklığı ortaya çıkıyor. Özelliğin sorunsuz kullanılmasına durumunda beğenileceği yönünde yorumlar yapılıyor.

İOS Görünümünde Değişiklik

Yapılması planlanan sesli mesaj değişimi beraberinde görüntü değişimi de getiriyor. Beta testleri oluşturulan özelliğin denemelerine dair bazı görüntülerin ortaya çıkması arka planda var olan değişiklikleri de gözler önünde serdi. İOS işletim sistemine sahip olanların bu özellik yayına girdiğinde arka planda var olan değişimi de eş zamanlı olarak kullanmaya başlaması konusunda akıllarda beklentiler oluşuyor.

İOS Sonrası Diğer Cihazlar

İOS işletim sistemine sahip olan cihazlardan sonra diğer işletim sistemlerine de sıra gelecek olması sıralama konusunda neden böyle bir yol çizildiği sorusunu akıllara getiriyor. Bunun nedeni tamamen özellik ve işletim sistemi arasındaki teknik uyumdan ileri geliyor.

İşletim sistemi daha entegre ve kolay ilerlemeye izin verdiğinden ilk olarak İOS’tan başlanıyor. Ardından da benzer işletim sistemi olan Android sıralamasına yer veriliyor. Bu şekilde olması hemen hemen her özellik için uygulanan bir sıralamadır.

Özelliğin Kullanılma Zamanı

Söz konusu olan değişim ve özelliklerle alakalı denemelerin yapılmaya devam edildiği biliniyor. Test aşamaları tamamlanmadan veya hızlı davranılarak yapılan yeniliklerin oldukça fazla soruna neden olacağı bilindiğinden acele edilmeden tüm testlerin tamamlanması gerekiyor.

Testlerin tamamlanmasının ardından önce İOS sonrasında ise Android için kullanılır olması için çalışmalar yapılıyor. Şuan için kesin tarih verilmemiş olsa da yakın zamanda çoklu cihaz ve sesli mesaj konusunda ciddi şekilde değişen özelliklerin olacağı biliniyor.

WhatsApp tarih vermek yerine sadece yakın olduğu konusuna vurgu yapıyor. Çalışmaların ara verilmeden devam ettiği de vurgulanıyor. Beta aşamasında olunduğu bilinen özelliklerin diğer özelliklerle kıyaslandığında fazla testinin kalmadığı ve kullanılmaya başlanacağı da tahmin ediliyor.

WhatsApp İOS Uygulamasında Sesli Mesajlar Özelliğini Yeniden Tasarlıyor
WhatsApp İOS Uygulamasında Sesli Mesajlar Özelliğini Yeniden Tasarlıyor

WhatsApp Özellik Güncellemeleri

Diğer özellik güncellemelerinde olduğu gibi bu özellik güncellemesinde de benzer şekilde hareket ediliyor. Beta testleri yapılan uygulamanın daha sonra özelliği kullanıcılarına duyurması ve güncelleme için telefonunuza bildirim gelmesi gerekiyor. Gelen bildirim cihazlara ve işletim sistemlerine göre olduğundan zaman alabiliyor.

Gelen bildirime bağlı olarak cihazınızın App store üzerinden onaylanan güncellemeleri yapması ve yenilenenleri kullanılır duruma getirmesi isteniyor. Yazılımla alakalı uyumsuzluk veya farklı bir sorun olmadıktan sonra güncellemenin yeni özellikleri kullandırmaya başlaması için engel bulunmuyor.

Bir sorun olduğunda uygulama hata vereceğinden veya açılma konusunda sorun yaşayacağından yeniden eski sürüme getirilmesi yoluna gidiliyor. WhatsApp bu konuda çok fazla hata ile karşı karşıya kaldığından artık sürümlerin tüm aşamalarını kontrol etmeden kullanılır olduğuna dair herhangi bir onay vermiyor.

Ayrıca bildirim gelmede güncelleme ile alakalı bir işlem yapılması da mümkün olmuyor. Bundan dolayı kullanıcıların bir süre daha beklemesi gerektiği kesin olarak biliniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu