Teknoloji

İcloud’da Saklanan Fotoğrafları Ve Verileri Silme

Telefon dünyası içerisinde cihazların daha aktif bir şekilde kullanılabilmesini sağlamak amacıyla birçok özellik geliştirilebilmektedir. Gerek telefon potansiyelini gerekse kullanım işlevlerini arttıran özelliklerden biri de iCloud sistemi olmaktadır. Bu sistem içerisinde depolama alanı sorunu yaşayan kullanıcılar bulunabilmektedir.

iCloud Verileri Nasıl Silinir?

Ayrıca kullanılmayan fotoğrafların ve verileri silinmesi işlemleri ile depolama alanı sorunu çözülebilmektedir. Bu yazımızda İcloud sahibi kullanıcılar için iCloud’da saklanan fotoğrafları ve tüm verileri nasıl silersiniz? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. iCloud hizmeti kapsamında sunulan depolama sisteminin özelliklerine değineceğiz.

iCloud Hizmeti Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Android cep telefonlarında karşılaşmadığımız IOS sistemi içerisinde iCloud önemli bir yere sahiptir. Apple bünyesinde geliştirilmiş olan bu içeriğin ise çeşitli özellikleri mevcuttur. iCloud kullanımını sağlayabilmek için ise uygulamanın çeşitli özelliklerini bilmek ve bu kapsamda hareket etmek gerekecektir.

iCloud hizmeti her bir içeriğin güvenli bir şekilde saklanabilmesi için kullanılan araçlardan biridir. Ayrıca saklanan belgelerin ve tüm aygıtların güncel kalması için gereklidir. Fotoğrafların, videoların ve çeşitli belgelerin otomatik bir şekilde saklanması amacıyla kullanılır. Ayrıca bu saklama alanının iç planı düzenlenebilir. Saklama alanı planınızı yükseltmek imkanı mevcuttur.

Bu şekilde depolama alanı arttırılabilmektedir. Saklama alanının dolduğu durumlarda ücretli bir şekilde depolama alanı arttırılabilir. iCloud saklama alanı hizmeti bünyesinde birçok araç özelliğine sahiptir. Saklanan verilen farklı uygulamalarda açılabilmesi bu özellikler arasında gösterilebilir.

iCloud Üzerinden Nasıl Veri Silinir?

Hizmet verileri kapsamında iCloud hizmetinin saklama alanı için belirli bir kapasitesi mevcuttur. Verilerin eksiksiz bir şekilde saklanabilmesi, gereksiz verilerin silinmesi için geri dönüşüm kutusu oluşturulabilir. Birçok android cihazında bulunmayan bu özellik ile silinen veriler tekrar geri alınabilmektedir.

iCloud Verilerini Temizleme

Silme işleminin gerçekleştirilebilmesi için birden fazla öge seçilir ve Command tuşuna basılı tutulur. Ardında listenin en altında yer alan sil tuşuna tıklanır. Bu seçenek ise veri görüntüleme paneli olarak ifade ettiğimiz ekranın sol alt köşesinde yer almaktadır. Ayrıca verilerin silinebilmesi için belirli sayıda seçim yapmakta gerekebilir. Bu şekilde veriler silinmiş olur.

iCloud Üzerinden Silinen Fotoğraflar Telefondan da Silinir Mi?

Kullanıcıların merak ettiği sorulardan biri de silinen fotoğrafların başka hangi ara yüzlerde kaldığıdır. Bazı veriler yalnız telefondan silinirken bazı uygulamalarda açık kalabilmektedir. Ayrıca Sistem olanaklarından faydalanabilmek için telefonunuzun iCloud özelliğin güncel olmasına dikkat etmelisiniz.

Bu kapsamda gelen yeni güncellemelerden haberdar olur ve depolama alanı ile ilgili güncellemelere erişebilirsiniz. Hangi verilerin cihaz da kaldığı konusundan daha detaylı bilgi sahibi olursunuz. Ayrıca her silinen fotoğrafın telefondan da silindiğini unutmamak gerekir. iCloud bünyesinde silme işlemleri gerçekleştirilen sonra cihaz galeri aygıtı kontrol edilmelidir.

Fotoğraflar için aygıtlarınızdan biri içinde fotoğraf yayınım kategorisindeki fotoğrafı sildiğinizde bu fotoğraf hem fotoğraflar klasöründen hem de iCloud üzerinden de silinmiş olmaktadır. Ayrıca fotoğraf yayınım bölümünden diğer aygıtlara katarım yaptığınız fotoğraflar ise silinmemektedir.

Fotoğraf silme işlemleri için iCloud saklama alanınızı yükseltip gereksiz verileri silmelisiniz. Ardından saklama alanı yönet, yedeklemeyi sil sisteminin takip edilmesi gerekir.

iCloud Üzerinden Fotoğrafları Nasıl Alabiliriz?

Kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri de iCloud üzerinden nasıl fotoğraf alınacağı ile ilgilidir.

Bu noktada iCloud kullanıcılarının;

  • Ayarlar butonu içerisinde “adınız” olarak ifade edilen kısma gidilmesi
  • Öncelikle iCloud’u ardından da fotoğraflar kısmının seçilmesi
  • İndir kısmına basılması
  • Özgün olanları tut kısmına basılması

Aşamalarını takip etmesi fotoğrafların tekrar alınabilmesi için gerekli olacaktır. Ayrıca fotoğrafların alınması işleminde iCloud uygulamanızın güncel olmasına dikkat etmeniz iyi olacaktır.

iCloud Saklama Alanı Nasıl Satın Alınır?

iCloud kullanıcıları için daha fazla fotoğraf çekebilmek ve bu fotoğrafları saklayabilmek önemlidir. Özellikle önemli verilerin depolanmasında saklama alanının yüksek olması gereklidir. Saklama alanı biten ya da deposu dolmaya yakın kullanıcılar iCloud üzerinden saklama alanı alabilmektedir.

iCloud’unuzun güncel olduğundan emin olarak saklama alanı alabilirsiniz. Ayrıca saklama alanı alımlarında 5 GB’a kadar ücretsiz hizmet sağlanabilmektedir. Daha fazla saklama alanı alabilmek için herhangi bir cihazınızdan bağlanarak yükseltme işlemleri yapabilirsiniz.

iPhone Yedeklenemedi Hatası

iCloud İçinden Yedek Silinirse Ne Olur?

Saklama alanının kullanılmasında yedekler kısmı önemlidir. Bu açıdan yedek silme ve yeni depolama alanı açma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu durum için ise artık kullanmadığınız iCloud yedeklemenizi silerek saklama alanı açabilirsiniz. Ayrıca bunun için İOS ya da İPADOS aygıtınızın bulunması gereklidir. Bu iki aygıtın iCloud bölümünün yedeklemesini sildiğinizde aygıt otomatik yedeklemeyi de durdurmaktadır.

Telefondan Silinmiş Fotoğraflar Google Fotoğraflardan Görülür Mü?

Kullanıcıların merak ettiği sorulardan biride telefon içerisinde silinmiş verilerin başka uygulamalarda açılıp açılmadığıdır. Bu noktada özellikle Google fotoğraflar merak konusudur. Herhangi bir verinizi Google fotoğraflar üzerinden yedeklemediyseniz bu fotoğraflar görülmeyecektir. Ancak Google fotoğraflara yükledikleriniz galeriden silseniz de fotoğraflarda yer alır. Ayrıca galerinizin geri dönüşüm kutusunda da fotoğrafların depolandığını unutmak gerekir. Bu verilere ulaşabilmek için galeriden geri dönüşüm kutsunun seçilmesi gerekir. Eğer Google fotoğraflarda mevcut değilse son olarak geri dönüşüme bakmak fotoğrafı bulmak açısından doğru olacaktır.

iPhone Yedeklenen Fotoğrafları Nasıl Geri Yükleriz?

iCloud üzerine yedeklenen fotoğrafları geri bulabilmek için ilk aşamada Google fotoğraflar ve geri dönüşüm kutusu gibi alternatif noktalara bakabilirsiniz. Sildiğiniz dosyaları ayrıca son silinenler klasöründen de bulabilirsiniz.

Yedeklenen fotoğrafları geri yükleyebilmek için ise;

  • Öncelikli olarak aygıtınızı açmalısınız
  • Uygulamalarla ve veriler ekranını bulun
  • Ekranda yer alan ayarlama adımlarını takip edin
  • iCloud yedeklemesi içerisinin geri yükle seçeneğini seçin
  • Apple kimliğiniz üzerinden iCloud giriş işlemlerini gerçekleştirin
  • Yedekleme türü seçin

Aşamaları takip edilebilir. Bu aşamalar kapsamında fotoğraflara tekrar erişim sağlanabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu