Teknoloji

Windows 11 Nasıl Yüklenecek?

Geçmişten günümüze birçok Windows işletim sisteminin versiyonları belirli aralıklarla yayımlanmıştır. İşletim sistemleri bilgisayarlar için çok önemli yazılımlardır. Bu yazılımlar sayesinde günlük hayatımızda birçok işimizi kolay bir şekilde yapabiliriz. Ek olarak işletim sistemlerine sürekli olarak güvenlik yamaları yapılmaktadır bu sayede günlük hayattaki yaptığımız işlerin güvenilir bir şekilde gerçekleştiğinden emin olabiliriz.

Windows 11 Nasıl Yüklenecek?
Windows 11 Nasıl Yüklenecek?

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada ve Microsoft Windows 11’in yapısını denemek isteyen bilgisayar kullanıcılarına özel bir yazılımın çıkarıldığını duyurdu. Bu makalede ise Windows 11 nasıl yüklenecek sorusuna cevap alabilirsiniz.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Windows 11 işletim sistemini bilgisayarımıza yükleme için bilgisayarımızın teknik açıdan bazı özelliklere sahip olması gerekir. En iyi şekilde Windows 11’i kullanmak için bu özelliklere dikkat etmeli ve ona göre bu işletim sistemini bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor.

Bu özellikleri sıralamak gerekirse;

  • Bilgisayarınızın 64GB depolama alanına sahip olması gerekiyor.
  • Bilgisayarınızın 4GB bilgisayar belleğine sahip olması gerekiyor.
  • Bilgisayarınızın en az 9 inç boyutlarında bir ekrana sahip olması gerekiyor.
  • Bilgisayarınızın DirectX 12 uyumlu bir ekran kartı/grafik kartına sahip olması gerekiyor.
  • Bilgisayarınızın en az 1366 x 768 piksel çözünürlükte çalışabilen bir ekrana sahip olması gerekiyor.
  • Bilgisayarınızın en az 1 GHz 64 bit çift çekirdekli bir işlemciye sahip olması gerekiyor.

Yukarıdaki sistem gereksinimleri bir bilgisayardaki olması gereken asgari sistem gereksinimleridir. Bundan dolayı yukarıdaki özellikleri dikkatli bir şekilde kontrol ederek Windows 11’i kurmanız gerekmektedir.

Windows 11 ne zaman yayınlanacak?

Windows 11 işletim sisteminin önümüzdeki sonbahar zamanında internete sürülmesi bekleniyor. Windows 10 işletim sistemini kullananlara ücretsiz bir yükseltme olarak Windows 11 verilecektir ve bu yükseltmeyi sadece isteyenler uygulayabilecek. Ayrıca Windows 11’in beta versiyonları geçtiğimiz günlerde yayımlanmıştı. Bu şekilde de erken erişim sağlayarak Windows 11’in beta versiyonlarını diğer kullanıcılardan önce kullanmaya başlayabilirsiniz.

Windows 11 Nasıl İndirilir?

Microsoft Windows 11’in indirilebilir olan beta sürümünü yayımladı. Ancak şu anlık daha Windows 11’in tam sürümü yayımlanmadığı için sadece deneme sürümünü(Beta sürümünü) indirerek kurabilir ve kullanabilirsiniz. Windows 11’i kurmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

  • Ayarlar menüsüne giriniz.
  • Güncelleme ve Güvenlik kısmına giriniz.
  • Windows Insider Programına tıklayınız.
  • Başlayın butonuna basınız.

Yukarıdaki aşamaları doğru bir şekilde uyguladıktan sonra karşınızda Microsoft hesabınıza giriş yapmanızı isteyen bir ekran açılıyor. Microsoft hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Dev” bölümünü seçmeniz gerekiyor. Son olarak cihazınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Ardından Windows 11’in beta sürümünü rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Windows 11, Windows 10’a Göre Daha Modern Bir Başlat Menüsüne Sahip

Yeni gelen Windows 11 ile görünüm Windows 10’a göre daha fazla modernlik özelliği kazandı. Bu özelliklerden en ilgi çekici olanı ise Windows 11’den önceki tüm Windows işletim sistemlerinde sol alt köşede bulunan başlat menüsü Windows 11 ile görev çubuğunun ortasına eklendi.

Başlat Menüsünü açtığınız zaman ise diğer Windows işletim sistemlerindeki gini yan yana değil, üst üste ikiye bölünmüş kutular içeren bir menü karşımıza çıkıyor. Üst kutudan daha önceden kullanmış olduğumuz programlara, alttaki kutucuktan ise bilgisayarımızdaki önemli dosya ve klasörlere hızlı ve kolay bir şekilde girebiliyoruz.

Bu özelliklere ek olarak başlat çubuğunun üzerine MacOS işletim sistemindeki gibi en beğendiğiniz ve gözünüzün önünde durmasını istediğiniz uygulamaların kısayollarını ekleyebiliyoruz.

Windows 11’de Artık Daha Modern İkonlar Var

Daha önceden Windows 10 ile birlikte daha da modernleşen ikonlar Windows 11 ile birlikte daha düz ve sade bir görünümle tasarımları yapılmıştır. Ayrıca içeriğin kategorisine göre de farklı renklere sahip olduğunu görebiliriz.

Windows 11 ile Yeni Gelen Widget Özelliği Nedir?

En son Windows 7 var olan widget özelliği maalesef Windows 7’den sonraki hiçbir işletim sisteminde kullanılmamıştır. Fakat daha sonra Microsoft’un aldığı karar ile artık Windows 11’de eski gibi widget özelliği kullanılacak. Widgetleri tamamen kendinize göre özelleştirebilmenizde ayrı bir yenilik olarak değerlendiriliyor. Ek olarak widgetlere ekranınızın sol alt köşesinden ulaşabilirsiniz ve kolayca kullanabilirsiniz.

Windows 11’de Yenilenen Karanlık Mod Özelliği Nedir?

Bilindiği üzere daha önce de Windows 10’da yer alan bu özellik sayesinde aynı Android ve İOS mobil işletim sistemlerindeki gibi pil gücünden tasarruf sağlayarak bilgisayarınızı daha uzun süreli kullanmanıza yarayacak.

Windows 11’in Yeni Açılış Sesi

Windows 11’de diğer Windows işletim sistemlerine nazaran kullanılan işletim sisteminin açılış, uyarı ve bildirim sesi daha yumuşatılmış bir şekilde kullanıcılara sunulacak böylelikle insanları rahatsız etmeyen ve rahat bir kullanım ortamı oluşturulmuş olacak.

Windows 11 Nasıl Yüklenecek?
Windows 11 Nasıl Yüklenecek?

Windows 11 Dokunmatik Ekranlara Olan Uyumu

İlk olarak Windows 10’da sunulan dokunmatik ekran kullanıcılarına özel olan “Tablet Modu” adı verilmiş arayüz artık Windows 11 işletim sisteminde bulunmayacak. Bunun yerine dokunmatik ekran kullanıcıları da normal kullanıcılar gibi işletim sistemini rahatlıkla hiçbir uyum sorunu yaşamadan kullanabilecek.

Windows 11 Artık Yumuşatılmış Köşeli Pencerelere Sahip

Windows 10’da açtığımız ve kullandığımız dosya pencerelerinin köşeleri sert ve keskin bir yapıya sahiptir. Ancak Windows 11’de bu tarz bir tasarım yerine daha yumuşak köşelere sahip dosya pencereleri tasarımı kullanılmış. Bu da Windows 11 tasarım olarak diğer işletim sistemlerine göre üstünlüğünü öne çıkarıyor.

Windows 10’dan Gelen Çoklu Pencere Özelliği

Windows 10’da birden çok işi farklı pencerelerde yapmak isteyenler ve işini daha kolay bir şekilde halletmek isteyenler için getirilmiş olan bu özellik artık Windows 11 kullanıcılarına da sunuluyor. Bu özellik Windows 11’de biraz daha geliştirilerek daha modern ve küçük bir ekranın içerisine yerleştirilerek Windows 11 kullanıcılarına sunuluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu