GündemTeknoloji

ClubHouse Uygulaması Nedir?

ClubHouse uygulaması, 2020 tarihinde Alpha Exploration yazılım şirketi tarafından geliştirilmiş, sesli sohbet şeklinde etkileşim imkanı tanıyan bir sosyal medya platformudur. Facebook ve Instagram gibi uygulamalardan farklı olarak video ve fotoğraf paylaşımı yapılmayan ClubHouse yazılımında, kullanıcılar ilgilerini çeken konularda sohbet odalarına girerek sesli mesaj yoluyla tartışmalara katılabilmektedirler.

ClubHouse Uygulaması Nedir?

Uygulamaya direkt olarak üye olamıyorsunuz. Üye olmak için bir bekleme listesi mevcuttur. Bekleme listesine girmeden uygulamaya kayıt olmak için, uygulamayı kullanan bir kullanıcı tarafından size referans verilmesi yani davetiye almak zorunlu tutulmuştur. Popülerliği her geçen gün artan uygulama, 21 Ocak 2021 tarihi itibariyle 1 milyar dolar piyasa değerine ulaştı.

ClubHouse Nasıl Kullanılır?

ClubHouse uygulaması facebook ve instagram gibi yazılı olarak değil de mevcut odalara sesiniz ile etkileşim yapabileceğiniz bir platformudur. Konu başlıklarına göre oluşturulan sohbet odalarında kullanıcılar, sohbet yöneticisinden izin almaları durumunda sohbete dahil olabilirken ya da istemedikleri durumda sadece dinleyici olarak da sohbete katılabiliyor. ClubHouse uygulamasında, Facebook, Twitter ve Instagram’dan farklı olarak yazılı şekilde mesajlaşma, görüntülü konuşma, video çekme, gönderi ya da fotoğraf paylaşımı yapılmamaktadır. Uygulama şimdilik sadece iPhone kullanıcıları yani İOS kullanıcılarına sunuluyor.

ClubHouse’a Nasıl Kayıt Olunur?

Şu an için sadece iPhone yani İOS kullanıcılarına hizmet veren uygulamayı öncelikle cihazınıza indirmeniz gerekiyor. Kullanıcı adınızı seçilip SMS ile hesabınızın doğrulaması yapıldıktan sonra ClubHouse, hesabınızı hemen aktif etmeyip, sizi bekleme listesine alıyor. Hali hazırda uygulamaya üye olup kullanan bir kullanıcının davetiye göndermesi sonucunda bekleme listesine girmeden üyelik işleminiz hızlıca tamamlanıyor.

ClubHouse'a Nasıl Kayıt Olunur?

Üyelik işlemi tamamlandıktan sonra türlü türlü konulardan ilginizi çeken farklı konu başlıklarındaki sohbet odalarına isterseniz dinleyici isterseniz sesli etkileşim yoluyla konuşmacı olarak dahil olabilirsiniz. Popülerliği her geçen gün artan uygulamanın Android cihazlar için de geliştirilmekte olduğunu belirtilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu