Ekonomi

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bitcoin herhangi bir finans kurumu ya da merkezi bir kuruluşla ilgisi olmayan bir para birimi olarak tanımlanabilir. Kısacası dijital ortamda yaratılmış dijital para da denilebilir. Bitcoin hakkında bilinmesi gerekenleri kısaca sıralayacak olursak; kripto para birimi olarak da adlandırabileceğimiz bitcoin kullandığımız paralar gibi merkez bankası tarafından üretilmez, varlıkları dijital ortamlarda başlayan ve dijital ağlarda hayatına devam eden bir para birimdir.

Bitcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlk olarak bu sanal para birimi 2008 yılında kimliği belirsiz bir kişi ya da kişiler tarafından ortaya atıldı. Farklı amaçlar için de kullanılan bitcoin teknolojisi merkezi bir yönetim sistemi olmadan tüm kullanıcıların ortak veriyi kullanabilmesi ile çalışır.

Bu Para Birimini Özel Yapan Nedir?

Bitcoin üretimi belli bir teknoloji ile sağlandığından saatlik ve toplamda üretilebilecek para miktarı bellidir. Oluşturulan sisteme karşılıksız bitcoin eklenmesi mümkün kılınmamıştır. Para transferlerinde herhangi bir komisyon ödemek zorunlu olmamakla birlikte işlemlerinizin daha hızlı yapılmasını talep ettiğinizde komisyon ödeyerek işlemlerinizi hızlandırma yetkisi tanımlanmıştır.

Bitcoini Kimler Üretebilir?

İsteyen herkes dijital para birimi olan bitcoini üretebilir mi? Sorusu aklınızda yer etmiş bir durumdaysa bu sorunun teorik olan cevabı olumlu olarak evettir. Dijital para üretme işlemine mining adı verilir. Bitcoin çıkarma işlemine ise bitcoin mining adı verilmektedir.

Günümüzde Çin merkezli pek çok firma bu konuda oldukça ilerlemiş durumda olmakla birlikte, bireylerin yalnız başına hareket ederek bitcoin çıkarma işlemi yapması artık pek mantıklı ve kârlı olmamaktadır. Dev firmalara karşı tek başına savaşmak kolay olmayacaktır.

Bitcoin almak ve satmak için temelde iki farklı yol bulunur; bunlardan ilki bu konuyla alakalı bir borsaya girerek belli bir komisyonla dijital para almak ve satmaktır. İkinci yol olarak ise size önceden dijital para sahibi olmuş kişileri bularak bunlarla alışveriş yapmayı önerebiliriz. Tabi bu aşamada güvenliği en üst düzeyde tutmanız sizin yararınıza olacaktır.  Yüz yüze yapılan alışverişler bankalar aracılığıyla yapılan alışverişlerden daha güvenli olmaktadır.

Üretim Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Bu para biriminin belirli bir zaman/miktar sınırlaması vardır. Ayrıcı dört yılda bir kez olmak üzere bitcoin miktarı yarılanır.

Bu işi yapan şirketler büyük işlemci gücüyle bu işlemi gerçekleştirdiklerinden bitcoin bulma şansları tabiî ki tek bir bilgisayardan bunu yapan kişilere oranlar daha yüksektir.

Dijital Paramızı Nasıl Saklamalıyız?

Bitcoin blockchain adı verilen ağda tüm kayıt ve işlem bilgileri saklanmaktadır. Bu ağ sayesinde herkes kendi dijital cüzdanını oluşturma hakkında sahiptir.  Oluşturulan bu cüzdan bilgisi ağa kaydedilerek orada saklanır.

Bitcoin'in Değeri

Bu cüzdana erişim için cüzdan sahibinin yani hesabı oluşturan kişinin özel anahtarı (private key) olmalıdır. Bu cüzdanları kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus güvenirliktir, güvenilir kaynak ile hizmetin alınması ve yine güvenilir temiz bir yerden temin edilmiş olması gerekir. Güvenli işlemler yapmadığınız takdirde kötü amaçlı yazılımlar özel anahtarınızı ele geçirebilir ve cüzdanınızı kontrol altına alabilirler.

Bu konuda da sanal ortamın bize sunmuş olduğu pek çok avantaj var. Dijital para konusunda hizmet veren, aracılık yapan siteler mevcut ancak; bu sitelerde karşılaşılan en büyük sorun gene güvenlik anlamında karşımıza çıkmakta. Bu siteler zaman içerisinde siber saldırılara uğrayabilmekte ve sonuç olarak hesabınız ele geçirilebilmektedir. Kâr yapayım derken zararlı çıkmamak için hesabınızı güvenliğinden emin olduğunuz şekilde yönetmeyi ihmal etmemelisiniz.

Sizde dijital ortamlarda para kazanmak istiyorsanız bitcoin hakkında bilinmesi gerekenleri özenli bir araştırma ile edinerek sanal dünyanın vermiş olduğu kazanç kapılarını aralayabilir ve sanal ortamlarda güvenli bir şekilde para kazanabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu