Ekonomi

En Kolay Hibe Alınacak Projeler Nelerdir?

Girişimcilerin ihtiyaç duyduğu finansman çeşitli proje ya da işler kapsamında devlet tarafından hibe şeklinde karşılanır. Bu girişimcilerin yapabileceği çok çeşitli işler bulunmaktadır. Farklı iş planları oluşturarak devlet desteklerine başvurmak mümkündür. Bu konuda özellikle kadın girişimciler Kosgeb tarafından oldukça desteklenir. Kosgeb haricinde de hibe alınması mümkün pek çok kurum bulunur.

En çok hibe verilen projeleri ise şu şekilde sıralamak mümkün olur;

  • Mağazacılık sektörü ile ilgili projeler
  • Oto yıkama işleri için hazırlanan projeler
  • Kafe açmak isteyenler
  • Elektronik eşya tamiratı ile ilgili projeler

Yukarıda bahsedilen sektörler en fazla tercih edilen ve en kolay hibe alınabilecek projeler olarak karşımıza çıkacaktır.

En Kolay Hibe Alınacak Projeler Nelerdir?
En Kolay Hibe Alınacak Projeler Nelerdir?

Hibe Nedir?

Sözlük anlamı olarak bakıldığında karşılıksız verme anlamı taşıyan hibe belirli bir proje dahilinde devlet desteğine ihtiyaç duyan kişiler için verilen destektir. Hibe geri alınmayan bir destek olarak karşımıza çıkacaktır.

Mağazacılık Sektörü

Mağazacılık sektörü ile ilgili yapılan projeler en kolay hibe alınacak projeler kapsamında ilk sıralarda yer alır. Mağazacılık sektöründe ne olduğu fark etmeksizin giyim, ayakkabı, kozmetik vb. mağazalarda başvuru için uygulanacak işlemler hepsinde aynı şekilde işlemektedir. Diğer işlerde olduğu gibi mağazacılık sektöründe de bir projeniz var ise öncelikli olarak yapılacak şey bir iş planı oluşturmak olacaktır.

İş Planı Hazırlanmasında Dikkat Edilecek Hususlar

Başarılı bir iş oluşturmanın ilk basamağı budur. Öncesinde internette yer alan iş planlarını araştırmak ve incelemek çok daha iyi olacaktır. Ayrıca Kosgeb onayı almış iş planlarını da bulmak mümkün olacaktır. Kendi iş planınızı oluşturmadan önce kapsamlı bir araştırma yaparak çeşitli iş planı örneklerini incelemek bilgi almak konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Ancak unutulmaması gereken bu iş planı örneklerinin size sadece yol gösterme amaçlı olduğu ve asıl önemli olanını sizin iş planınız olduğu gerçeğidir. Başarıya ulaşmak için içinde bulunduğunuz iş içerisinde özgünlük yakalamanız şarttır.

Bu sebeple iş planı örneklerini taklit etmekten ziyade sadece size yol göstermesi amacı ile incelemeniz çok daha olumlu olarak size dönecektir. Hibe verecek kurumlar için de özgünlük oldukça önemli olduğundan bu konu dikkat edilmesi gereken bir husus olarak karşınıza çıkacaktır. Kurul oluşturulan iş planlarını tek tek ayrıntılı bir biçimde inceledikten sonra işe yarar ve özgün olan projelere destek vermeyi tercih eder. Eğer iş planı hazırlama konusunda sıkıntılar yaşıyorsunuz danışmanlık firmaları bu konularda size yardımcı olacaktır. Danışmanlık firmalarından destek almak haricinde çevrenizde daha öncesinde iş planı hazırlayıp destek alan kişilerden de yardım alabilirsiniz.

Hazırladığınız iş planını kuruma gönderdikten sonra kurul tarafından projeniz incelenecek ve eğer başarılı bulunursa daha sonrasında ön onay alan projelerin gönderildiği kurula iletilecektir. Tabi bu aşamalarda başarılı olup hibe alabilmek için işletmenin sahip olması gereken çeşitli özellikler de vardır. Özellikle işletme kurulumu aşamasında dikkat edilmesi gereken fazlasıyla nokta yer alır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken il nokta müşterilerin belirlenmesi ve mağazada yer alacak ürünlerin belirlenmesi olacaktır.

Örnek vermek gerekirse bir ayakkabı mağazası açacaksanız her ayak numarasına uygun ayakkabıları bulundurmanız, çeşitli renk ve modaya uygun çeşitlere yer vermeniz gerekli olacaktır. Önemli hususlardan bir diğeri de mağazanın yer aldığı lokasyon olacaktır. Satış yapılacak yer belirlendikten sonra satılacak ürünlerin fiyat ve kalite listelerinin bu lokasyona uygun bir şekilde belirlenmesi de gerekecektir. Bununla birlikte bir de size en uygun olan toptancının da bulunması gerekli olacaktır. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra ise artık resmi kurumlardan alınacak izinler doğrultusunda faaliyet gösterilebilir.

En Kolay Hibe Alınacak Projeler Nelerdir?
En Kolay Hibe Alınacak Projeler Nelerdir?

Oto Yıkama

Kosgeb oto yıkamacı açmak isteyen kişilere de destek verir. Oto yıkama açmak isteyenlerin ise dikkat etmesi gereken en önemli husus lokasyon olarak karşımıza çıkacaktır. Örnek vermek gerekirse sanayi bölgelerinde açılan oto yıkamacılar çok daha yararlı olacağından kurum da bu bölgede açmak isteyen kişiler için daha rahat bir şekilde destek imkanı sağlayacaktır. Oto yıkama açmak için de yine aynı şekilde belirli hususları yerine getirmek gerekecektir. Tüm bu hususlar uygulanıp gerekli ekipman da sağlandığı takdirde en son olarak da kurumlardan alınacak gerekli izinler alınıp faaliyete geçilebilir.

Bahsedilen hususlardan bir diğeri de oto yıkamaların gürültü kirliliğine sebebiyet vermemesi açısından konutlara 50 metre kadar uzaklıkta olmaları şeklinde karşımıza çıkacaktır. Bu kurala uymak gereklidir. Kosgeb’in oto yıkama açmak isteyenlere vereceği destek bölgelere göre sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırma iki gruba ayrılmış olup birinci grup 1. ve 2. bölgeden oluşurken ikinci grup ise 3, 4, 5 ve 6. bölge şeklinde karşımıza çıkar.

Kafe Açmak

Kafe açmak en kolay hibe alınacak projeler arasında en başlarda gelir ve getirisi de oldukça yüksek olduğundan en fazla tercih edilen projelerden biri haline gelmiştir. Kafe açmak için yapılacak ilk iş konsept oluşturmak olacaktır. Daha sonrasında hitap edilecek kitlenin belirlenmesi, kafenin dizaynı ve dekorasyonunun belirlenmesi müşterilere sunulacak menünün belirlenmesi gibi pek çok ayrıntı ile uğraşmak gerekecektir. Diğer sektörlerdeki gibi kafe açmak için Kosgeb’den destek almak isteyenlerin de yine aynı şekilde gerekli kursları tamamlayarak sertifika sahibi olmaları gerekir.

Elektronik Eşya Tamiratı

Elektronik eşya tamiratı günümüzde oldukça popüler hale gelmiş işlemlerden biri olarak karşımıza çıkar. Özellikle bilgisayar ve cep telefonu tamiratı için açılacak küçük bir işletme sayesinde oldukça yüksek bir gelir elde etmek mümkün olacaktır. Bununla birlikte sanayide açılan araç elektroniği işletmeleri ile de sıkça karşılaşılır. Ayrıca elektronik eşya tamiratı için açılacak işletmede ekipmanlar için yüksek bir maliyeti de yoktur. Yalnızca gerekli tamirat ekipmanlarını temin etmek yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu