Bilgi Kutusu

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar? Maaşı Ne Kadar?

Dijital pazarlama, internetin yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan bir kavramdır. Ürünlerin tanıtımı ve hizmetinin dijital ortamda yapılması dijital pazarlama olarak adlandırılır. Bu alanda çalışan kişiler dijital pazarlama uzmanı olarak anılırlar. İnternet üzerinde tanıtım ve ürünlerin satışını yaparak para kazanmak isteyenler dijital pazarlama uzmanı ne iş yapar? Maaşı ne kadar? Araştırması yaparlar. Merak edilen sorular hakkındaki cevaplar şunlardır;

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar? Maaşı Ne Kadar?
Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar? Maaşı Ne Kadar?

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital ortamda varlık sürdürmeyi düşünen kişiler dijital pazarlama uzmanlarıyla çalışırlar. Bu kişiler firmaların dijital ortamda prestij kazanmasını sağlamak adına çok sayıda çalışma yaparlar. Bu çalışmaların neticesinde de markaların ve firmaların tanınmasını sağlarlar.

Dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan kişilerin yaptıkları işler ise şunlardır;

 • İnternet dünyasında trend olan ürünleri ve hizmetleri takip ederler.
 • İnternet ve dijital pazarlama alanındaki yenilikleri takip ederler.
 • Markanın ya da firmanın ismini duyurmak adına tanıtım ve reklam çalışmaları düzenlerler.
 • Reklam faaliyetlerini sosyal medyada da sürdürerek daha çok kişiye ulaşmaya çalışırlar.
 • Çalıştıkları firmaların satışlarının artması için pazarlama stratejisi belirlerler.
 • Mobil pazarlama, e-mail pazarlama gibi dijital pazarlama alanında ihtiyaç duyulan uygulamaları öğrenerek kullanırlar.
 • Pazarlama projelerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlarlar.
 • Dijital pazarlama alanında yaşanan krizleri yönetebilirler.
 • Çalıştığı marka veya şirkete ait web sitelerinde ürünlerin doğru ve kaliteli bir şekilde sergilenmesini sağlarlar.

Dijital pazarlama uzmanlarının tüm bu alanlarda başarılı olmaları ve markalarının duyulmasını sağlayabilmeleri adına deneyim sahibi olmaları gerekir. Aynı zamanda yeniliğe açık olmaları ve ayak uyduracak yetkinliğe sahip olmaları gerekir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Dijital pazarlama uzmanı olan kişilerin maaşları bu işi yapmak isteyen kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Maaşlar deneyime, yapılan işe ve çalışılan firmaya bağlı olarak değişiklik gösterir. İlk defa dijital pazarlama uzmanlığı yapacak olan kişiler 1000-2500 TL aralığında maaş alabilirler. Dijital pazarlama uzmanı olarak 1-3 yıllık bir deneyime sahip olanların aldıkları maaş 2500-4000 arasında değişir. 3 yıl veya daha uzun süredir bu işi yapanlar ise 4000 ve çalıştıkları firmaya bağlı olarak daha fazla maaş alabilirler.

Dijital Pazarlama Uzmanlığı Yapma Yolları Nelerdir?

Dijital pazarlama uzmanlığı farklı yollarla yapılabilen bir iştir. Dijital pazarlama uzmanları kendi ürünlerini üretip e-ticaret siteleri aracılığıyla ürünlerinin satışlarını yapabilirler. Bu durumda kazançları ürünlerinin talep görmesine bağlı olarak değişir.

Kişilerin dijital pazarlama uzmanı olarak üretim yapan firmalarda işe başlaması da mümkündür. Bu pozisyonda işe başlayan kişiler web sitelerinin internet dünyasına uygun şekilde yönetilmesini, ürün tanıtımlarını ve satış stratejilerini belirleme gibi alanlarda görevlerini yerine getirirler. Bu mesleği yapmanın son yolu ise dijital pazarlama ajansı kurmaktır. Şirket kuranlar firmaların dijital pazarlama işlerini yerine getirerek kazanç sağlayabilirler. Bu şekilde çalışabilmeleri içinse deneyim ve gerekli bütçelerinin olması gerekir.

Nasıl Dijital Pazarlama Uzmanı Olunur?

Dijital pazarlama uzmanı olmak için eğitim almak bir seçenektir. Bu alanda başarılı olmak isteyen kişiler üniversiteler aracılığıyla verilen pazarlama eğitimini alabilirler. Böylelikle Pazarlama Bölümü mezunu olarak mesleklerini diplomalı olarak yerine getirebilirler. Bunun dışında dijital pazarlama uzmanlığı yapmak için online eğitimler alınabilir. Bu eğitimler sonucunda alınan sertifika ile bu alanda dijital pazarlama uzmanı olarak iş bulmak kolaylaşabilir.

Eğitim almaksızın internet videolarını takip ederek, kitapları okuyarak ve dijital pazarlama alanlarında çalışmalar yaparak da bu mesleği yapmak mümkündür. Ancak bunun için ikna kabiliyetine sahip olmak ve iletişimi güçlü olmak gerekir. Ayrıca internet dünyasına hakim olmakta bu alanda başarı olmak ve işi layıkıyla yapmak için gereklidir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar? Maaşı Ne Kadar?
Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar? Maaşı Ne Kadar?

Dijital Pazarlama Uzmanının Sahip Olması Gereken Yetkinlikler Nelerdir?

Dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmayı düşünen kişilerin başarılı olabilmeleri için bazı yetkinliklere sahip olmaları gerekir. Aksi takdirde yaptığı çalışmaların başarısız olması ve markaların tanınmasını sağlaması zorlaşabilir. Dijital pazarlama uzmanlarının sahip olması gereken yetkinlikler;

 • Seo bilgisine sahip olmalıdır.
 • Sosyal medyaya hakim olmalıdır.
 • Google Analytics ve Google Adwors uygulamalarına hakim olmalıdır.
 • Genel pazarlama stratejilerini bilmelidir.
 • Web sitesi yönetimi konusunda bilgi sahibi olmalıdır.
 • Grafik tasarım ve yazılım konuları hakkında bilgisi olmalıdır.

Bu yetkinliklere sahip olmayan kişilerin online eğitimler, videolar ve web sitesi içeriklerinden yararlanarak kendilerini geliştirmeleri mümkündür. Ayrıca dijital pazarlama alanında çalıştıkça deneyim ve yetkinlik kazanması da mümkündür.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmanın Faydaları Nelerdir?

Dijital pazarlama uzmanı olarak çalışmak kişilere pek çok fayda sağlar. Bu faydalardan en önemlileri şunlardır;

 • İletişim yeteneğinin güçlenmesini sağlar.
 • Yaratıcılık özelliklerinin gelişmesini sağlar.
 • Yaşam kalitesini yükseltme şansı bulur.
 • Çalışarak para kazanabilir.
 • Kendi markası adına çalışan dijital pazarlama uzmanlarının markalarının yükselmesi sağlanabilir.
 • Başarılı olduğu takdirde tercih edilen çalışan olur.

Bu faydaların kazanılabilmesi için dijital pazarlama işinin severek yapılması ve uzman olarak çalışanların kendilerini geliştirmeleri gerekir.

Dijital Pazarlama Nedir ve daha fazlası için: kamilkeles.com/dijital-pazarlama-nedir

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmanın Dezavantajları Nelerdir?

Dijital pazarlama uzmanı olmanın faydaları bulunduğu gibi dezavantajları da vardır. Dezavantajlardan en önemlisi hızlı değişim gösteren internet dünyasında varlık sürdürmeye çalışır. İnternet dünyasındaki gelişmeleri takip etmek ve yeni stratejiler belirlemek zorunda kalır. Reklam çalışmaları için uzun saatler çalışmak zorunda kalabilir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Alınabilecek Eğitimler Nelerdir?

Dijital pazarlama uzmanlığı yapmak isteyen kişilerin online eğitim alması mümkündür. Bu sayede dijital pazarlama alanında bilmedikleri konuları öğrenerek bu işi yapmak için uygun hale gelebilirler. Alınabilecek eğitimler arasında şunlar vardır; dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanlığı eğitimi, seo eğitimi, dijital pazarlama eğitimi, 360 derece dijital pazarlama eğitimi, adwords eğitimi ve dijital pazarlamanın temelleri eğitimidir. Bu eğitimler genellikle sertifikalı eğitimlerdir ve eğitimlere katılan kişiler edindikleri sertifikaları kullanarak iş bulma konusunda kolaylık yaşayabilirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu