Hayvanlar Alemi

Doberman Özellikleri ve Bakımı

Alman köpek ırkı olarak çapraz çiftleştirme yöntemi ile üretilen ilk köpek cinsi olan doberman tazının hızı, rottweilerin renk ve koruyuculuğu, pinscher ve beauceronun iriliği dikkat çekici özellikleri göz önünde bulundurularak elde edilmiştir.

Ömürleri en fazla 20 yıl olan doberman cinsi köpeklerin bir defa da doğurabildiği yavru sayısı da en fazla 8 adettir. Bu cins köpeklerde wobbler sendromu dikkat çeken hastalıktır. Tüyleri parlak ve kısa olan bu cins bir Alman vergi memuru tarafından üretilmiştir.

Çevik, hızlı, korkusuz, sadık ve atılgan özellikleri sebebi ile daha çok polis ve askerlerin yanlarında bulundurdukları bir cins. Özel üretim olan doberman özellikleri ve bakımı hakkında detaylı bilgiler ile bu ırkı daha iyi tanımak gerek. Hareketli bir köpek cinsi olduğu için stres yaşamaması adına beyin ve vücut bakımından sürekli çalıştırmak ve meşgul etmek gerekir bu cins köpekleri.

Doberman Özellikleri ve Bakımı
Doberman Özellikleri ve Bakımı

Doberman Özellikleri Nedir?

Doberman ırkının fiziksel ve karakteristik özelliklerine göre iki başlık altında incelemek gerekir. Fiziksel özellikleri; siyah ve kızıl parlak tüylere sahip olan hayvanın bazı bölgelerinde pas renkli lekeli tüyleri vardır.

Erkeğinin boyu 68–72 cm, dişi boyu 63–68 cm doberman cinsi köpekler ortalama olarak 35–40 kg civarı erkek, 30–35 kg civarın ise dişi ideal kilolardadır.

Ayak yapısı küçük olan dobermanın kusursuz bir görüntüsü vardır. Yay gibi bir vücut ve sağlam kaslara sahiptir. Sert ifadeli mimiklere sahip olan köpek aynı zamanda sahibine karşı son derece mülayimdir. Bazı cinslerinde kuyruk ve kulak kısa ve dik olabilir.

Bunun sebebi üretim olan bir ırk olduğu için kulak ve kuyruk kesilerek şekillendirilebilmektedir. Köpek cinsleri arasında en görkemli ve en cesur köpek olarak bilinir. Karakteristik özelliklerine bakılacak olursa;

 • Eğitilebilir özelliğe sahip
 • Akıllı, sadık ve itaatkardır.
 • Seçici ve ayırt edici özelliği var
 • Hızlı olmaları ile bilinir
 • Çevik ve hareketlidir
 • Dosttur.
 • Koruyucu özelliği vardır
 • Yabancılara karşı hep atak halindedir
 • Dominant bir karaktere sahipti
 • Soğuğu ve özellikle yağmurlu havaları sevmez
 • Sezgileri güçlü
 • Evde kedi dışarda aslan modunda
 • Ait olduğu kişiyi sahiplenir
 • Çocuklarla iyi anlaşır. Yabancı ve suçluları sezgileri ile tanır.
 • Koruma özelliğinden dolayı daha çok bu alanda aktive edilir.

Özel üretim olan bu alman köpeği sahiplenenler genelde korunma ve güçlü görünme hissinde olanların tercih ettiği bir köpek cinsidir.

Doberman Yavru Özellikleri Nedir?

Daha yavru halde iken bile sosyalleşmeye açık olan doberman yavruları safkandır. Yavru dobermanların en çok bilinen özelliği yavru sürecinde çok ama çok üşümeleridir. İlgiye alışık bir yavru dönemleri olan dobermanlar 2 yaşına kadar şımarık bir çocuk gibi davranır.

Doberman yavru köpekleri sürekli sahibinin üzerine atlar. Yavru dobermanların zihinsel ve fiziksel gelişimleri için iyi beslenmeleri ve bakımlarının doğru ve düzenli yapılması gerekir. Dişi bir doberman 8 yavru doberman doğurabildiği için bu süreçte kardeşleri ile birlikte kalmaları gerekir. Yavru halde iken komut eğitimleri verilmelidir. Tuvalet eğitimi kasları gelişmediği için bu süreçte öğretilemez.

Zaten denense de sonuç olumsuz olacaktır. Bulunduğu her alana çişini de yapar kakasını da Yavru köpekler diş çıkarma sürecine girdiği zaman ısırmaya başlar bunun da sebebi diş etlerinin kaşınmasından dolaydır. Yavruluk sürecinde hızla gelişmeye başlayan burnu ile vurmalar yapan bu cins çevresine zarar verebilir.

Yavru köpekleri cezalandırma yöntemi olarak kapalı yere hapsetmek tamamen sakıncalı olup köpeğin daha da agresif hale dönüşmesine neden olacaktır. Otoriteyi yavru sürecinden itibaren takip eder. O nedenle iyi bir otorite kurmak için komutlarda net ve iddialı olmak gerekir.

Aksi halde yavru dobermana söz dinletemez hale gelirsiniz. Kas ve çene yapıları yavru anından güçlenerek gelişir. Bakım süreci masraflı olan dobermanlar yavru süreçlerinden itibaren bu özenli bakımla yetiştirmelidir.

Doberman Özellikleri ve Bakımı
Doberman Özellikleri ve Bakımı

Doberman Bakımı Nasıl Yapılır?

Tüylerini dökmeyen bir cins olduğu için evde bakılabilir olan dobermanlar için en sağlıklı ortam yine de açık ve geniş alandır. Sahiplerine çok düşkün oldukları için sahipleri ile birlikte dolanan dobermanlardan bu durum kesintiye uğratılmamalıdır.

Aksi halde üzüntülerini yemek yemeyerek gösterir ve hastalanırlar. Koku salmamaları için haftada en az 1 defa yıkanmaları gerekir. Düzenli olarak taranmaları da gerekir.

Yasak olmasına rağmen görüntüsü daha da muhteşem olsun diye kuyruk ve kulakları yavru iken kesilerek şekillendirilir. Tırnak kesimi yapılmalıdır. Özellikle kulak temizliği her gün yapılmalıdır. Neden sonuç ilişkisine bağlı aktiviteler ile ruh sağlığını dinç tutmak gerekir.

Yemek yemeyi seven doberman komutlarla beslenme ve bakıma hazır hale getirilmelidir. Bakımında dikkat edilecek en önemli nokta sahibinden sürekli sevgi ve ilgi beklemesidir. Bu sevgi ile enerjik ve mutlu olur.

Doberman Fiyatları Ne Kadar?

İyi ve safkan bir doberman sahibi olamk için Ankara, İstanbul yada Antalya ilinden seçim yapmanız önerilir. Doberman fiyat köpeğin diğer köpeklere göre daha üstün özellikleri olması bakımından biraz pahallıdır. Döviz üzerinden satışı yapılan doberman cinsi köpeklerin tanesi 1000 euro/ dolar olabilmektedir.

Doberman alımı yaparken secereli olmasına dikkat etmek gerekir. Ülkemizde doberman satışını en iyi şekilde gerçekleştiren güvenilir satış noktaları vardır.

Yavru Doberman Hangi Mamayı Yer

Doberman yavru beslerken kemiksiz tavuk balık veya kuzu etini kıyma haline getirerek mama ile karıştırarak vermek gerekir. Bu şekilde beslenmesi gereken yavruların bağırsak sorunu ve dışkılaması sorun olmamaktadır.

Mamaların içerisindeki vitaminler ve proteinler son derece faydalı olup yavru dobermanların gelişimi için böyle bir karışım hazırlanması önemlidir. İki haftada bir yine vitamin katılmış ciğer verilmesi öneriliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu