Hayvanlar Alemi

Çin Aslanı Özellikleri ve Bakımı

Çin aslanı özellikleri ve bakımı konusunda bilgi almak istiyorsanız bu yazı tam da size göre olacaktır. İnsanlar, her geçen gün evcil hayvanları evlerinde ya da bahçelerinde daha çok tercih etmeye başladı. Bunun öncelikli sebebi ise değişen ve her şeyin kolaylaştığı modern çağda ilişkileri yürütmenin eskiye göre daha zor olduğudur. Aynı zamanda insanlar için de ilişkileri bitirmek daha kolay hale gelmiştir.

Bu yüzden yalnızlaşan insanlar çareyi evcil hayvanlarının koşulsuz sevgilerinde bulmuşlardır. Köpekler de evlerde ve bahçelerde en çok tercih edilen evcil hayvanlardan biridir. Özellikle ev köpeği olarak adlandırılan evde beslemeye uygun olan ve aile yaşantısını seven köpekler daha çok tercih edilmektedir.

Çin aslanı da gerek huyu gerekse bakımı yönünden bu köpek cinslerinden biridir. Özellikle çocukların da evcil hayvan istemeye başladığı bu dönemde, Çin aslanı çocuklar için de oldukça doğru bir seçenek olacaktır. Çin aslanları koruyucu yapıları, sevimli suratları ve kabarık tüylerinin yanı sıra çok sık havlamayan bir köpek olmasından dolayı rahatlıkla tercih edilebilir.

Çin Aslanı Özellikleri ve Bakımı
Çin Aslanı Özellikleri ve Bakımı

Çin Aslanı Özellikleri Nedir?

Çin aslanı, chow chow köpek olarak da adlandırılan bir köpek cinsidir.

Bazı özelliklerinden bahsedecek olursak:

  • Dış Görünüm: Gösterişli görünümüyle dikkatleri hemen üzerine çeken bir köpek cinsidir. Dış görünüş olarak dikkat çeken ilk şey elbette kabarık tüyleridir. Aslan görünümü verdiği için ismini de buradan almıştır. Küçük ırk olarak değil de büyük ırk köpekleri olarak kabul edilirler. Görünümlerinden sonra en dikkat çeken özellikleri ise dillerinin siyah olmasıdır. Dilleri bazen mor ya da mavi olan türleri de bulunabilir. Hastalıklı olduğu düşünülse de bu ırkın özelliklerinden biri siyah dilleridir. Siyah burunları ve küçük, yuvarlak kulakları vardır. Kıvrık ve tüylü kuyrukları vardır. Her zaman tüyleri tek renk olur. En az bulunan türleri beyaz renkli olan Çin aslanlarıdır.
  • Karakter: En belirgin karakteristik özelliği ise kafalarına göre yaşamayı ve başlarına buyruk olmayı severler. Bu sebeple kediye benzetilir. Aileye çok düşkündür ve koruyucu özelikleri fazladır. Çok fazla havlamadıkları için evlerde çok sık tercih edilirler. İnatçı oldukları için eğitilmeleri kolay olmaz. Yabancılara karşı mesafelilerdir. Özellikle yavruyken sosyalleşmesi gereken bir köpektir. Yoksa çok agresif olabilirler. Her ne kadar apartmanda yaşamaya uygun olsalar da bahçede daha mutlu olurlar.

Özellikleri ve karakter yapısı gereği bakmak için tercih edilen köpek cinslerinden biri olan Çin Aslanı, hem dış görünüşü hem de yapısı gereği oldukça popülerdir.

Çin Aslanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Çin aslanının bakımı, tıpkı tüm evcil hayvanların olduğu gibi oldukça önemlidir. Çin aslanı bakanların en çok dikkat etmesi gereken konu sıcak havalardır. Çin aslanları sıcak havalardan hiç hoşlanmazlar ve hastalanabilirler. Bu yüzden aşırı sıcak bir iklimde yaşıyorsanız köpek serinletici ürünler kullanabilirsiniz.

Tüyleri yoğun ve sık olduğu için haftada en az bir kere uygun fırçayla taranmalıdır. Bu sayede ölü tüylerden arınan köpek hafifleyecek ve rahat hissedecektir. Özellikle de mevsim geçişlerinde yoğun tüy dökerler. Çok enerjik olmadıkları için aşırı egzersiz ihtiyacı duymazlar. 15-20 dakikalık yürüyüşler onlar için yeterlidir.

Beslenme düzeninde ise yaşına uygun mama tercihi ve miktarı önemlidir. Aç kalmasına ya da aşırı kilo almasına sebep olabilirsiniz. Aynı zamanda düzenli olarak veteriner kontrolleri yaptırarak sizin fark edemeyeceğiniz olası olumsuzlukların farkına vararak erken önlem alabilirsiniz. Bakımı ve beslemesi kolay olan Çin aslanları aile bağlılıkları yüksek köpekler oldukları için uzun süre evde yalnız bırakılmamalıdır. Bu durumda küsme gibi tepkiler verebilirler.

Çin Aslanı Fiyatları Ne Kadar?

Özel ırk köpekler elbette bir bedel karşılığında elde edilir. Bu beden, ırkı, büyüklüğü ve yaşı gibi özelliklere göre değişiklik gösterir. Dünyada var olan en eski köpek ırklarından biri olan Çin aslanları, karakter yapıları gereği evde beslemeye uygundurlar.

Ortalama olarak bir Çin aslanı fiyatları 5000 TL civarındadır denebilir. Ancak şunu unutmayın ki köpekler ve diğer tüm evcil hayvanlar özel bir bakım gerektirir. Maddi anlamda da ciddi harcamalar yapmanız gerekebilir.

Bunları karşılayamayacağınızı ya da bakamayacağınızı düşünüyorsanız hiç evcil hayvan sahibi olmamanızda fayda var. Çünkü alınıp sıcak aile yuvasına ve sevgisine alışan köpekler daha sonra terk edildiklerinde ya da barınaklara bırakıldıklarında ciddi depresyona girebilirler. Yemek yememe gibi huylar da edinerek sağlıklarına da ciddi zarar verirler.

Çin Aslanı Özellikleri ve Bakımı
Çin Aslanı Özellikleri ve Bakımı

Yavru Çin Aslanı Hangi Mamayı Yer

Köpeklerde elbette her yaş önemlidir ve her dönemde dikkat edilmelidir. Ancak yavruluk dönemleri en hassas oldukları dönemdir. Maması, aşıları ve bakımı tam ve zamanında olmalıdır. Özellikle obezite riski olan cinslerde mama seçimi, mama miktarı çok önemlidir.

Genetik olarak yatkın oldukları hastalık olan kalça dispalizisi hastalığına yakalanmamaları ve aşırı kilo alımının önlenmesi, chow chowların yani Çin aslanlarının en dikkat edilmesi gereken konularından biridir. Protein kaynağı yüksek olan ancak yağ oranı düşük olan mamalar tercih edilmelidir. Böylece hem gereken proteini alacaklar hem de yağ oranı düşük olduğu için aşırı kilo almayacaklardır.

Yavrular günde 3 öğün mama ile beslenir ve bu mama belirli oranda mümkünse de her gün aynı saatlerde verilir. Verilen mama günlük mama miktarının eşit oranlarda 3 öğüne paylaştırılmasıyla olur. Eğer herhangi bir sebepten mama değişimine gidilecekse, bunun kademeli olarak yapılması gerekir.

Ani değişimde köpek yeni mamayı yemediği gibi eskisini de yemeyebilir. Aynı zamanda şiddetli biri ishal de görülebilir. Bu yüzden kademeli olarak eski mamaya parça parça eklenmelidir. Yavru Çin aslanı için tercih edilen en popüler mama yetişkinlerde somonlu mamadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu