Hayvanlar Alemi

Dünyanın En Pahalı Köpek Cinsleri

Birçok insanın sevimli dostları olarak bilinen köpekler yetiştirilme biçimleri ve cinsleri ile birbirlerinden ayrılıyor. Sahiplerine karşı oldukça sadık olan bu canlıların bakımı ise oldukça pahalıya mal olabiliyor. Aşıları, gıdaları ve tüm diğer masraflarıyla büyük fiyatlar ödemeniz gerekebiliyor. Bu sevimli hayvanların sahiplenme fiyatları ırklara göre değişkenlik gösterirken onları hemcinslerinden ayıran bazı özellikleri olduğunu ifade edebiliriz.

Dünyanın En Pahalı Köpek Cinsleri
Dünyanın En Pahalı Köpek Cinsleri

Dünyanın En Pahalı Cinsleri

Dünya üzerinde yer alan birçok hayvan petshoplarda satışa sunulabiliyor. Ancak bazı havyanlar bu noktada özel tutuluyor. Nadir ırklar olarak ifade edilebilen bazı köpek türleri yüksek fiyatlara mal olabiliyor.

Dünyanın en pahalı köpek cinsleri ise;

  • Airdale terrier
  • Basset Hound
  • Bearded Collie
  • İngiliz Tazısı
  • Saluki

Gibi örneklerden oluşuyor. Bu köpeklerin maliyetleri değişkenlik gösterirken aynı zamanda nitelikleri de farklılaşıyor. Hassas bir yapıya sahip olan cins köpekler özel bakım ile yaşamlarını devam ettiriyor.

Airdale Terrier

Airdale terrier cinsi köpekler yaklaşık olarak 1.000 dolara satılıyor. Bu cinslerin kalın tüyleri bulunuyor. Aynı zamanda uzun düz bir başa ve derin göğse sahipler. Orantılı bir vücutları vardır. Ön ayakları ise düzgün yapısı ile dikkat çeker. Kulakları ise hafifçe öne ve yana doğru kıvrılır. Burunları ise siyahtır.

Karakter özelliklerine baktığımızda ise nazik ve cana yakın olmaları ile ön plana çıkarken aynı zamanda akıllı ve sevecendirler. Bu ırklar eğitime kolay cevap verir. Ayrıca yüzebilen, koşabilen ve atılan topları yakalayıp getirebilen canlılardır.

Bu türdeki köpeklerin ağırlıkları ise ortalama 17-23 kiloya denk gelirken uzunlukları ise 56-63 cm arasında değişkenlik gösteriyor.

Basset Hound

Yaklaşık olarak 1200 dolara satılan Basset Hound cins köpekler Fransızca anlamıyla yere yakın, alçak anlamına geliyor. Bacakları kısa olan bu köpeklerin Fransız av tazılarının cücelerinden ürediği düşünülüyor. Aynı zamanda bu ırk ilk olarak 1863 yılında Paris köpek cinsinde kayıtlara geçmiş. Derisinin üzerinden bol duran ve kafasında katmanlaşan bir tabaka vardır.

Ayrıca kadife gibi yumuşak kılları çok uzundur. Burunlarının üstüyle aynı hizaya kadar inen kuşlaklara sahiptirler. Kulakları düz durmayan katı bir yapıdadır. Bir diğer önemli özellikleri iri dişlerinin olmasıdır. Dudakları ise aşağı sarkıktır. Üzgün bakışları olan kahverengi gözleri oldukça yumuşaktır.

Çok gür sesle havladıklarından dolayı apartman yaşamına uygun olmadıkları söylenirken aynı zamanda bahçeli evlerde bakılmaya uygundurlar. Av köpeği özelliğine sahip olduklarından dolayı ise koku alma duyuları oldukça kuvvetlidir. Nazik, sadık ve tatlı huylu bu köpekler 28-38 cm boy aralıklarına sahiptirler.

Bearded Collie

İnsanlar tarafından isimleri Beardie olarak bilinirken fiyatları ortalama olarak 1400 dolara denk gelir. Ayrıca orta büyüklüktedirler. Kaba tüyleri olan bu hayvanlar çevik birer çoban köpeği niteliğine sahiptirler. Ayrıca sürekli olarak kuyruklarını sallarlar.

Zıplama huyları olan bu köpekler oyun canlısı, sevimli, enerjik oldukları ve özgürlüğüne düşkün oldukları söylenebilir. Ayrıca egzersiz yapmayı severler. Uzun tüylerinin taranmasından da oldukça hoşlanırlar. Bu ırk köpeklerin uzunlukları ise 50-56 cm aralığındadır. Ayrıca 18-27 kg aralığında bir kiloya sahiplerdir. Ortalama on iki yıl yaşarlar.

İngiliz Tazısı

Yaklaşık olarak 1600 dolara satılan bu tazıların geniş kafaları ve atletik yapıları vardır. Boyunları uzun olup arka bacakları ise çok kuvvetlidir. Çok iri göz yapısına sahiptirler. Kulakları ise başa yapışık bir şekle sahiptir. Patilerinin kediayağı gibi olduğu ifade edilebilir. Siyah, kahverengi ve beyaz olarak üç çeşitleri vardır.

Cesur ve iyi niyetli olan bu hayvanların insanlarla arası iyidir. Ayrıca bu ırkların ev gibi kapalı alanlar dışında geniş bahçelerde bakılması gerekir. Egzersizlere yatkındırlar. Erkek köpeklerin uzunluğu 63 cm olurken dişilerde bu boy 61 cm olarak ifade edilebilir.

British Bulldog

Yaklaşık 1600 dolara satılan ingiliz bulldog köpekleri orta çağlardan bu yana boğalarla güreştirildikleri için bulldog adını aldılar. Ayrıca ataları mastif olan köpeklerdendir. Güçlü ve cesurdurlar. Çok fazla hareketli olmayan bu cins köpekler bahçesiz evlere de uyum sağlayabilirler. Sevecen olan bu köpekler başka bir tür köpekle büyürlerse onlarla iyi anlaşırlar.

Saluki

Yaklaşık olarak 2500 dolara satılan Saluki tipi köpekler mısır kraliyet köpeği olarak biliniyor. Aynı zamanda firavun döneminden bu yanan insanların dostu oldukları da söyleniyor. Tarih içerisinde Çinli ipek yolu tüccarlarının salukileri tavşan avlamada eğittikleri aktarılıyor.

Uzun boyları ve ince bacakları ile ön plana çıkan bu hayvanların erkek cinslerinin ağırlığı 60 km olurken yükseklikleri 30 cm denilebilir. Salukiler egzersize çok düşkündürler bu sebeple hareket etmeye hazır bir aile içerisinde büyüyebilirler.

Dünyanın En Pahalı Köpek Cinsleri
Dünyanın En Pahalı Köpek Cinsleri

Peruvian Inca Orchid

Yaklaşık olarak 3.000 dolar ve üstünde satışa sunulan bu köpekler ise dünyanın en garip görünümlü sayılabilecek nadir köpek cinsleri arasındadır. Ayaklarının ve başlarının üzerine sarı kıllar yer alırken tamamen tüysüz bir derine sahiptirler. Ayrıca derileri gri renktedir. Bakır ya da çikolata renkleri de sık rastlanır.

Azawakh

Amerika birleşik devletlerinde yaygın olarak görülen bu hayvanlar az sayıda bulunur. Afrika ırkı köpekler arasındadırlar. Bekçi köpeği ya da av köpeği olarak yetiştirilmişlerdir. Bu köpeklerin 64 km hıza kadar koşabildikleri ifade edilir.

Lowchen

Almanca terim olarak küçük aslan anlamına gelen isimlerinin yanında beyaz tüyleri ile dikkat çekerler. Farklı görünümlerinden dolayı ün kazanmışlarıdır. Ayrıca bu hayvanları değerli kılan en önemli özelliklerinden biri de bu türün dünya üzerinde az rastlanır olmasıdır.

Akita

İlgi çekici tüyleri ile dikkat çeken bu hayvanlar filmler sayesinde diğer köpek ırklarına nazaran daha tanınır olmuştur. Ayrıca kökeni kuzey japonyaya dayanır. Kalın tüyleriyle soğuğa karşın dayanıklıdırlar. Akita köpeklerin davranışları kedilere oldukça benzetilir. Bu köpeklerin fiyatı ise yaklaşık olarak 4500 dolardır.

Hayvanlar Hakkında Daha Fazlası > https://www.pusholder.com/hayvanlar-alemi/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu