Teknoloji

Dünyanın En Çok Satan Telefon Markaları

Motorola şirketi tarafından 1973 yılında ilk kez üretilen cep telefonu büyük aşamalardan geçti. İlk telefonun oldukça ağır olması ve kısıtlı imkanlar içermesi ile başlayan telefon sektörü günümüze kadar çeşitli boyutlardan geçti. O süre içerisinde birçok firma ve marka da sektörde kendine yer bulurken yüzlerce farklı model piyasaya sürüldü. Uzun bir süre teknolojinin gelişmesine de öncülük eden telefon sektörü özellikle akıllı telefonların çıkışı ve internet olanaklarının artması ile daha da özellikli bir hal aldı.

Günümüzde üretilen cep telefonlarında ise onlarca farklı özellik bulunuyor. Sektörde yer alan markaların kendi aralarındaki rekabeti sektörü olumlu yönden de etkiliyor. Cep telefonları eski dönemlerin aksine eğlence, iş, sosyal medya ve birçok farklı amaçla kullanılması rekabeti olumlu yönde de etkiliyor. Son zamanlardaki gelişmeler sayesinde cep telefonları bilgisayar kadar işlevsel hale gelmiştir.

Dünyanın En Çok Satan Telefon Markaları
Dünyanın En Çok Satan Telefon Markaları

Dünya Telefon Sektöründe En Fazla Telefon Satışı Yapan Markalar

Sektördeki rekabet hem daha teknolojik ürünleri doğuruyor hem de daha uygum fiyat politikasına sebep oluyor. Bu da daha fazla telefon satışına neden oluyor. Son yıllarda telefon sektöründeki gelişmeleri takip etmek neredeyse imkansızdır. Her geçen gün farklı bir marka yeni bir özelliği tanıtıyor veya yeni bir modelini piyasaya sürüyor. Bu rekabet ve teknolojik gelişmeler telefon satışlarının da artmasına sebep oluyor. Son yıllarda ise dünyanın en çok satan telefon markaları aşağıdaki gibidir:

 • Samsung
 • Huawei
 • IPhone
 • General Mobile
 • Xiaomi
 • VIVO
 • LG
 • Casper
 • Sony
 • OPPO
 • Lenovo
 • HTC
 • ASUS
 • Nokıa
 • Oneplus
 • Meizu

Hayatın bir parçası haline gelen telefonlar sosyal medya, haber ve video içerikleri ile herkesin kullandığı cihazlar olarak kayda geçmiştir. Bu telefonlar farklı özelliklere sahip olsa bile kamera kalitesi ve çalıştırdığı uygulamaları ile ön plana çıkıyorlar.

Samsung

Birçok elektronik üründe olduğu gibi telefon sektöründe de Samsung en fazla satışa sahip şirkettir. Güney Kore firması uzun yıllardır faaliyet gösterdiği sektörde son teknolojiye sahip telefonları ile üç yüz milyonun üzerinde bir satış rakamına da ulaşmıştır. Samsung bu rakama birçok farklı modeli ile ulaşmıştır. Samsung Galaxy S9, Galaxy M21, Galaxy A71, Galaxy Note 10 Plus, Galaxy Note 10 Life, Galaxy S20, Galaxy a90 ve Galaxy A71 firmanın en fazla satış yaptığı ürünlerden bazılarıdır.

Huawei

1987 yılında çok uluslu olarak kurulan şirket Çin patentlidir. Son yıllarda telefon sektörüne farklı bir giriş yapan şirket hem daha ucuz hem de daha teknolojik cihazlar geliştirmeyi başarmıştır. Yıllık 105 milyar dolarlık bir satışla dünyanın en fazla cep telefonu satan firmalardan biri olmayı başarmıştır. Firma Huawei P20, Huawei P20 Lite, Huawei P30, Huawei P30 Pro, Huawei P Smart, ve Huawei Mate 20 Pro gibi birçok telefon modeli ile piyasada faaliyet gösteriyor.

IPhone

Dünyanın en pahalı ve en kaliteli telefonlarını üreten IPhone dünya genelinde en büyük prestije sahip telefon üreticisidir. Firma Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş diğer telefonlardan farklı birçok özelliğe sahiptir. Farklı bir dizayna sahip olan telefonun uygulamaları bile farklıdır. Son yıllarda 80 milyar doların üzerinde bir gelir elde eden firma diğer markalara göre biraz daha az modelle piyasada yarışıyor. IPhone X, IPhone 11 Por, IPhone 11, IPhone XR, IPhone XS, IPhone SE ve IPhone 8 Plus en fazla satılan IPhone modelleridir.

OPPO

OPPO 2001 yılında kurulmasına rağmen son yıllara kadar fazla rağbet gören bir marka değildi. Son yıllarda büyük atılım yapan Çin firması yıllık 30 milyon adet satışa ulaşmıştır. Bu satışlardan dolayı dünyada en fazla telefon satışı yapan firmalar listesine giren OPPO birçok modeli bulunuyor. OPPO F5, OPPO F3, OPPO F7, OPPO F11, OPPO A31, OPPO F15 ve OPPO A serisi firmanın en çok satış yaptığı telefonlardır.

Xiaomi

Xiaomi sektöre sonradan katılmasına rağmen piyasaya sürdüğü akıllı cep telefonları ile büyük bir rekabet fırsatı sundu 2010 yılında Çin’de kurulan şirket 120 milyonun üzerinde yıllık satışı ile en fazla telefon satan markalar listesine girmeyi başarmıştır. Firma Redmi Note 9, Redmi Note 9 Pro, Redmi Note 8, Redmi Note 8 Pro ve Mi 10 Ultra gibi modellerle dikkat çekmeyi başarmıştır.

Dünyanın En Çok Satan Telefon Markaları
Dünyanın En Çok Satan Telefon Markaları

VIVO

2009 yılında Çin’de kurulan telefon üreticisi şirket kısa bir süre içerisinde telefon yelpazesini geliştirerek dünya telefon piyasasında büyük ses getirmeyi başarmıştır. Telefonun dışında birçok yazılım hizmeti de veren VIVO yıllık ortalama 50 milyon telefon satıyor. VIVO Y11, VIVO V15, VIVO U10, VIVO U20, VIVO S1, VIVO Z1, VIVO V17, VIVO S1 ve VIVO V17 Pro ile en çok satan markalardan biri olmayı başarmıştır.

Lenova

Honk Konk merkezli şirket 1984 yılında kurulmuştur. Ürettiği telefonların piyasa koşullarında daha ucuz ve özellikli olması ile dikkat çekiyor. Dünya piyasasında 40 milyon üretim ve satış rakamlarına ulaşan firma kısa sürede kendini ispatlamayı başarmıştır. Lenova K5 Note, Lenova Z5, Lenova Z5 Pro GT, Lenova Z5s, Lenova K5 Note, Lenova Vibe K5, Lenova K6, Lenova Z2 ve Lenova P2 gibi modeller en fazla satış yapılan modellerdir.

LG

Güney Kore patentli telefon üretici firma olan LG son yılların en büyük atılımını yapan şirketlerden biridir. Telefon piyasasının yanı sıra bilgisayar ve kamera sektöründe de faaliyet gösteren firma 30 milyonun üzerinde bir telefon satışı yapıyor. Bu satışlara ulaşmasını sağlayan telefon modellerinden bazıları; LG K61, LG Q70, LG C30 Plus, LG W10 Alpha, LG Stylo 5 ve LG G7 Plus Think Q modelleridir.

Cihazınızın Performansını Artıracak Yöntemler > https://www.pusholder.com/cihazinizin-performansini-arttiracak-yontemler/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu