Teknoloji

Gta 6 İçin Yapay Zeka Teknolojisi Patenti Başvurusunda Bulunuldu

Rockstar Games firmasının çatı şirketi olan Take-Two Interactive tüm oyuncuların heyecanla beklediği GTA 6’da yer alan NPC patentini Reddit üzerinden görücüye çıkardı. Patent ile NPC’lerin bugüne dek hiç görülmemiş şekilde oyunlarda yer almasını sağlayacak. Patent, NPC’nin her birini farklı kişilik özellikleriyle donattı. Bambaşka bir oyun deneyimine imza atarak yapay zekâ desteğiyle patent aldı. Patent ilk olarak GTA 6’da yer bulacak. Konuşulduğu gibi olması halinde ise GTA 6’da yer alan NPC’ler şimdiye dek hiç olmadığı bir zekâya sahip olacak.

GTA 6 Yapay Zeka

Take-Two Interactive Patent Ekim 2020’de Sunuldu

Reddit tarafından yapılan paylaşımda görüldüğü üzere Take-Two Interactive patent belgesi ilk olarak Ekim 2020 tarihinde sunularak onay almıştır. Onaylı patent ile oyun içerisinde etkileşimin olduğu ancak kontrol edilemeyen bir karakter yapısı ile benzersiz olacak.

Patent Hakkında

Take-Two patenti içerisinde yer alan bilgiler var olan sisteme karşı duruyor. Geleneksel anlamda bulunan NPC yazılımı için kısıtlı bir kaynağın olduğu, dünyanın son dönemde teknolojik alanda sürdürdüğü gelişmelere göre yetersiz kaldığı belirtiliyor. Yetersizliklerin tamamen ortadan kaldırılması adına yapay zekâ günümüzü yansıtan bir karaktere sahip olacak.

PlayStation 4 Erica iPhone ve İpad İçin Yayımland

NPC tüm oyunlarda yer alan karakterleri ifade ediyor. Karakterlerin belirli çizgilerde ilerlemesi artık Take-Two ile değişecek. NPC karakteri klasik güzergâh üzerinden farklı yönlere gidebilecek. Kişilik özelliklerinin gelişmesi ile acemi şoförler akşam saatinde çok daha yavaş araç kullanacak. Aynı zamanda trafik magandası ve modifiye tutkunlarına dair karakterler de patent sayesinde oyuna dâhil olacak.

Take-Two GTA 6 İlişkisi

Take-Two patent sahipleri olan David Hynd ve Simon Parr, Rockstar North olarak bilinen GTA 6 ana yöneticisi pozisyonunda yer alıyor. David Hynd teknoloji direktörü, Simon Parr yapay zekâ birim lideri olarak görev alıyor. Patentin oyuna ve birçok alana sunacağı katkılar konusunda henüz kesinleşmiş bir bilgi bulunmuyor. Rockstar Games birbirinden farklı proje üzerinde çalışmalara devam ediyor. Uzun bir süreçte patentin katkısını görebilmek mümkün gibi görünüyor. Rockstar Games bu anlamda yeni patenti konusunda ser verip sır vermiyor.

Grand Theft Auto 6 İpuçları

GTA 6 için geliştirilen patent Take-Two için belirlenen yapay zekâ çalışmaları bazı ipuçları taşıyor. Rockstar Games hayranları heyecanla en yeni GTA 6 oyununu bekliyor. Take-Two patenti ise bu anlamda bazı bilgileri veriyor. Bu patent belki de bir oyun için alınmamış olsa da içerikleri ve ipuçları bu patentin GTA 6 için alınmış olduğu izlenimini veriyor.

Gelişmiş Yapay Zekâ Patenti GTA 6 İçin Mi Alındı?

Oyunlar arasında en fazla beğenilen Rockstar Games oyunu olan GTA 6 için yeni bir patent alındığı konuşuluyor. Oyun oynarken kolaylıkla gezinmeyi amaçlayan sistemlerin olduğu patent içerisinde 2020 Ekim itibariyle Take-Two Reddit üzerinden yayınlandı. Patentin içeriği oldukça kapsamlı görünüyor. Eski oyunlara bakıldığında daha çok sınırlı NPC, aynı hareket ve nesneler kullanılıyor. Kısıtlı engel, araç seçimi ya da kişilik özellikleriyle oyunlardan tam verim alınamıyor. Artık yapay zekâ ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte gerçekçi bir yaşama kavuşmak için sanal ortamda yapay zekâ kullanılacak.

Patent özellikleri;

  • NPC hareket etme
  • NPC tepki verme
  • NPC farklı yönlerde ilerleme
  • NPC kişilik özellikleri

Bu özelliklerle donatılan Take-Two patenti sanki GTA 6 için tasarlanmış görünüyor. Özellikle hareket etme konusunda daha gelişmiş özelliklere sahip. Klasik oyunlarda bazı alanlarda hareketlerin kısıtlanması, yeni teknolojiye uyum sağlamıyor. Tüm kısıtlılığı ortadan kaldırarak yönlerini değiştirme, kişilik ve karakter özelliklerine uygun hareket etme gibi daha zekice kulanım sağlıyor. Yapay zekânın günümüzde birçok alanda yer alması ile oyunlarda da eksikliği hissettiriyor. Kişilik özellikleri olarak NPC’lerde daha fazla acemi, usta ya da farklı karakter özelliklerine göre kullanım sağlanacak. Modifiye tutkunlarının da unutulmadığı yapay zekâ patenti oyunda yer almayabilir. Net bir bilgi vermeyen şirket tarafından oyun severler uzun bir süre bekletilebilir.

Yeni Sistem ve Geleneksel Sistem Farkı Nedir?

Hareketlerin otomatik olması halinde geleneksel oyunlarda daha kısıtlı kaynaklar veriliyor. Yolda ilerleyen bir şoför dünyayla değil sadece çevresine tepki olarak ilerlemektedir. Bazı yolda bulunan engeller, nesneler kısıtlı olarak sunulduğu gibi GTA 6 için alındığı düşünülen patent ile bu kısıtlama ortadan kaldırılacak gibi görünüyor. Tamamen gerçek hareketler ile oyun için yapılan bazı gelişmelerin tamamen yetersizliği vurgulanıyor. Gerçeklikten kasıt ise gerçek dünyaya uyum sağlamayan bazı karakterlerdir.

Donanım ve yazılım kısıtı olmadan tamamen gerçek bir sanal dünyanın oluşması sağlanacak. NPC’lerin her biri için kendine özgü nitelikleri, hareketleri ve kişilik yapısı oluşturulması planlanıyor. Özellikle bulunduğu şartlar ya da araçlar duruma uygun olarak dünyadaki gibi hareket edecek. Güneşli günde sürülen bir aracın hızı ile yağmurlu ya da kar yağan bir günde kullanılan hız aynı olmayacak. Sanal dünyanın gerçek dünyaya adapte edilmesine fırsat tanıyan bir yapay zekânın her alanda kullanılması ile teknolojide sınır tanınmıyor.

Yapay zekâ alanında olan gelişmelerin yeni patent ile hangi alanlarda kullanılacağı merak konusu olacak. Take-Two patenti dosyalanarak bir oyuna ait olmasının ipuçlarını şimdiden veriyor. Bu oyun ise GTA 6 olarak kuvvetli tahminler arasında yer alıyor. Rockstar Games tarafından gizemini koruyan patent hakkında spekülasyonlar dışında bir bilgi hala yer almıyor. Heyecanla bekleyen oyuncular ise GTA 6 için kullanılmaması halinde hayal kırıklığı yaşayabilir. Patent içerisinde yer alan bazı detaylar arasında; hızlı takip, kovalamaca, gerçek şehir planı ve NPC’ler GTA 6 serisinde yer alması muhtemel unsurlar arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu