Teknoloji

En İyi İngilizce Türkçe Çeviri Uygulamaları

İngilizce, neredeyse tüm dünya tarafından benimsenmiş olan uluslararası bir dildir. Yaklaşık olarak 50 dünya ülkesi resmi dil olarak İngilizceyi kullanmaktadırlar. Yapılan son araştırmalarda dünyada her beş kişiden birisinin İngilizceyi konulabildiğini, konuşamasa da anlayabildiğini tespit etmişlerdir. İngilizce bilmek birçok açıdan oldukça önemlidir. İngilizceyi akıcı şekilde konuşabilen ve anlayabilen kişiler hem sosyal hayatta hem de iş hayatında ön plana çıkarlar.

Ancak bazı durumlarda İngilizce öğrenmek hiç kolay olmayabilir ya da İngilizce öğrenmek için kişilerin vakti olmayabilir. Bu gibi durumlarda teknoloji devreye girer. Akıllı cep telefonları sayesinde uygulama indirerek yazı veya ses kaydı yolu ile çeviri yapmak oldukça kolaydır. Peki, en iyi ingilizce türkçe çeviri uygulamaları hangileridir?

En İyi İngilizce Türkçe Çeviri Uygulamaları
En İyi İngilizce Türkçe Çeviri Uygulamaları

En İyi Çeviri Uygulamaları

Teknolojinin hayatımıza bu kadar dahil olması ile beraber bir çok şeyde cihazlara döküldü. Örneğin eskiden dil bilmeyen kişiler bilmedikleri dilin sözlüğünü alırlar ve sözlükler sayesinde kelime anlamlarına bak baka iletişim kurmaya çalışırlardı. He kelimenin ne anlama geldiğini anlamak ve bu kelimelerin cümle içinde nasıl kullanıldığını tespit etmek oldukça zordu. Ancak günümüzde sadece akıllı cep telefonu kullanarak yazılı veya es kaydı ile çeviri yapılabiliyor.

Birçok kişi tarafından kullanılan bazı İngilizce ve Türkçe çeviri uygulamaları şunlardır;

  • Google Translate,
  • Translate,
  • Yandex Çeviri,
  • Tureng Sözlük,
  • Translate Me,
  • Microsoft Bing Çeviri,
  • Say Hi,
  • Translate Screen,
  • Cambridge Sözlük gibi uygulamalardır.

Bu uygulamalar akıllı telefonların İOS veya Android marketlerden ücretsiz olarak indirilerek kullanılabilir. Aynı zamanda masaüstü veya dizüstü cihazlar kullanılarak da bu uygulamalara erişim sağlamak mümkündür. İsmi geçen uygulamalar ücretsiz olarak indirilerek kullanılabilirler.

Google Translate Nedir Nasıl Kullanılır?

Google Translate en çok kullanılan İngilizce ve Türkçe çeviri uygulamalarının başında gelir. Bu uygulama sayesinde hem İngilizce hem de Türkçe çeviriler yapabilirsiniz. Uzun kelimeleri hatta cümleleri isterseniz yazarak, isterseniz sesli bir şekilde söyleyerek çevirebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise çimektir.

Çevirmek istediğiniz herhangi bir metin ise, harfleri yazarak veya sesli olarak değil çeviri ekranına yazarak da çeviri yapabilirsiniz. Google Translate uygulamasını diğer uygulamalarda ayıran en temel farklılık ise kullanım imkanları veya kullanım kolaylığının yanı sıra internet bağlantısı olmadan da çeviri yapabiliyor oluşudur. Bu özelliği sayesinde internet bağlantınızın olmadığı veya telefonunuzun çekmediği yerlerde de hiç zorluk çekmeden çeviri yapmaya devam edebilirsiniz.

En İyi İngilizce Türkçe Çeviri Uygulamaları
En İyi İngilizce Türkçe Çeviri Uygulamaları

Translate Nedir? Nasıl Kullanılır?

Translate uygulaması, en çok kullanılan Google Translate uygulamasının en büyük rakiplerinden birisi konumundadır. Bazı cihazları ilk açtığınızda otomatik olarak yüklü olan uygulamalardan birisi olabilir. Sadece İngilizce ve Türkçe çevirisi yapmayıp aynı zamanda 94 dilin de çevirisi yapabileceğiniz bir uygulamadır. Translate uygulaması ise aynı şekilde yazılı, sesli veya çizerek çeviri yapma kolaylıkları vardır. Bununla birlikte bir konuşma esnasında ses farklılıklarını algılayarak karşılıklı konuşmalarda zamandan tasarruf etmenizi de sağlıyor.

Yandex Çeviri Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yandex Çeviri, Google Translate sisteminden esinlenerek kurulmuştur. Pek çok açıdan benzer özelliklere sahiptir. Google’a rakip olarak Rus firması tarafından üretilmiştir. Ancak Google daha çok kullanıldığından henüz rekabet boyutuna bile yetişememiştir. Yandex çeviriden çeviri yapmak diğer uygulamalara göre biraz daha zor olduğundan dolayı pek tercih edilmeyebilir. Bunun nedeni ise ses kaydı ile yapılan çevirmeler esnasında gramer kullanımının aynı olma zorunluluğudur.

Örneğin İngilizcede herhangi bir kelimeyi sesli olarak çevirirken, ana dildeki söyleniş şekli ile aynı olmalıdır. Kelimelerin aynı şekilde söylenmemesi, söylenen kelimenin farklı anlamlarınız veya benzer anlamlarını çevirebileceği için riskli olabilir. Kullanım özelliklerine ek olarak görüntü ile çeviriyor olması tercih edilme oranını en çok arttıran etkendir. Bir fotoğrafta yer alan metnin fotoğrafını Yandex çeviri uygulamasına okutarak, direkt olarak çeviri yaptırabilirsiniz.

Tureng Sözlük Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tureng Sözlük, kullanım oranı her geçen artmaya devam eden İngilizce Türkçe çeviri uygulamalarından birisidir. Ülkemizde pek çok kişi tarafından özellikle öğrenciler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise Tureng Sözlüğün üreticisinin Türk bir üretim şirketi olmasıdır. Çeviri uygulamasını kullanmak için akıllı cep telefonlarından uygulamayı cihaza indirmek ve gerekli izinleri vermek gerekiyor.

Uygulamayı indirmek ve tüm fonksiyonlarını kullanmak tamamen ücretiz. Tüm bunlarla birlikte Tureng Sözlük, 3 farklı İngilizce dil aksanı algılama özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde farklı aksanlarda söylenen kelimeleri veya uzun cümleleri bile kolaylıkla algılayabilir ve doğru bir şekilde çevirebilir.

Translate Me Nedir? Nasıl Kullanılır?

Translate Me uygulaması sadece IOS cihazlarda kullanılmaktadır. IOS işletim sistemi olmayan cihazlar bu uygulamayı cihazlarına indiremezler ve farklı yollardan kullanamazlar. IOS cihaz kullanan kişilerin vazgeçilmez çeviri uygulamasıdır. Bunun nedeni hem hata oranının çok düşük olması hem de uygulamanın ücretsiz olmasıdır.

Sadece İngilizce ve Türkçe uygulamaları arasında çeviri yapmaz, 40 dile kadar çeviri yapabilen bir sisteme sahiptir. Dil seçme özelliğini çeviri yapmak istediğiniz ülkelere göre belirlediğinizde ekranın bir kısmında çeviri yapmak istediğiniz dilin kullanıldığı ülkeye ait kültürel bilgileri, yaşam tarzı hakkındaki bilgileri ve ulaşım detayları ile ilgili bilgileri de görebilirsiniz.

Microsoft Bing Çeviri Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kullanım oranı Google Translate ile yakın olan İngilizce Türkçe çeviri uygulamalarından birisidir. Oldukça geniş bir elime ve gramer haznesine sahiptir. Yaklaşık olarak 5000 adet kelimeyi aynı anda çevirme kapasitesi vardır.

İnternetsiz olarak da çeviri yapabileceğiniz uygulama daha önce sıklıkla yaptığınız çevirileri de otomatik olarak kaydederek kullanım kolaylığı sunar. Çevirmek istediğiniz kelimeleri ses kaydı, yazma veya çizme yöntemleri kullanarak çevirebilirsiniz. Aynı zamanda çevirmek istediğiniz kelimeleri veya cümleleri söylenmesi gerektiği şekilde söyleyerek gramer hakkında da bilgi verir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu