Teknoloji

Temettü Nedir? Temettü Oranı Nasıl Hesaplanır?

Temettü borsa web sitelerinde karşılaşılan kavramların başında gelir. Ayrıca yatırımcılar da araştırma yaparken sıkça bu kavramla karşılaşırlar.

Temettü nedir? Açıklamak gerekirse şirketlerin ortaklarına yıllık kar üzerinden verdikleri paya verilen isimdir. Bu nedenle temettünün kar payı olarak anıldığı da görülür. Böylelikle şirket ortakları hisseleri oranında kazanç sağlamış olurlar. Yıllık kar oranından verildiği için kar payı ödemelerinin yılsonunda yapıldığı görülür.

Temettü Nedir? Temettü Oranı Nasıl Hesaplanır?
Temettü Nedir? Temettü Oranı Nasıl Hesaplanır?

Temettü Oranı Nasıl Hesaplanır?

Temettü ödemelerinin şirketlerin uyguladıkları ödeme aralıklarına göre yaptıkları görülür. Bu aralık dönemsel veya yıllık olacak şekilde belirlenir. Ödemenin yapılabilmesi içinse gerekli hesaplamaların yapılması gerekir.

Temettü oranı hesaplaması yapmak için şu adımların izlenmesi gerekir;

  • İlk olarak şirketin dağıtacağı kar payı tutarı öğrenilir.
  • Dönemlik net kar oranı öğrenilir.
  • Dağıtılacak kar payı tutarı dönemlik net kar oranına bölünür.
  • Şirket o yılda 20 milyon TL kar elde ederken bu kardan 10 milyon TL oranında temettü dağıtımı yapıyor diyelim.

İşlemden 10/20=0,5 sonucuna ulaşılır. Bu durumda kar payı oranının %50 olduğunu söylemek doğru olur.

Temettü oranına ulaşılmasının ardından yatırımcının sahip olduğu hisse senedi başına alacağı ödeme tutarını bilmesi gerekir. Bu tutar için hesaplama ise toplam kar payının hisse senedi sayısına bölünmesi şeklinde yapılır.

Temettü Dağıtımı Sonrasında Hisse Fiyatı Ne Olur?

Şirket tarafından temettü dağıtımı yapılmışsa hisse fiyatında düşüş görülür. Hisse fiyatlarındaki düşüş durumunu gözlemlemek için bir sonraki güne bakmak gerekir.

Hisse fiyatlarında yaşanan düşüş oranını ise hisse başı dağıtım miktarı belirler. Örnekle açıklamak gerekirse temettü dağıtımı öncesinde bir hissenin değeri 40 TL ise ve hisse başına 5 TL ödeme yapılmışsa bu 5 TL oranında düşüş görülür.

Yani işlem yapıldıktan sonraki gün hisse senedinin fiyatı 35 TL olarak görülür. Ancak fiyat üzerinde görülen bu düşüş sabit olmaz ve hisse senetlerine yapılan taleplere bağlı olarak fiyatın önceki seviyeye kısa sürede ulaşması mümkün olabilir.

Temettü Nasıl Alınır?

İnsanlar temettü ödemesi nedir nasıl alınır konularını öğrenmek isterler. Ödemelerin alınabilmesi için hisse senedi sahibi olmak gerekir. Böylelikle hisse satışı yapan şirketlerin kar payı ödemelerinden yararlanma imkanı elde edilir.

Şirketler temettü ödemelerini yapacakları tarihi genel kurullarında belirlerler. Belirledikleri tarihi ise yatırımcılara duyururlar. Böylelikle hisse senetlerini ellerinde bulunduran kişiler ödemelerini alarak kazanç sağlamış olurlar.

Şirketlerin kar payı ödemelerini ise büyük oranda nakit şeklinde yaptıkları görülür. Bu nedenle ödemeler yatırımcıların hesaplarına gönderilir ve kazançları kullanma imkanı ortaya çıkar. Ayrıca şirketlerin temettüler için bedelsiz ödemeler yapmaları da mümkündür.

Hisse senetlerinin alındığı şirketin kar payı dağıtımlarını dönemsel olarak yapması durumunda hisse sahiplerinin ödemelerini yıl içerisinde 2 defa almaları mümkündür. Bu nedenle belirlenen 2 tarihin takip edilmesi gerekir.

Temettü Almak İçin Hisse Ne Zaman Alınmalıdır?

Temettü almak isteyen kişilerin hisse senetlerinin bulunması gerekir. Çünkü temettünün alınması için tek şart budur. Hisse senedi alımında ise kişilerin birkaç hususa dikkat etmeleri gerekir.

Borsada temettü nedir? Cevap vermek için kişilerin hisse senetlerinin bulunduğundan emin olmak gerekir. Hisse senedi yoksa önce alım gerçekleşmelidir. Alım zamanı ise temettülerin ödeneceği tarih öncesindedir. Şirketler ödeme yapma tarihlerini verdikleri için bu tarihler takip edilerek alım yapılabilir.

Bir kişi belirlenen tarihte işlem gününden önce hisse senedi almış olsa daha ödeme almaya hak kazanır. Verilen tarihte borsa işlem görmeye başlamışsa temettüden yararlanılması mümkün olmaz.

Parça Hisse Alımında Temettü Veriliyor Mu?

Parça temettü hisseleri nedir? Yatırımcıların karşılaştığı sorulardan birisidir. Borsadan hisse almak isteyen kişiler hisseleri tam alabilecekleri gibi parça olarak da alırlar. Parça hisse tam hissenin bir miktarının alınmasını ifade eder. Böylelikle yatırımcılar daha az gelirle yatırım yapma imkanı bulurlar.

Parça hisse yatırımcılarının alacağı kar payı miktarı ise aldıkları hisse oranına bağlıdır. Bir şirket hisse başına 20 Dolar temettü veriyorsa 1 tam hisse sahiplerinin 20 Dolar ödeme almaları gerekir. Parça olarak yarım hisse alınmışsa yatırımcıların ödeme olarak 10 Dolar yani parça hisse oranında ödemeyi alması şarttır.

Parça hisse alımı yapacak kişilerin tam hisse sahiplerinden diğer farkı ise bağımsız olmalarıdır. Yani hisseleri için ortaklık imkanı yoktur ve bireysel hareket edilmesi gerekir.

Temettü Nedir? Temettü Oranı Nasıl Hesaplanır?
Temettü Nedir? Temettü Oranı Nasıl Hesaplanır?

Temettü Verimi Nedir?

Yatırımcılar hisse senedi almak için yaptıkları ödemenin ne kadarının kar payı olarak alabileceklerini merak ederler. Bu merakın neticesinde de temettü verimi nedir sorusu ortaya çıkar.

Kar payı veriminin öğrenilebilmesi için şirket tarafından hisse başı dağıtılan net kar payı miktarı hisse fiyatına bölünerek öğrenilir. Şirketin ödeyeceği hisse başı kar payı 3 TL olsun. Hisse ise 50 TL üzerinden işlem görüyor olsun. (3/50)x100 işleminden %6 verim elde edildiği sonucu ortaya çıkar.

Kar payı veriminin bilinmesi yatırımcıların muhtemel kazanç oranlarını öğrenmeleri açısından önemlidir. Bunun dışında şirketler arasında karşılaştırma yapmaya imkan verir. Böylelikle yatırımcıların verim oranına göre hisse senedini alacakları şirketi seçmelerini sağlar.

Temettü Avansı Nedir?

Temettünün verilebilmesi için şirketlerin yıl sonu bilançosu ve kar oranlarının hesaplanmasına ihtiyaç vardır. Bu nedenle ödeme alabilmek için hesaplamaların yapılması ve belirlenen tarihe ulaşılması gerekir.

Hisse senedi alımı yıl ortasında yapıldıysa temettünün alınabilmesi için uzun bir süre beklenmesi gerekir. Temettü avansı ise bu bekleme süresinin ortadan kalkmasını sağlayan işlemdir.

Şirketler kar payı avansı ödemelerini nakit akışı sağlamak amacıyla verirler. Bu nedenle de avans miktarları temettüye oranla daha düşük olur. Ödeme zamanları ise yaygın olarak yıl ortasında gerçekleşir. Böylelikle şirketler nakit akışını sağlarken yatırımcılar da erken ödeme almış olurlar.

Sonuç

Temettü konusu kapsamlı araştırılması gereken bir konudur. Genellikle yatırımcıları ilgilendiren bu konuya hakim olmak için pusholder.com tercih edilebilir. Burada yayınlanan içerik sayesinde temettüye ait tüm detayların edinilmesi mümkündür.

Temettünün nasıl alınacağı ve oran hesaplamaları yatırım yapmadan öğrenmeyi istiyorsanız hazırlanan içeriği incelemelisiniz. Bu sayede hisse senetleri ve şirketleri incelerken temettüden yararlanma imkanınızın ne oranda olduğunu da hesaplayabilirsiniz. Ayrıca hangi durumlarda şirketlerin ödeme yaptığı ve avans konuların erişebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu