Bilgi Kutusu

Dünyanın En Zengin 10 İnsanı ve Başarı Hikayeleri

Muhteşem denebilecek başarı hikayelerine sahip ve bulundukları yerden geldikleri yer ile herkesi şaşırtmış insanlar yok denemeyecek kadar dünyamızda mevcut. Bu yazımızda bahsedeceğimiz kişiler her ne koşulda olursa olsun asla hedeflerinden vazgeçmeyerek bu hedeflere ulaşan insanlar. Dünyanın en zengin 10 insanı ve onların hikayeleri sadece bir inanç ile başladı. Bu inanç bu onların içerisindeki inançtan başka bir şey değildi.

Dünyanın En Zengin 10 İnsanı ve Başarı Hikayeleri
Dünyanın En Zengin 10 İnsanı ve Başarı Hikayeleri

Jeff Bezos

Dijitalleşen dünya nedeniyle hayatımıza giren bilgisayar ve internet, dünyaca tanınan ve inanılmaz servetlere sahip insanların hızlı bir şekilde gelişmelerine yardımcı oldu. İşte bu isimlerin başında gelen isimlerden birisi de Jeff Bezos oldu. Jeff Bezos hakkında en çok bilinen bilgi Amazon.com’un kurucusu, CEO’su ve şirketin başkanı olduğudur. Ayrıca uzay araştırmalarıyla yakından ilgilenen Jeff Bezos, uzay araştırmaları yapan Blue Origin’in de kurucusu ve sahibidir.

Bu servetinden dolayı dünyada en çok konuşulan isimlerden biri haline gelmiş bir durumda. Peki, Jeff Bezos’un başarısının ardındaki etmenler neydi? Jeff Bezos ‘un hayatı 1964 yılında ocak ayında başladı. Daha çocuk yaşta iken bilime ve teknolojiye meraklı olan Jeff Bezos kendini bu alanda geliştirmekte oldukça hevesliydi. Bu nedenden dolayı aile evindeki garajı kendini geliştirebileceği bir üs haline getirdi.

Üniversitede Elektrik ve Bilgisayar Bilimi Mühendisliği eğitimi gören Jeff Bezos mezun olduğu anda borsanın merkezi olan Wall Street’te yol aldı. Burada kendini göstermeyi başaran Jeff Bezos bir finans şirketinde başkan yardımcılığı görevine getirildi. Orada eşiyle tanışan Jeff Bezos, oradan istifa ederek Amazon’u kurdu ve bu onun inanılmaz yükselişinin başlangıcı oldu. Amazon’un kuruluşu sadece Jeff Bezos’un hayatını değil tüm internet kullanıcılarının hayatını değişime uğrattı.

Bernard Arnault

Dünyaca ünlü ve başarılı bir iş adamı olan Bernard Arnault, 5 Mart 1949 tarihinde Fransa’da dünyaya gelmiştir. Babası Jean Leon Arnault da bir iş adamıdır. Liseyi bitirdikten sonra dünyaca bir üne sahip olan Ecola Polytechnique üniversitesinde mühendislik fakültesinde okudu ve buradan 1971 yılında mezun oldu.

Babasının inşaat şirketini yönetmesi beklenen Bernard Arnault, tamamen farklı bir yol çizmiştir. İnşaat alanındaki tüm yatırımları çekerek, o zamanın yükselen sektörü olan emlak sektörüne yatırım yaptı. Bu hamleleriyle şirkete muazzam kârlar sağlaması onun başarısına başarı kattı. 1979 yılında babasının yerini alan Bernard Arnault, şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevine geldi.

Bill Gates

Dünyanın en büyük yazılım şirketini kuran Bill Gates, dünyanın en zengin insanları arasında bulunuyor. 1955 doğumlu olan Bill Gates, daha lise dönemlerinde programcılığa ilgisi sayesinde yaşıtlarından kat ve kat avantaja sahipti. Bu iş için içindeki tutkusu her geçen gün büyüyor ve iş yapma arzusu onu tüketiyordu.

Harvard Üniversitesi’ne hukuk okumak üzere başlayan Bill Gates, zamanın çoğunu bilgisayar laboratuvarlarında geçiriyordu. Yalnızca sınavdan önceki günlerde sınava çalışarak sınavda başarılı olabiliyordu. 2 yıl üniversiteye devam ettikten sonra okulu bırakarak kendi yolunu çizme kararı verdi. Kendini istediği alanda geliştiren Bill Gates sonunda Microsoft’u kurarak adını tarihe altın harflerle yazdırdı.

Mark Zuckerberg

1984 New York doğumlu olan Mark Zuckerberg, çocukluğundan itibaren bilgisayar ve programlaya ilgi duyuyordu. Daha 12 yaşındayken ZuckNet adında bir mesajlaşma uygulaması geliştirdi. Bu başarısını ileriki yaşamında da devam ettiren Mark Zuckerberg, Phillips Exeter’den mezun olmasının ardından Harvard Üniversitesi’ne girdi.

Burada da bir program geliştiren Mark Zuckerberg, ününü yavaş yavaş yaymaya devam ediyordu. İleriki dönemlerde arkadaşlarıyla beraber Facebook’un temellerinin atıldığı thefacebook adlı programı geliştirdiler. Bu ekip daha sonralarında Facebook’u kurdu. Şuan 1 milyarı aşkın kullanıcı kitlesiyle inanılmaz bir sosyal medya platformu haline bürünmüştür.

Warren Buffett

Warren Buffett 1930 yılında dünyaya gelmiştir. Gençliğinde dünyaca ünlü okullardan ekonomi eğitimi alan Warren Buffett , 1959 Sanborn Map Company’de çalışmaya başladı ve burada gösterdiği inanılmaz başarılar sayesinde şirketin başına geçti. Uzun yıllar içerisinde yapılan bir ankette 20. yüzyılın parasal alanda ve ekonomi alanındaki duayeni seçildi.

Dünyanın En Zengin 10 İnsanı ve Başarı Hikayeleri
Dünyanın En Zengin 10 İnsanı ve Başarı Hikayeleri

Mukesh Ambani

Mukesh Ambani, Hindistan’da bulunan Ril telekomünikasyon şirketinin sahibidir. Ayrıca enerji, tekstil, petrokimya ve parakende sektörlerinde oldukça aktif olan Mukesh Ambani, Hindistan piyasasını ele geçirme hedefine ulaşmakla birlikte dünya piyasasında da yer almaya başlamıştır. Mukesh Ambani, Reliance Industries adlı enerji şirketini üstün yönetim aklı ile devasa bir holding haline getirmeyi başarmıştır.

Steve Ballmer

1956 doğumlu Steve Ballmer, Micrisoft’un 2000 yılından bu yana yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenen başarılı Amerikan iş adamıdır. 2009 yılından 2013 yılına kadar CEO görevini üstlenen Steve Ballmer, 2014 yılında bir başarısızlık yüzünden görevini bıraktığını açıkladı.

Larry Ellison

Larry Ellison, Oracle’nın kurucu ortağı ve eski CEO’su dur. 1944 New York doğumludur. Küçüklüğünden beri bilime ve teknolojiye ilgisinden dolayı bu alanlarda başarısı oldukça fazlaydı. Bir dönem bilgisayar ve yazılıma ilgi duymaya başlamıştır. 1982’de Oracle Systems Corporation adlı bir şirketin kuruluşunda görev aldı. O günden itibaren dijitalleşen dünyada büyük bir pay almayı becerebilen Oracle, bazı dönemlerde tökezlese de şuan dünyanın en büyük şirketlerinden birisi halinde.

Larry Page

1973 doğumlu olan Larry Page, çocukluk dönemlerinden itibaren teknolojiye merakıyla öne çıkmıştır. eylül 1997’de arkadaşı ile Google.com adındaki domain’i satın aldılar. Bu domain zamanla gelişerek günümüzdeki Google’ın haline dönüşmüştür.

Sergey Brin

Ailesi Sergey Brin, altı yaşındayken Rusya’dan Amerika’ya göç etmiştir. Burada bilgisayar ve bilişim üzerine duyduğu ilgi giderek artmıştı. Stanford Üniversitesi sırasında kendi projelerini geliştiren Sergey Brin, Larry Page ile 1997’de Google.com adındaki domain’in alımını yapmışlardır. Bu domain geliştirilerek günümüzdeki Google halini almıştır.

Türkiye’nin En Pahalı Semtleri: https://www.pusholder.com/turkiyenin-en-pahalli-semtleri

Sergey Brin, Google kurucu ortaklarından ve CEO’larından birisidir. Gösterdikleri büyük başarılar sayesinde her zaman dünyanın gözü önünde kalmayı başaran ikili haya bile edemeyecekleri bir şirketi hayat geçirmeyi başarmışlardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu