Bilgi KutusuGündem

Öküz Yılı Nedir? Öküz Yılına Dair Her Şey

Bugün yeni yılın ilk günü. Nasıl yani biz yeni yıla girmemiş miydik? Telaşlanmayın, bir rüyada değilsiniz. O zaman şöyle düzeltelim. Bugün Çin için yeni yılın ilk günü. Burçların, yaşadığımız hayatlar üzerindeki etkisine biraz olsun inanıyorsanız birazdan bahsedeceğimiz öküz yılı kavramı oldukça ilginizi çekecektir. Son günlerde öküz yılı diye bir şeyin varlığını duymuşsunuzdur. Şu an bu yazıyı okuduğunuza göre muhtemelen ilginizi çeken bir konu olmuş. Öyleyse sizi daha fazla meraklandırmayalım ve öküz yılı hakkında merak ettiğiniz tüm detayları aktaralım.

Öküz Yılı Nedir?

Instagram’da gezinirken mutlaka karşınıza öküz yılı hakkında bazı paylaşımlar çıkmıştır. Siz de haliyle bu kadar popüler olan bu konuyu merak etmiş ve birtakım araştırmalar yapmaya başlamışsınızdır.

Öküz Yılı Nedir?

Bildiğimiz üzere Batı toplumu, burçları yıldızlara göre yorumlar. Zaten astroloji kelimesi de Yunanca’ da yıldız anlamına gelen ‘logos’ kelimesinden türetilmiştir. Çin, burçlar konusunda Batı’dan biraz farklı düşünmektedir. Burçları yıldızlara göre değil dünyanın elementlerine göre yorumlar. Çin halkının büyük bir bölümü burçlara oldukça inanmakta, burçların insan hayatında ve insanın karakter yapısında oldukça etkili olduğunu düşünmektedir.

12 adet Çin burcu bulunmaktadır. Bu burçlar, fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, keçi, maymun, horoz, köpek ve domuz olmak üzere 12 hayvandan birini temsil eder, o hayvanın özelliklerini taşır.  Bazı burçlar pozitif yıllara karşılık gelirken bazı burçlar da negatif yıllara karşılık gelmektedir. Her burç 60 yılda bir gelir yani burada 60 yıllık bir periyot söz konusudur. İşte bu yıl sıra öküz yılında. Öküz yılının da diğer yıllar gibi bazı temel özellikleri bulunmaktadır.

Öküz Burcu Özellikleri Nelerdir?

Öküz yılı, tekrar eden döngüde ikinci hayvandır. O yıl sıra hangi hayvanda ise tüm yıl o hayvanın özelliklerinin hakim olacağı düşünülür bu sebeple inceleyeceğimiz özellikler aslında öküzlere ait özelliklerdir. Bu kadar öküz demişken şuna da değinmek isteriz. Hayvanlar Türkçeye çevrilirken acaba boğa yılı desek daha mı iyi olur gibi bir tartışma yaşansa da ‘boğa’ burcu kabul görmemiş ve çoğu insan tarafından öküz yılı olarak kabul edilmiştir.

Öküz Yılı Burçları

Konumuza dönecek olursak, öküzlerin başlıca temel özelliklerinden biri güvenilir olmalarıdır. Çin anlayışına göre bu yılda doğan insanlar da güvenilir bir karaktere sahiptir. Güvenilirliğin beraberinde birçok olumlu özellik sıralayabiliriz. Sadık olmak, sabırlı olmak, merhametli olmak, coşkulu ve heyecanlı yani hayat dolu olmak öküz burcuna sahip olan insanların temel özellikleridir. Sabırlı olmaları çalışmaya ve yoğun tempoya da ayak uydurmak konusunda avantaj sağlar. Yoğun çalışma temposu karşısında öyle bir direnç gösterirler ki pek imkanı yoktur onları yıldırmanın. Çalışma aşkının ardında tabi bazı doğuştan gelen özellikler de vardır. Bu yılda doğan çoğu insanın gizli bir zekası bulunmaktadır. Gizli zeka ne derseniz. Çevresinde olup biten birçok olayı kendi lehlerine çevirebilir ve avantajlı durumlar yaratabilirler. Bir nevi gözlemcidirler, atiktirler ve fırsatları oldukça iyi değerlendirirler.

Öküz burcuna sahip insanların pek duygusal olduğunu söyleyemeyiz. Duygularla mantığı aynı anda idare etmek zaten her insanın harcı değildir. Mantıklarını yoğun olarak kullandıkları için öyle özlü sözlerle duygularını ifade etmek, pek yaptıkları bir şey değildir. Öküz burcuna sahip insanların ilgisini çekmek pek de kolay sayılmaz ama onlar başkalarının ilgisini çekmekte oldukça iyidir. Bu insanlar çoğu kişi tarafından çekicidir. Eğer ilgilerini çekmeyi başarırsanız çok şanslısınız çünkü bu sadık kişiler bir kere etkilenirlerse duygularının arkasında dururlar, sadakatsizlik gibi bir durum yaşamanız pek mümkün değildir.

Çin Burçları Nedir?

En önemli özelliklerinden birisi ise inatçı olmalarıdır. Zaten boynuzlu hayvanların temel özelliklerinden biri de bu değil midir? Siz siz olun bu insanlarla inatlaşmayın çünkü sizin inadınız bir noktada bitebilir ama öküz burcuna sahip insanların kararlarından dönmeleri alışık olduğumuz bir durum değildir.

Peki, öküz yılında bizleri neler bekliyor? Bu yıl, birçok insan tarafından başarılarının katlanacağı bir yıl olacak. Arzularının ve hedeflerinin peşinden giden kolay kolay pes etmeyen insanlarla çok sık karşılaşacağız. Uzun vadeli bir yatırım planınız varsa bunun için uygun bir zaman olduğunu söyleyebiliriz. Büyük afetlerin ve hastalıkların ise biteceğine en azında azalacağına karşı bir inanç hakim. Bakalım gerçekten de öyle bir yıl mı olacak?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu