Bilgi Kutusu

Görselliği En İyi Anime Önerileri

Anime dünyasında görselliği en iyi anime önerileri olarak aramalar yapılıyor olması anime dizilerin ve filmlerin görsellik anlamında çok iyi bir noktaya geldiğinin göstergesi olabilir. Anime kelimesi dilimize Fransızcadan girmiş animasyon anlamını niteleyen kelimedir.

Çizimleri ve çizim yöntemleri konusunda kendine has bir içerik sahibi olan anime Japonya sanatının kökenine dayanır. Anime çizim olarak yayına alınan mangaların televizyon ya da internet ortamında yayınlanarak gösterildiği video sanat eseri olarak da görülebilir. Yani anime çizim olarak sunuma çıkan mangaların okumadan izlenebilen video ya da dizi olarak adlandırılabilir.

Görselliği En İyi Anime Önerileri
Görselliği En İyi Anime Önerileri

Anime Tarihi Nedir?

Animeler Japonya da bulunan film yapım şirketlerinin on dokuzuncu yüzyıl başlarında farklı ülkelerden yapımcıların keşfetmesi ile uygulamaya geçmesi sayesinde ortaya çıkmıştır. Bu yönetmenlerin ülkeleri çoğunlukla Fransa, Almanya, Rusya ve Amerika’dır.

Anime filmlerinin Japonya’da ilk keşfini yapan kişi ise Osami Tezuka’dır. Çağdaş anime diye adlandırılan gelişmiş ve görselleşmiş anime filmleri de ilk keşfeden kişidir.

Japonya’nın film sektöründe gelişme sürecinde yaşadığı en büyük sorun Amerika gibi ülkelerin sinema ve film sektörüne Japonya’dan daha büyük bütçe ayırarak ve oyuncularının farklılık gösteriyor olması Japonya’yı anime film sektöründe gelişmeye zorlamıştır.

Anime Karakter Dili

Japon anime filmlerinde karakterlere ait olarak kullanılan özel terimler bulundurulmuştur. Bu terimler ile animelerin karakterleri hakkında bilgi sahibi olunabilir. Animelerin olmazsa olmazları olan karakterlerin özelliklerini kısa kısa incelenecek olur ise sıralama ile şu şekilde gidilebilir.

Tsundere

Görünüş olarak sert bir yapıya sahip olarak görüntüleniyor olsalar da iç yaşamlarında duygusal karakteristik özelliklere sahip bir karakter tipidir. Söylemek istediklerini anlatmakta ve belirtmekte zorlanan bir karakterdir. Şiddete başvuru yaptığı zaman ise duygusal anlamda köşeye sıkıştırılmış olması durumundadır. Her anime yapımında bulunan bir karakteristik özelliktir.

Yandere

Animelerdeki en psikopat tip olarak bilinir yandere karakterler. Görünüş olarak minyon sevecen ve sevimli görünüyor olsa da sevdiklerinin zarar görmeleri gibi bir durumda psikopat bir kişiliğe bürünerek savaş pozisyonuna geçer. Bu anime karakterinin geçmişinde işkenceye maruz kaldığı veya cinayet ya da tecavüz gibi olaylara maruz kaldığı görülebilir. Yani karakter sebepsiz yere bu ruh haline bürünmemiştir.

Yangire

Yandere karakterinin özelliği olan psikopatlık artık biliniyor ama yangirenin de psikopat bir karakteristik özelliği bulunur. Tabii ki yangire karakterler yandereden daha az psikopat olarak bilinirler. Dış görünüş olarak sempatik ve hoş bir izlenim sağlarlar. Aşırı sinirli karakteristik özelliklere sahiptirler.

Kuudere

Egoları yüksek ve kibirli karakter tipleridir. Egolarının ve kibirlerinin yüksek derecede olması boş sebeplerden dolayı olmaz, geçerli bir neden illa ki vardır. Çevresinde bulunan karakterlere soğuk davranırlar ve aldırış etmez tavırları bulunuyor olsa da bunun tam tersi bir ruh haline sahiptirler. Sadece karakterleri önemsediklerini göstermek istemezler.

Dandere

Çoğunluk olarak sessiz ve sakin bir karakteristik özelliğidir. Kuudere karakterler gibi soğuk ve aldırmaz tavırları vardır ama sadece diğer karakterlere öyle bir izlenim gösterirler. Karşısındaki karakter ile yalnız kalmadıkları sürece önemsediğini açıklayamaz. Bu karakter tipleri animelerde genel olarak baş karakter olarak gösterilirler.

Anime ve Görsel Özellikler

Animeler ve mangaların oluşturdukları karakterlerin dış görünümleri küçük ağız, iri ve büyük gözler, uzun kol ve bacakları olur. Japonların küçük boylu ve küçük gözlü olmasının yaşattığı egoları yüzünden anime karakterlerini bu şekilde belirtmiş olma ihtimalleri üzerinde durulmaktadır.

Ama bu üzerinde durulan ihtimal yanlış bir düşüncedir. İlk manga çizimini gerçekleştiren Osami Tezuka yapmış olduğu çizimlerde bu şekilde başlangıç göstermesi yüzünden geçen zaman içerisindeki anime karakter çizimleri bu şekilde devam etmiştir.

Görsellik açısından en iyi animeler kişiye göre değişiklik gösteriyor olsa da anime tutkunları tarafından görsellik açısından ortak görüşe sahip olan birkaç anime şu şekilde sıralanır.

Görselliği En İyi Anime Önerileri
Görselliği En İyi Anime Önerileri

Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen animecilerin puanlamaları arasında 10 üzerinden 8.8 gibi yüksek bir puana sahip olan anime filmidir. Konu olarak dünyada insanların hislerindeki olumsuz duyguların lanet olarak dünya geneline yayılması ile insanlık tarihi kendisine yeni bir düşman yaratmış olur.

Kimetsu no Yaiba animesi ile karakteristik özellikleri taşıyor olsa da anime karakterlerinin ve sanat farklılığı ile öne çıkma başarısını elde etmiş bir animedir. Anime tür olarak beş farklı seçeneği barındırır. Bunlar sırasıyla şu şekildedir. Jujutsu Kaisen 3 Ekim 2022 tarihinde vizyona girmiş bir animedir.

  • Aksiyon
  • Okul
  • Shounen
  • Doğaüstü güçler
  • Şeytanlar

Kimetsu No Yaiba

Kimetsu no Yaiba puan sıralamasında 10 üzerinden 8,7’lik bir puana sahiptir. Kimetsu no Yaiba iblisleri ile insanlar arasında bir savaş oluşmasını ve bu savaşın konularını belirten bir anime serisidir.

Savaşlar sırasındaki görsel ziyafeti sayesinde çıkış gösterdiği yıl içerisinde en iyi anime seçilmiştir. 2019 yılının en popüler animesi olan Kimetsu no Yaiba son zamanlarının en gözde animeleri arasındadır. 6 Nisan 2019 tarihinde vizyona girmiş olan Kimetsu no Yaiba anime tür sınıfları şu şekilde sıralanabilir.

  • Tarihi
  • Shounen
  • Doğaüstü güçler
  • Şeytanlar

Shigatsu Wa Kimi No Uso

Eğer anime de konu drama ise parmakla gösterilecek bir anime olan Shigatsu Wa Kimi no Uso müziği ve dramayı birleştirerek izleyicilerin ruhlarını dinlendirmesinin yanı sıra duygusal anlamda da etkileyen bir animedir. Piyano konusunda büyüleyici yeteneklere sahip olan Arima Kousei karakterinin yaşadığı trajediyi konu almıştır.

Shigatsu Wa Kimi no Uso animesinin vizyon tarihi ise 10 Ekim 2014’tür. Drama seven animeciler için mükemmel bir yapıttır. 10 üzerinden 8,6 puana sahiptir.

Spirited Away

Kahramanlar sadece özel güçleri olan yetişkin insanlar değillerdir. 10 üzerinden 8,6 gibi yüksek bir puana sahip olan Spirited Away 18 Haziran 2006 tarihinde kendi sınıfındaki birçok animeden daha çok ilgi görmüş ve beğenilmiştir. Anime de küçük yaştaki Chihiro’nun ailesini kurtarabilmek için yaşadığı maceralar anlatılıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu