Bilgi Kutusu

Elektronik Harp Nedir?

Günümüzde elektronik harp nedir? sorusu son zamanlarda çok fazla karşı karşıya kaldığımız sorular arasında yer alıyor. Aynı zamanda Savunma Bakanlığı elektronik harp, elektromanyetik spektrumu kontrol etmek ya da bir düşmana saldırmak için elektromanyetik enerjinin kullanılmasını içeren herhangi bir askeri eylem şeklinde de tanımlıyor.

Elektronik Harp

Spektrum, radyo dalgalarından gama ışınlarına ve görünür ışığa kadar her şeyi kapsıyor. Bu, elektromanyetik spektrumun kontrolü için yapılan bir elektronik savaş veya elektronik harp disiplini aracılığıyla yapılan bir savaştır ve o olmadan görev başarısı olamaz.

Modern savaş alanında göründüğünden çok daha fazlası oluyor. Görevlerin üstünde ve ötesinde (karada, havada ve denizde) görebildiğimiz ve duyabildiğimiz gizli bir savaş ve onunla birlikte zafer ya da yenilgi olasılıkları değişkenlik gösteriyor.

Elektronik Harp Nedir?
Elektronik Harp Nedir?

Elektronik Harp Nasıl Yapılır?

İkinci Dünya savaşının başlangıcında yeni bir sensör olan radar, bir radyo dalgası göndererek ve bu ışının onu gönderen sensöre nasıl geri yansıdığı denenmeye başlandı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında da ilk radar karşı önlemlerinden biri, elektromanyetik tuzakların saman veya bulutuydu, yani karşılaştıkları radar ışınını bozan ve böylece samanın arkasındaki uçakların varlığını maskeleyen yansıtıcı metal şeritlerdir.

Vietnam Savaşı sırasında, her iki taraf da birden fazla türde sensör ve sinyal paraziti kullandı; bu, yalnızca uçak hareketlerini değil aynı zamanda uçaksavar füzelerinin yönlendirilmesini de engelliyordu.

Elektronik Harp Ne İşe Yarar?

Fiziksel özelliklerini bozan bu savaş, elektronik tespite karşı bir araç olmaya devam ediyor ve radar gibi sensörleri engelleyen elektromanyetik spektrum üzerinden hedeflenen sinyaller göndermek gibi başka araçlar da ona katılıyor.

Karıştırıcılar genellikle diğer sensörleri özel olarak bozmak için çok fazla enerji kullanırlar, bu da karıştırmanın menzilini veya süresini sınırlayabilir, ancak bu yine de bir uçağın düşmanlar tarafından görülüp düşürülmesi ile uçağın gizlice içeri girip sinyal almak için içeri girmesi arasındaki fark anlamına geliyor.

Elektronik Harp Önemi

Modern askeri yetenekler giderek artan bir şekilde elektromanyetik spektruma dayanıyor. Savaşçılar birbirleriyle ve komutanlarıyla iletişim kurmak, çevreyi anlamak ve kararları bilgilendirmek, hedefleri doğru bir şekilde belirleyip onlara saldırmak ve onları zarardan korumak için spektruma bağlı olarak ilerliyor.

Elektronik harp, hayati derecede önemli bir işlev sağlar. Spektruma erişimimizi ve kullanımımızı korurken aynı zamanda bir düşmanın kullanımını ve erişimini reddediyor ya da azaltıyor.

Elektronik Harp Kullanım Geçmişi

Radarın ilk kez 2. Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkmasına rağmen, savaşların çoğu hala görsel menzil içinde gerçekleşiyor. Pilotlar ve askerler, düşmanları tespit etmek için öncelikle gözlerine veya gözlemciler tarafından kaydedilen harita koordinatlarına güveniyordu.

Günümüzde artan silah menzilleri ve sensörlerin çoğalması, tanklardan uçaklara ve toplara kadar her şeyin elektromanyetik spektrumdaki sinyalleri tespit eden sensörlere bağlı olduğu anlamına geliyor. Her modern yüksek teknolojili silah sisteminde spektruma erişimi yoksa bu bir başarısız anlamına geliyor.

Örneğin birçok aracın nerede olduğunu bilmesi gereken GPS sinyalleri radyo sinyalleridir. Bir dronenun bu sinyalleri almasını engelleyebilecek bir radyo vericisi, droneların uçmasını engelleyebiliyor.

Elektronik Harp İşlevleri Nelerdir?

Elektronik savaşın hikayesi entrika, gizlilik ve son teknoloji teknolojik yeniliklerle dolu bir hikayedir. Tarihi boyunca bu savaş, askeri liderlerin hızlı teknolojik gelişmelerin yaşandığı bir savaş alanında stratejik üstünlüğü korumalarına yardımcı olmada önemli bir rol oynuyor.

Uluslar iletişim, navigasyon ve radar gibi alanlarda askeri avantaj sağlamak için elektromanyetik spektrumdan yararlanmayı öğrendikçe, askeri stratejistler ve bilim adamları aynı anda düşmanlarının bu benzer avantajlardan mahrum kalmasını sağlayacak yöntemler geliştiriyor.

Elektronik Harp Teknolojik Özellikleri

Spektrum üstünlüğü rekabetinde, bugün alanın ilerlemesini belirlemeye devam eden bir kedi-fare dinamiği ortaya çıkıyor. Elektronik harp artık zengin ulusların özel bölgesi olmadığı anlamına geliyor; artık küçük devletlerin ve hatta devlet dışı aktörlerin savaş alanı da oluyor. Bu sistemler, iletişim kurulabilmesini, tespit edebilmesini ve düşman radarıyla mücadele edebilmesini sağlayarak bu karmaşıklığın çözülmesine yardımcı oluyor.

Elektronik Harp Süreçleri

Elektronik harp üç şekilde kullanılır:

  • Saldırı,
  • Savunma,
  • Destekleyici önlemler.

Başka bir deyişle, spektrum düşmana saldırmak, dost kuvvetleri korumak ve savaşçıların karar vermesine yardımcı olan ve görevin başarı olasılığını artıran kritik durumsal farkındalık sağlamak için kullanılıyor. İster saldırı, koruma veya destek amaçlı yapılandırılmış olsun, bir elektronik harp sistemi, çevresindeki sinyalleri toplayacak ve anlamlandıracak bir yola sahip oluyor.

Elektronik Harp Nedir?
Elektronik Harp Nedir?

Elektronik Harp Sistem Özellikleri

Elektronik harp sistemleri, çeşitli farklı görevler için yapılandırılabiliyor ve birçok farklı alt sistem kullanabiliyor.

 Ancak bu inanılmaz karmaşıklığa ve çeşitliliğe rağmen çoğu elektronik harp sisteminde ortak olan üç ana yetenek vardır:

  • Çevreyi algılamak (alıcı sensörü)
  • Çevreyi analiz etmek (sinyal analizi)
  • Çevreye yanıt vermek (teknik üretimi ve yüksek güç iletimi).

Bu 3 süreç geçmişten günümüze kadar çok başarılı bir şekilde ilerliyor.

Elektronik Harp Kullan Özellikleri

Elektronik harp, düşmanın spektrum kullanımını azaltmak, devre dışı bırakmak veya yok etmek için kullanılıyor. Aynı zamanda düşmanın iletişim kurma, yön bulma, istihbarat toplama veya savaş alanındaki hedefleri bulma yeteneğini engellemek için kullanılıyor.

Kara, deniz ve hava kuvvetlerinin görevlerini yerine getirmesini sağlayan ve güçlendiren askeri operasyonun ayrılmaz bir parçası olarak kullanılıyor. Genellikle dost kuvvetler tarafından, düşman hava savunmasının bastırılması ve iletişimin kesilmesi yoluyla hava üstünlüğünü sağlamak için kullanılıyor.

Düşmanın hava sahasını iletişim kurma, izleme ve koruma kabiliyetini tamamen karıştırmak ve kesintiye uğratmak amaçlandığından, elektronik harp genel olarak, birincil amacı geniş alan spektrumu hakimiyeti elde etmek olan, havada veya denizde, özel birimler tarafından gerçekleştiriliyor.

Elektronik Harp Sonuçları

Son teknolojik gelişmelere bağlı olarak elektronik harp nedir? ya da savaş sonucuna ne gibi etkisi olur? Sorusu çok fazla soruluyor. Savaşçılar, elektronik harp sistemlerinde tehdit ortamını anlayarak tespit edilmekten kaçınıyor. Düşman sistemlerinin onları bulmasını veya izlemesini istemedikleri için daha yavaş ilerliyor. Bu durumda elektronik harp savaş neticesini olumlu anlamda etkiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu