Bilgi Kutusu

En Ünlü Kadın Mafyalar

Tarihimizde de pek çok öneme sahip mafya konusunun kadınlar tarafından yönetilenleri de mevcut. Ancak biz en ünlü kadın mafyalar hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyor bile olabiliriz. Çünkü daha çok erkekleri gördüğümüz bu sistemlerin içerisinde beynimize kazınan tek şey mafyaların erkekler tarafından oluşturulabildiği yalnızca. Böyle bir şey tabi ki yok ve mevcut olan mafyaların içerisinde çoğunlukla kadın karakterleri de görmüş olabiliriz. Bunları incelemek ve mafya sisteminin içerisindeki kadın karakterlerin yaşantısına da bir göz atmak önemli olacaktır.

En Ünlü Kadın Mafyalar
En Ünlü Kadın Mafyalar

Mafya Nedir?

Mafya, günlük yaşantısına bilinmeyen, yasadışılıktan uzak işler ile uğraşan, birtakım alışverişler yapabilen kişilere verilen addır. Genelde gizli örgüt olarak geçmektedir çünkü ne işler ile uğraştıkları pek bilinmez. Bunları da temelde gizlilik esasına dayanarak yaptıklarından pek çok baskıyı örtme amacı taşırlar. Her yerde farklı farklı bağlantıları olabilir, başlarında mutlaka biri liderlik eder.

Mafyalık Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

19.yy’da Sicilya’da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Napoli Kralı IV. Ferdinand, Fransız Devrimi’nden sonraki gelişmelerin yardımı ile mafya kavramı somut halini almıştır. Daha sonrasında mafya rejimine ortak olacak kişilerin işin içine girmesi ile artık mafyalık bilinen örneklerini göstermeye başlamıştır yavaş yavaş. Bu netice ile günümüz mafyalığının adımlarını görebiliyoruz. Mafyalar devletin kendisine kimi zaman yardım etmiş kimi zaman da karşı gelmiştir. Bunun izlerini hemen her yerde görebilmek de mümkündür.

En Ünlü Kadın Mafyalar Kimlerdir?

Kimi zamanlarda mafyalığa destek veren kişiler arasında kadınlar da bulunmuştur. Kadınların da desteği ile mafyalık yerini sağlamlaştırmaya başlamıştır.

Peki, bu kadın mafyalar kimdir, en ünlü olanlar hangileridir diye soracak olursak;

  • Bonnie Parker
  • Kathryn Kelly
  • Mary O’Dare
  • Arlyne Brickman
  • Ma Barker
  • Blanche Barrow
  • Billie Frechette gibi kadın mafyalar ünlü olmaları ile bilinirler.

Hatta Bonnie Parker, Bonnie ve Clyde ikilisinden biridir. Bu kadın karakterler mafyanın içerisindeki önemli yerleri ile ve daha sonrasında içerisinde bulundukları hayatları ile tanınmıştır. Hepsinin hayat hikayesini alabilmek ve inceleyebilmek mümkün olmasa da yine bilgi edinmek amaçlı araştırmakta fayda var.

Mafyaların Yaşantısı Nasıldır?

Mafyaların yaşantısı elbette ki bilinen normal bir insanın yaşantısından çok daha tehlikelidir. Zaten bu yüzden mafya adını almışlardır. Ne zaman saldırıya uğrayacakları, ne zaman polis tarafından evlerinin basılacağı garanti değildir. Yani mafya olan her insan zaten bu tür şeylere hazırlıklıdır çünkü polisin onaylamadığı bir işi icra etmiş oluyorsunuz. Bununla birlikte günlük yaşantılarında kimisinin tercih ettiği şeyleri başkası etmeyebilir. Mafyaların aile yaşantısı da olabilir bu nedenle de kendi evlerinde de işlerini yürütebilirler. Ancak yine de bu tehlikede olmadıkları anlamına gelmiyor elbette. Netice olarak denilebilir ki günlük yaşantısı her insana benzer fakat sıradan insanlardan ayrıldıkları pek çok noktalar vardır.

Mafyaların Sistem İçerisindeki Yeri

Mafyalar sisteme oldukça bağlı olabilir. Bu nedenle de çoğu mafya sistem üzerine çalışabilmektedir. Hatta yaptıkları şeyleri sistem üzerine inşa ettiklerinden kimi mafyanın sanıldığı kadar tehlikeli olmadığı yanılgısına düşebilmek mümkündür. Ancak bazı açılardan elbette sisteme çalışsalar da tehlikeli olmadıkları söylenemez. Zaman içerisinde gelişen mafya anlayışları değişebilse de temelde aynı kalmıştır çünkü değişebilmek için kökten bir farklılık gerekebilir ki o da mafya içerisinde pek mümkün değildir. Dolayısıyla sisteme bağlı olabildiklerinden çeşitli tarafları tutabilir, destekleyebilirler. Bu da zaman içerisinde onlara katkı sağlar çünkü tanınabilme olanaklarını arttırabilir.

Mafya Nasıl Olunur?

Mafya olunabilmek için kat edilebilecek çok fazla yol yoktur aslında. Çünkü neticede mafyanın içerisine dahil olabilmek için zaten mafya tanıdıklarının arasına doğmak gerekebilir. Tanıdık olmadığı takdirde mafya sisteminin içerisinde yer edinebilmek oldukça zordur. Bu nedenle de herhangi bir tanıdık olmadığı müddetçe mafya olmak düşünülmemeli çünkü çok küçük bir ihtimal dahilinde sayılabilir.

Ancak mafya olan birinin yakınında bulunup güvenini kazanmak ya da mafya olan akrabaların arasına girmek mümkün olarak sayılabilir. Tabi yine bunda da bir güven kazanmak meselesi söz konusu olacaktır çünkü kimse tanımadığı kişileri arasına alıp işini bozmak istemez. Bu nedenle de mafya sisteminin zaten içerisinde olan bireylerle empati kurarak onların arasına girmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

Mafyalar ve Ülkeler

Ülkeler bazen içerisine mafya sistemini bilerek dahil edebilirler fakat bu sistemde kimse yerini bozmak için birilerini mafya sistemine alamaz. Çünkü ülkeler mafya sistemi ile dağılabilirler ve sistem komple bozulabilir. Ancak zaman içerisinde mafya eğer pozitif bir hal alırsa daha fazla alana sahip olabilir. Mafya sistemi günümüz içerisinde değişmekten pek uzak gibi gözükse de ülkelerin desteklerini alabilirler de.

Böyle söyleyince pek mümkünmüş gibi gözükmüyor fakat zaman içerisinde mafya sistemlerine olan algının değişebilme ihtimali de söz konusu. Bu gibi şeyleri de işin içerisine dahil ettiğimiz zaman göreceğiz ki pek çok yerde sistemler mafyanın kontrolünde de ilerleyebiliyor. Ancak sistem dağılabiliyor da bunun için dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var.

En Ünlü Kadın Mafyalar
En Ünlü Kadın Mafyalar

Mafyalar Hakkında Bilinmeyenler

Az önce de belirttiğimiz gibi mafyalık sistemi ilk önce Sicilya’da başlamış bir olgudur ve halen devam etmektedir. Mafyanın kelime anlamı Fransızcada gizli teşkilattır. Bu nedenle de pek çok olayın Fransız Devriminden sonra gelişen olayların ürünü olduğu düşünülmektedir. Çok fazla mafya örgütü de bulunmaktadır geçmişten günümüze kadar olan süreç içerisinde mafya sistemleri yerini sağlamlaştırmayı amaçladığından kendilerini bir mafya grubuna dahil etmiştir.

Sistem temelde mafya örgütleri arasında dönebilmektedir çünkü mafyanın kendi içerisinde ne yaptığını çoğu zaman devletin kendisi bile kontrol edememektedir en azından diğer ülkeler açısından durum bu şekilde denebilir. Mafyalık sistemi de zaman içerisinde mutlaka değişecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu