Sinema

En İyi Hapishane Filmleri

Hapishanede geçen ya da hapishaneden kaçış filmleri sinema dünyasında ilgi gören konular arasındadır. En iyi hapishane filmleri denildiğinde akla gelebilecek pek çok alternatif seçenek yer alır.

Brubaker

Henry Brubaker adında bir adam atandığı hapishanenin müdürlüğüne geldikten sonra kılık değiştirerek mahkumların arasına katılır. Olayları onların gözünden dinlemeyi isteyen Brubaker, aslında bir çok mahkumun göründüğü gibi olmadığına karar verir. Temel insan hakları konusunda verdiği mücadele açısından Brubaker, hapishane yönetimi adına bir tehdit oluşturmaya başlamıştır. 1980 yılında vizyona giren bu film en iyi hapishane filmi örneklerinden biridir

En İyi Hapishane Filmleri
En İyi Hapishane Filmleri

I Am a Fugitive from a Chain Gang

Hapishane filmlerinin öncüsü olarak bilinen bu film aynı zamanda en eskilerden biridir. 1932 yılında vizyona giren I Am a Fugitive from a Chain Gang, masum bir adamın hapishane şartlarında nasıl bir dönüşüm yaşadığını konu edinir. Paul Muni’nin hayat verdiği karakter hapishane filmlerinin en bilinen karakteri olmayı başarmıştır.

Hunger

Kararlılık bir insanı nereye kadar taşır ya da idealleri uğruna bir insan nelerden vazgeçebilir? bu soruların cevaplarını arayam Hunger filmi, hapishane filmlerinin örnekleri arasında yer alır. Bobby Sands isimli bir adamın gerçek hikayesinden uyarlanarak beyaz perdeye aktarılan Hunger filmi, insanı geren sahneleri ile tercih edilebilir. Uzun bir film olmasından dolayı süre boyunca gergin bir durumda kalmak bir çok kişiyi filmin içerisine dahil eder. Michael Fassbender ve Liam Cunningham gibi iki başarılı oyuncunun yer aldığı filmde, oyunculuk dersi de verilmiştir.

Stalag 17

Esir kamplarında geçen bir hikaye olarak dört duvar arasından sıyrılan Stalag 17 filmi, bir casusun bu kamplarda neler olup bittiğini Alman hükümetine bildirmesini konu alır. Mahkumların kamptan kaçmak için yaptıkları her işlem başarısızlıkla sonuçlanır. Eğer mahkumlar kamptan kaçmak istiyorlarsa öncelikle mahkumun kim olduğunu bulmak zorundalardır. 1953 yapımı bu film en iyi hapishane filmleri arasında yer alır.

Carandiru

Gerçek bir hikayeden uyarlanarak beyaz oerdeye aktarılan Carandiru, hapishanelerde uygulanan şiddetin ne boyutlara ulaşabileceğini konu edinir. Seyircilerin çoğunu oldukça etkileyen bir film olarak yaşamı sorgulatması ve insanın insana ne denli işkence edebileceğini gözler önüne sermesi ile büyük beğeni toplamıştır. 2003 yapımı olan bu film en etkileyici hapishane filmlerinden biridir.

Bound by Honor

3 Meksikalı genç çocuğun hayatta kalmak için verdikler mücadeleyi konu edinen film uzun süreli sinema filmlerinden biridir. Süresinin uzun olmasına rağmen seyircilerin pür dikkat filmi izlemesi etkili bir yapıt olduğunu gösterir. Hapishane türüne örnek olarak gösterilebilecek Bound by Honor filmi, 1993 yılında beyaz perdede boy göstermiştir.

A Man Escaped

Un condamné à mort s’est échappé ou Le vent souffle où il veut orjinal adı ile sinemada boy gösteren film, idama mahkum edilmiş Fontaine’nin yaşam hikayesini konu edinir. Yüksek güvenlikli bir hapishaneden kaçmanın yolunu arayan idam mahkumu bunu başarabilecek midir? 1956 yapımı bu film, bu gün de en iyi hapishane filmlerinden biri olarak değerlendirilir.

Cool Hand Luke

Hafif bir suç işlemesinden dolayı hapse atılan Luke, hapishanede gösterdiği uyumsuz davranışları ve sürekli olarak kaçma çabasından ötürü cezasını uzatmıştır. Hapishane yönetiminden gördüğü baskılara boyun eğmeyen ve devamlı dik bir duruş sergileyen Luke, kısa sürede herkesin saygısını kazanır. Paul Newman’ın başrolünde yer aldığı film etkileyici bir sistem eleştirisi olarak beyaz perdede boy göstermiştir.

Das Experiment

Gerçek bir hikayeden konu edinilerek beyaz perdeye uyarlanmış olan film, psikolojik bir deneyin akıl almaz sonuçlarını seyirciye gösterir. İnsanın ilk çağlarına, mağara dönemlerine inen film aslında içimizde bir hayvan yattığını tüm açıklığıyla gözler önüne serer. Bu deneylerin hapishane mahkumları üzerinde gerçekleştiriliyor olması da filmin etkilerinden birisidir.

Celda 211

Hapishane görevlisi olarak hayatını idame ettiren Juan, işe bir gün erken geldiği zamanda bir anda bayılır. Uyandığında hapishanede isyan başlamış ve mahkumlar kontrolü ele geçirmiştir. Juan’ın hayatta kalmak için çok dikkatli olması gerekir. İspanyol sineması tarafından çıkarılan bu film 2011 yılında vizyona girmiştir.

American History X

Derek Vinyard adlı bir adam Neo-Nazi olarak üç siyahi insanı öldürür ve hapse girer. Hapse girdikten sonra hayatında bildiği doğruların aslında öyle olmadığını anlayacaktır. Irkçılık konusunun işlendiği en iyi filmlerden biri olan American History X, aynı zamanda en iyi hapishane filmlerinden biridir.

En İyi Hapishane Filmleri
En İyi Hapishane Filmleri

The Great Escape

İkinci dünya savaşı sırasında esir düşmüş olan askerlerin esir kampından kaçmalarını konu edinir. Plan ve kaçış aşamalarını ilmek ilmek işleyen film, ana karakterlerin dışında çok fazla yan karaktere değinmez. 1963 yapımı bu film sinema tarihine adını yazdırmış ikonik filmlerden biridir.

Escape from Alcatraz

Gerçek bir olaydan uyarlanarak beyaz perdeye aktarılan Escape from Alcatraz filmi, kaçılması imkansız olarak bilinen Alcatraz hapishanesinden kaçmayı planlayan dört kişinin hikayesine odaklanır. Orijinal hikayenin birebir beyaz perdeye uyarlanması filmi unutulmaz kılmıştır. 1979 yapımı bu filmin başrolünde ise Clint Eastwood yer almıştır.

Papillon

Düştüğü hapishaneden sürekli olarak kaçmaya çalışan Henri Charriere tüm girişimlerine rağmen başarısız olur. Louis Depo adlı bir adam ila tanıştıktan sonra verdiği mücadeleyi bir umut ışığı olarak gören Henri Charriere, Papillon hapishanesinden kaçabilecek midir?

In The Name of the Father

Hayatını eğlenmek için yaşayan Garry adında bir adam, yanlış yerde bulunmaktan ötürü babası ile birlikte hapishaneye atılır. Hapishanede yaaşam şekline karşı önemli dersler çıkaracak olan Garry, avukatının da çabası ile beraber hapishaneden çıkacağına inanır. Ülkenin adalet sisteminin ne kadar çürüdüğüne dair bir baş yapıt olan film, en iyi hapishane filmlerinden biridir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu