Sinema

İspanyol Dizi Sektörünün En İyi 10 Dizisi

Dünya üzerinde İngilizce dil imkanı olan dizilerden sonra en sık seyredilen dizilerin İspanyolca olduğunu ortaya koyan farklı araştırmalar vardır. İspanyol sineması uzun geçmişi ve gelişmiş yapısı sayesinde birbirinden değişik, sürükleyici yapımlarla ekranlarda bulunmaya devam ediyor.

İspanyol Dizi Sektörünün En İyi 10 Dizisi
İspanyol Dizi Sektörünün En İyi 10 Dizisi

Dizi sektörünü de etkisi altına almaya başlayan İspanyol dizileri büyük ve ilgi gören platformlarda da vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Gizem ve heyecanın ağır bastığı yapımların ön planda olduğu çeşitli diziler izlenme rekorları kırmaya devam ederken kaliteli yapım arayışında olanların da bu sorunu ortadan kalkmış oluyor. İspanyol dizi sektörünün en iyi 10 dizisi hakkında yapılan listeler arasından istediğinizi seçerek izlemeye başlayabilirsiniz.

Valeria İle Madrid Şöleni

2020 yılına ait olan yapımlardan bir tanesi olması yeni ve görsel Madrid şöleni yaşanmasına neden oluyor. Bir roman serisinden uyarlama olması bilinir olması üzerinde etkide bulunuyor. Elisabet Benavent isimli yazarın kaleme aldığı roman serisinin bir kısmının beyaz perdeye yansıtılması sonucunda elde edilen mini dizi 8 bölümden meydana geliyor.

Lola, Carmen ve Nerea isimli üç kızın Valeria isimli yakın arkadaşları ile yaşadıklarına yer veriliyor. Aşk hayatının yanı sıra arkadaşlık ilişkilerine de odaklanılan dizinin puanı yüksek olmasına karşılık tek sezon olarak bitirilmiştir.

Gizem Arayanlara Who Killed Sara?

Sara’yı kimin öldürdüğünü merak ederek yeni sezonu bekleyenler heyecan ve gizemin eksik olmadığı diziyi soluk soluğa izlemeyi sürdürüyor. İlk sezonun yayınlanması ile birlikte İspanyol dizileri arasında kendine yer edinmeyi başaran dizide Alex’in kardeşi olan Sara’nın nasıl ve kim tarafından öldürüldüğüne yer veriliyor.

Alex’in haksız şekilde suçlanması ve gerçek suçluyu bulmak için uzun uğraşlar vermesi dizinin ana temasını oluşturuyor. Gerçek katili ararken beklenenden daha fazlasını ve farklısını görmek zorunda kalanlar için her bölüm farklı bir gizem barındırıyor.

İspanyolca Komedi Önerisi: Daughter from Another Mother

Normal şartlar altında asla yan yana gelmeleri mümkün olmayan birbirinden her anlamda farklı iki kadının bir araya gelmesine büyük bir yanlışlık neden oluyor. Bebeklerinin karışması sonucunda yolları kesişen ve birbirlerinin hayatlarına dahil olan kadınlar ortak bir aile hayatı kurma yolunda ilerler.

Sıradan olmayan bir aile yapısına sahip olmayı bile göze alarak bir aile kurmayı amaçlamaları farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Aile yaşamları, istediklerini başarmak için yaptıkları ve bebeklerin durumu komik sahnelerin yaşanmasını da beraberinde getiriyor. Bunun için keyifli ekran zevki olanların kaçırmaması gereken bir yapımdır.

Elite: Özel Lisede Cinayet

Adından da anlaşılacağı gibi zengin ailelerin çocuklarının okuduğu bir özel lisede cinayet işlenir. Özel bir İspanyol lisesi olan bu kurumda 3 işçi sınıfına mensup öğrencinin de yer alması çatışmaların yaşanmasına neden olur. Sınıf ayrılıkları ve paradan kaynaklanan zorbalıklar sonucunda istenmeyen olaylar gelişir. Yaşanan bir olay sonucunda cinayet işlenmesi okuldaki herkesin şüpheli konuma düşmesine neden olur.

Her bölümünde farklı ipuçları olan ve sürekli farklı birilerinden şüphe duymanıza olanak tanıyan senaryolar heyecanın asla düşmediği bir yapım olması için yeterli malzemeyi verir.

Las Chicias del Cable Tarihselliği

İspanyol tarihine yolculuk etmek isteyenlerin listesinde mutlaka yer vermesi gereken yapımlardan biridir. İspanya’nın 1920 yılında nasıl bir yer olduğunu ve kadınların çalışma hayatındaki durumunu görmek isteyenler için olmazsa olmaz konumundadır. 4 kadın dünya üzerinde var olan ilk modern iletişim şirketlerinden birinde çalışmaya başlar.

Telefon operatörlüğü yapan bu kadınların ortak çalışmaları sayesinde iletişim konusunda nasıl devasa adımların atıldığını görme şansınız oluyor. Hem tarih hem de başarı izlemek isteyenler için ilk sıralarda konumlanmalıdır.

Luis Miguel Biyografisi

Biyografi alanında yapımları sevenler için izlenmesi gereken dizilerden bir tanesi de Luis Miguel olacaktır. Yaşadığı süre boyunca başta İspanyollar olmak üzere dünya üzerinde sayısız dinleyiciye ulaşmayı başaran Meksikalı starın hayatı ele alınıyor. Dizi haline getirilen ünlü şarkıcının bu alanda nasıl zorluklarla karşı karşıya geldiği, arkadaşlıklarında yaşadıkları ve aşk dünyasında olup bitenleri ekranlarda yer alıyor. Biyografi ve İspanyol kelimeleri yanyana gelince atlanmayacak yapımlardandır.

Vis a Vis: Haksızlığa Uğrayan Kadın

Naif ve oldukça kibar bir kadının aniden hapse düşmesi hayatının tepe taklak olmasını sağlıyor. Haberi bile olmadan erkek arkadaşı tarafından kandırılan bir kadının bu sorunla nasıl başa çıkacağı sorusuna cevap aranıyor. Bir taraftan suçsuz olduğunu ortaya çıkarmak zorunda iken diğer taraftan da zorlu bir hayatta kalma mücadelesi vermek zorundadır. Nelerin yaşanacağını ve bu naif kadının başına neler geleceğini merak edenler için heyecanlıdır.

İspanyol Dizi Sektörünün En İyi 10 Dizisi
İspanyol Dizi Sektörünün En İyi 10 Dizisi

Son Yılların İspanyol Efsanesi: La Casa De Papel

Dizinin ismini duymayan kalmadığından popüler olduğunu söylemek oldukça kolaydır. İspanyol yapımı dizi denince akla gelen ilk yapımlardandır. Şuan beşinci sezonu üzerinde çalışmalar yapılan dizi ile alakalı sekiz hırsızın yaşadıklarını anlatan dizi demek gerekir. Bu sekiz hırsız İspanyol Kraliyet Darphanesini hedeflerine alan bir soygun yapmak ister. Bu iş için oldukça zorlu ve işe yaramak zorunda olan bir plan hazırlanma süreci başlayacaktır.

Narcos

2015 yılından beri İspanyol yapımlarına yön veren bir popülerliği olan dizi İspanyol meraklılarına en iyi şöleni sunuyor. 3 sezonu olan yapımda adından da anlaşılacağı üzere İspanya’da uyuşturucu işleri yapan gerçek kişilerin hikayelerine yer veriliyor. Kurgularının gerçek, oyuncularının ise oldukça başarılı olması dizinin ilgi çekici yönlerinden bir tanesini oluşturuyor. Diziyi izleme listelerine eklemeniz yararınıza olacaktır.

İspanyol Yapımlarının Gücü

Sinema alanında olduğu kadar dizi konusunda da başarılı olan yapımların oyunculuk, senaryo ve kurgu konusunda oldukça ödüllü olanları vardır. Bunun için listeyi uzatmak mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu